Genel 23 OCAK 2013 / 14:10

TÜRKKEP'ten kayıtlı e-posta ve e-tebligat

TÜRKKEP, yetkili hizmet sağlayıcı olarak Şubat ayından itibaren yasal olarak geçerli kayıtlı elektronik posta (KEP) ve e-tebligat adreslerini, bireylere, şirketlere ve özel kuruluşlara sağlamaya başlayacak.

TÜRKKEP’in, KEP ve e-tebligat alanında gerekli tüm hizmetleri yetkili kurum olarak vermek amacıyla, 29 Kasım 2012 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) yapmış olduğu başvuru sonucu, yetkilendirme sürecinin tamamlandığı açıklandı.

TÜRKKEP tarafından yapılan açıklamada yeni ticaret kanunuyla birlikte işlevsellik kazanan KEP ile kurumsal ve bireysel kullanıcılar, bildirim, tebligat, ihtar, ihbar, teklif, sipariş, fatura, sözleşme, dilekçe, başvuru ve benzeri e-belge paylaşımlarını gerçekleştirilebileceği açıklandı.

Bireysel ve kurumsal müşterilerine başlangıçta altışar adetten toplam 12 adet KEP hizmet paketiyle alternatifli hizmet verecek olan TÜRKKEP’e, E-imza sahibi kullanıcıların internet sitesi üzerinden “online başvuru” ile KEP hesabı başvurusu yapabileceği ve adreslerini alabilecekleri açıklandı. E-imzası olmayanların ise TÜRKKEP’e KEP adres başvurusu yaparken aynı zamanda isterlerse e-imza başvurusu da yapabilecekleri belirtildi.

Elektronik ortamda yasal geçerliliği olan, güvenilir, inkâr edilemez bir e-belge ve yasal bildirim aracı olarak kullanılan KEP sistemi, ABD’de 10 yıldır, Fransa ve İtalya’da altı yıldır, Almanya, Belçika, İspanya, gibi ülkelerde de son birkaç yıldır yoğun olarak kullanılıyor.
YORUMLAR
ozlem@wdekruif.speedlinq.nl 28 OCAK 2013 / 17:45 0 0
Peki ilgili arkadaslar,

Eger bu bilgisayarlarda yada sisteminde bir problem cikarsa yada birisi bilgisayarlarin sistem agini kirdi bu bilgilere ulasmak icin ve basardi diyelim,onemli bilgiler ve hatta insanlarin imzalari var kullanilabilir insanlara bir cok kotuluk yapilabilir bu yolla. Bunu nasil denetlemeyi dusunuyorsunuz.

Saygilar,

Ozlem de Kruif Rtl
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN