Genel 14 OCAK 2013 / 12:11

Türk Telekom analiz hızını artırdı

Türk Telekom’un Teradata Türkiye tarafından gerçekleştirilen kurumsal veri ambarı projesinin ilk fazı tamamlandı. 

Proje kapsamında, mevcut yapıdaki akışların değiştirilmeden Teradata sistemine taşınmasını kapsayan ilk fazın tamamlanması ile birlikte, bütün kurum içi uygulamalar ve son kullanıcılar için 16 milyondan fazla Türk Telekom abonesinin verilerine ulaşma süresi kısaldı. İki fazdan oluşan projenin ilk fazının altı ayda tamamlandığına dikkat çeken Teradata Türkiye Ülke Müdürü Gamze Aydın, konuyla ilgili şunları söyledi:

“ Gerçek anlamda rekabet edebilmek ve doğru zamanda gerekli aksiyonları alabilmek için, şirketler esnek ve sağlam bir veri ambarı platformuna ihtiyaç duyuyorlar. Bu noktadan hareketle Türk Telekom uzmanları ile Teradata uzmanlarının iş ortaklığında yürüyecek bir takım çalışması şeklinde gerçekleştirilen proje kapsamında, Türk Telekom’un mevcut karar destek sisteminin yeni bir platforma taşınmasına başlandı. Tamamlanan birinci faz ile mevcut yapıdaki akışların değiştirilmeden Teradata sistemine taşınması gerçekleştirildi ve proje hedeflenen tarihte canlı kullanıma alındı. Temel amacımızı, iş birimlerine en kısa sürede değer katan sonuçlar ile Faz-2 projesini devreye almak olarak belirledik. İkinci fazın tamamlanması ile birlikte Türk Telekom, Teradata’nın telekom sektörüne yönelik geliştirilen Teradata İletişim Mantıksal Veri Modeli’ni (cLDM) kullanarak veri ambarını zenginleştirmiş olacak. Bu sayede müşteri tabanlı raporlar, ürün ve servis analizleri, konuşma davranış analizleri, fatura ve gelir analizleri, ödeme alışkanlıkları, kampanya yönetimi gibi hayati öneme sahip birçok analiz ve rapor daha detaylı, doğru ve hızlı bir şekilde Türk Telekom iş birimlerine ve üst yönetimine sunulabilecek”

40 kat daha fazla performans

Türk Telekom Veri Ambarı ve İş Zekası Grup Müdürü Mete Kısacık, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “ Logaritmik olarak artan veriyi yönetmek mevcut sistemlerde büyük bir problem haline gelmişti. Sistemin beslediği iş birimlerinin, raporlama sistemlerinin ve analitik modellerin sağlıklı çalışmaları günden güne daha da zor bir hal alırken, birden fazla ortamda tutulan verinin doğruluğu sorgulanmaya, performansı tartışılmaya ve kirliliği giderek artmaya başlamıştı. Bu sorunları halledebilmek için mevcut üç farklı veri ambarı yapımızı iki adımda Teradata sistemlerine taşımayı hedefledik. Tamamlanan birinci adım ile bütün veri ambarı bileşenleri ve süreçleri Teradata ortamına taşınmış oldu. Performans anlamında 40 kata kadar kazanç sağlayan Teradata ortamlarında Türk Telekom olarak artık çok daha hızlı analiz yeteneğine sahibiz. Bu avantajı kullanarak katma değeri çok yüksek sonuçlar elde edeceğimize inanıyoruz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics