Genel 03 NİSAN 2014 / 18:24

Twitter açıldı

Twitter 12 gün sonra, Yüksek Mahkeme'nin oybirliği ile aldığı karar sonucunda açıldı.Twitter, Türkiye'de 21 Mart'ta engellenmişti. Ülke çapında tüm hararetiyle süren seçim kampanyalarının en ateşli olduğu dönemde, Başbakan Erdoğan'ın "kökünü kazırız" dediği haberleşme ağına erişim Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından engellenmişti.

Türkiye Barolar Birliği kapatma kararına karşı acilen iptal ve yürütme durdurulması davası açmıştı. Ancak bir erişim engellenmesi kararı olmadığı gerekçesiye karar aynı gün reddedilmişti. Bu çerçevede TİB hukuka aykırı şekilde Twitter'a erişimin engellenmesine devam etti. 26 Mart'ta Ankara İdare Mahkemesi' Twitter'ın kapatılması kararının yürütmesini durdurmuştu . Bu yasaklama Anayasa Mahkemesi gündemine de girdi.

Yasağın iki haftayı doldurmasına iki gün kala, Yüksek Mahkeme, oybirliğiyle Twitter'ın açılması kararını verdi. Yüksek mahkeme kapatma kararını  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, T.C Anayasası, 5651 sayılı internet yasasına ve mahkeme kararlarına aykırı buldu. 

Twitter'ın yasaklanması, kurumsal hesaplar, resmi yetkilier, bakanlar hatta Cumhurbaşkanı tarafından bile ciddiye alınmadı. Zira sosyal haberleşme ağının yasaklanması ile ilgili paylaşımlar da yine bu mecradan gerçkleştirildi. Yasak, yeni güvenlik ve erişim çözümleri geliştirilmesi için olumlu etki yaptı  demek  bile mümkün.

27 Mart'ta da YouTube erişimi engellenmişti. Seçimlerden önceki gövde gösterisinin ardından artık YouTube'un da açılması bekleniyor

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics