Genel 09 MAYIS 2014 / 17:39

Türkiye korsanda 12. oldu

Kaspersky Lab, 2014'ün ilk çeyreğinde Türkiye ile ilgili istatistikleri de yayımladı. 2013'ün aynı dönemine kıyasla bildirilen vakaların sayısında yüzde50 oranında bir artış görüldü. Bu güvenlik oranı dünya genelindeki toplamın yüzde 1,3'ünü oluşturuyor.
Kaspersky Lab Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Ghareeb Saad konuyla ilgili şunları söyledi:
“2013 senesinde taşınabilir medya ve yerel ağlar Türkiye’deki temel BT tehlikeleriyken, 2014’ün ilk çeyreğinde internet saldırıları tehditlerin başını çekti. Bu özellikle drive-by saldırılar denilen ve kullanıcıların virüs bulaşmış bir siteye uğramaları sonucu haberleri olmadan kötücül yazılımın bilgisayarlarına yüklenmesi ve sisteme virüs bulaşması ile olan saldırılar için geçerlidir. Bu tarz saldırılardan korunmak için şirketlerin ve ev kullanıcılarının tehditleri algılayabilecek Internet Security sınıfı çözümlere ihtiyacı bulunuyor. Tarayıcılar ve eklentiler için en son güncellemelerin yapılması da büyük önem taşıyor.”
İnceleme dönemi boyunca Türkiye'deki kullanıcıların yüzde 31,4'ü web üzerinden gelen 8,7 milyon tehdit ile karşılaştı. Konu web bağlantılı bu tehlikeler olduğunda, Türkiye bu rakamlarla dünya genelindeki derecelendirmede 17. sırada yer alıyor. Bu sonuç, kullanıcılarının  yüzde 30'unun bu türdeki tehditlerden etkilendiği Almanya'ya çok yakınken, sırasıyla  yüzde 26,7,  yüzde 15,7 ve  yüzde 24,3 oranlarına sahip Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Afrika veya Mısır'dan ise daha fazladır.
Katılımcı bilgisayarlarında toplam 6,9 milyon yerel kötücül vaka tespit edildi. Bölgesel araştırmalardan elde edilen bulgular, Türkiye'deki toplam kullanıcıların  yüzde 44,9'unun yerel kötü amaçlı yazılımlardan etkilendiğini göstererek bu yüzde Türkiye’yi 25. sıraya yerleştiriyor. Bu konuda Almanya'nın oranı  yüzde 25,2'dir.
2014’ün ilk çeyreğinde Türkiye’de en çok faydalanılan zayıf noktalar, Media Player Classic ve Oracle Java'daki güvenlik açıklıkları oldu.

Türkiye'deki kötü amaçlı yazılımların neden olduğu zararlı vakaların oranı olan  yüzde 0,81 (bu oran, 2,9 milyondan fazla vaka anlamına gelmektedir), Türkiye'yi dünya genelinde 12.sıraya taşıdı. Türkiye'deki kötü amaçlı sunucuların sayısı, örneğin, Almanya veya İngiltere ile kıyaslandığında daha düşüktür (sırasıyla,  yüzde 10,54 ile 4. sırada,  yüzde 6,3 ile 5. sırada yer almaktadır).

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics