Genel 27 NİSAN 2018 / 15:51

Türkiye'nin verisini yeni veri merkezi Tuzla'da saklayacak

Türkiye Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut, NGN Grubu'nun İstanbul'da 150 milyon dolarlık yatırımla kurduğu yeni veri merkezinin, yerli teknoloji hamlesi için stratejik önemde olduğunu söyledi.

Türkiye Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut, NGN Grubu'nun İstanbul'da 150 milyon dolarlık yatırımla kurduğu yeni veri merkezinin, yerli teknoloji hamlesi için stratejik önemde olduğunu söyledi.

2005 yılından bu yana teknoloji alanında faaliyet gösteren NGN Grubu, Türkiye Yatırım Ajansı'nın projenin fikrinden, tamamlanmasına büyük katkı yaptığı İstanbul, Tuzla'da yer alan "Star of Bosphorus" adlı datacenter (veri merkezi) yatırımını açtı.

"Dijital kale" sloganıyla tanıtılan merkez, şirketlere bulut, güvenlik, uygulama yönetimi, felaket kurtarma, yedekleme, veri depolama, barındırma başta olmak üzere birçok alanda uluslararası standartlarda hizmet sağlayacak. İsviçre merkezli ADM Ventures Grubu'nun yönettiği NGN firması, 'Star of Bosphorus' yatırımını önceki akşam iş dünyasından geniş katılımın olduğu İstanbul'da Four Seasons Bosphorus otelinde gerçekleştirdiği geceyle tanıttı.

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (Türkiye Yatırım Ajansı) Arda Ermut, etkinlikte yaptığı konuşmada, veri gibi oldukça önemli ve hassas bir alanda yatırım yapan NGN Grubu'nun Türkiye için stratejik bir yatırıma imza attığını söyledi.

“Veri merkezi yatırımı, bilgi güvenliğinin ve bilginin korunmasının çok önemli olduğu bu dönemde, finans sektörü başta olmak üzere diğer birçok sektör için büyük önem arz ediyor" diyen Ermut, "Bu aynı zamanda yüksek teknoloji içeren bir yatırım. Ajans olarak yatırım çekerken özellikle teknoloji transferi sağlayacak, yüksek katma değerli yatırımlara ve sektörlere öncelik veriyoruz. Dolayısıyla, bu yatırım bizim için çok önemli, çünkü ülke olarak katma değer zincirinde daha üst sıralara çıkmak için bu tarz yatırımların öneminin farkındayız” ifaderini kullandı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics