Genel 13 EYLÜL 2013 / 10:07

Tümleşik bilişimde seçenek artacak

AMD, çift kanallı stratejisini tümleşik ürünleri de kapsayacak şekilde genişleterek, müşterilerine ARM veya x86 SoC APU veya CPU seçeneklerini sektör lideri AMD Radeon grafik işlemcileriyle sunan ilk üretici oluyor.

Çok büyük bir pazar olan tümleşik sistemler bilişim çağının da temelini atıyor. Farklı segmentlerden oluşan bu pazarda, yüksek performanslı mikroişlemciler, internet bağlantısı ve üst düzey işletim sistemlerine sahip akıllı tümleşik cihazlar öne çıkıyor. VDC Research tarafından yakın zamanda yayımlanan bir rapora göre, sıradan ve akıllı tümleşik sistemlerde kullanılacak CPU pazarının 2013’ten 2016’ya kadar yaklaşık %36 büyüyerek 330 milyondan 450 milyon üniteye çıkacağı, toplam hitap edilen pazarın %82’sini de x86 ve ARM mimarilerin oluşturacağı öngörülüyor.

AMD'nin yol haritası

Hızla büyüyen tümleşik bilişim pazarına yönelik yol haritasını açıklayan AMD, düşük tüketimli ve yüksek performanslı tümleşik tasarımlara hem ARM hem de x86 işlemci çözümleri sunan ilk üretici oldu. AMD yeni yol haritasıyla hem ARM hem x86 işlemci ve grafik mimarilerini kapsayarak, şirketin çift kollu bir ekosistem yaratma vizyonu doğrultusunda hareket edeceğini gösterdi. Mevcut ürünler yeni yol haritasıyla birleştiğinde, tümleşik sistem tasarımcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak bir fiyat, performans ve enerji tüketimi yelpazesi sunacak.” Yeni ürünler arasında, sınıfının en iyileri olan iki x86 hızlandırılmış işlemci (APU) ve merkezi işlemci (CPU), ilk yüksek performanslı ARM yongada sistem (system-on-chip [SoC]) ve 2014 yılında piyasaya çıkması beklenen yeni bir harici AMD Tümleşik Radeon tümleşik grafik işlemcisi (GPUs) ailesi yer alıyor. Bu yenilikler sayesinde tümleşik bilişim sektöründeki tasarımcılar ihtiyaçlarını tam karşılayan daha fazla seçenek arasından tercih yapabilirken, watt başına performans ve birim fiyat başına performansta da avantajlar elde edecek. Düşük tüketimli ve çok çekirdekli APU’lar için watt başına performans çıtasını yükselten ödüllü AMD Tümleşik G Serisi SOC ailesiyle birlikte bu yeni ürünler, AMD’nin hızla büyüyen tümleşik bilişim pazarına odaklanma stratejisinin önemli bir adımını oluşturuyor.

Ultra düşükten ultra yüksek performansa kadar çeşitli ürünler

TIRIAS Research Baş Araştırmacısı Jim McGregor ‘Önümüzdeki yıllarda akıllı-bağlantılı çözümlerde yaşanacak büyük talep patlaması, cihazların buluta bağlanması için ultra düşük tüketimli modellerden ultra yüksek performanslı modellere kadar değişen ürünler gerektirecek’ dedi.
“Hierofalcon,” AMD’nin tümleşik veri merkezi uygulamalarını, iletişim altyapılarını ve sanayi çözümlerini hedef alan ilk 64-bit ARM tabanlı platformu olacak. Dört adede kadar yeni “Steamroller” CPU ve 35W termal tüketim aralığıyla APU ve CPU olarak üretilecek “Bald Eagle,” yeni nesil yüksek performanslı x86 işlemciler arasında yer alacak. Geliştirilmiş “Jaguar” CPU çekirdek mimarisine ve daha yüksek CPU ve GPU frekansları için yeni özellikler içeren AMD Yeni Nesil Grafik Çekirdeği GPU mimarisine sahip “Steppe Eagle,” mevcut ödüllü AMD Tümleşik G Serisi APU SOC platformunu genişletecek.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics