Genel 21 MART 2014 / 09:16

Twitter'ın "kökünü kazıdı"

Başbakan'ın "Twitter’ın kökünü kazıyacağız. Bunun özgürlükle mözgürlükle alakası yok. Uluslararası camianın ne diyeceği hiç beni ilgilendirmiyor" açıklamasının ardından Twitter'a erişim engellendi.Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Bursa mitinginde “Twitter’ın kökünü kazıyacağız” demesinden saatler sonra, Twitter’a Türkiye’den erişim dün gece yarısından itibaren mahkeme kararına dayanarak engellendi. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Twitter kapatıldı. Başbakanlık Basın Müşavirliğinden yapılan açıklama şöyle:

"Halihazırdaki durumda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı linklerin kaldırılmasına ilişkin mahkemelerden çıkarmış oldukları kararların uygulanması konusunda Twitter yetkililerinin duyarsız kaldıkları bir süreç söz konusudur. Nitekim bu süreç zarfında mahkeme kararları doğrultusunda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı gerekli girişimlerde bulunmuş ancak Twitter yetkilileri bu taleplere duyarsız kalmıştır."

Bursa'daki konuşmasında "Mahkeme kararı çıktı. Twitter'ın mivitırın hepsinin kökünü kazıyacağız. Uluslararası camia şöyle der böyle der. Hiç beni ilgilendirmiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gücünü görecekler. Bunun özgürlükle alakası yok" cümleleriyle Twitter'ın kapatılması gerektiğini düşündüğünü anlatmaya çalışan Erdoğan Türkiye'deki insanların iletişim özgürlüğünü engelliyor. Bu durumun dünya borsalarını ne yönde etkileyeceği ve uluslararası yatırımcılar açısından Türkiye'nin cazibe merkezi haline gelmesi çalışmalarını nasıl sekteye uğratacağı ise hesaplanamıyor bile" dedi.

Twitter’ın kullanılması Suriye, Mısır, Libya, Tunus, Çin, Kuzey Kore, Tayland, Bangladeş, Pakistan, İran,  Brezilya, Küba, Türkmenistan, Ermenistan’da yasak. Bu listeye artık Türkiye’de giriyor. Uzun yıllardır yapılan çağdaş ülke imajı yatırımlarının yıkılması da ülkemizde yaşanan anti-demokratik durumun cabası. Mahkeme kararlarını umursamama, hukukun gereğini yerine getirmeme biçimindeki bu tutumda bir değişiklik gözlenmemesi halinde, vatandaşların mağduriyetini gidermek için teknik olarak, Twitter'e erişimin engellenmesinden başka çare kalmayabileceği belirtilmektedir.

BTK’nın site bilgileri sorgu sayfasında www.twitter.com adresi sorgulandığı zaman site hakkında alınan mahkeme kararları ile birlikte “TİB tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır” ibaresi yayınlanıyor. 

BTK’dan Twitter açıklaması: “İçerikleri kaldırmadılar, kapatıldı”

BTK’dan yapılan açıklamada mahkemece alınan kararlar doğrultusunda Twitter’dan ilgili içeriklerin çıkarılması istendiği belirtildi. Ancak Twitter’ın bu kararlara duyarsız kaldığı açıklandı. Ayrıca mahkeme kararına uyulması durumunda Twitter’ın yeniden açılacağı bilgisi de verildi.
"Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, 5651 sayılı Kanun ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre çalışmalarını yürütmektedir. Vatandaşlarımızın şikayetleri üzerine, Twitter’da kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince erişimi engelleme kararları verilmiştir. Bu kararlar, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na ulaşmış ve Başkanlığımız tarafından içeriğin çıkarılması Twitter’dan istenmiştir. Ancak, mahkeme kararlarının uygulanması hususunda tüm iyi niyet çabalarımıza karşılık Twitter bu kararlara duyarsız kalmış ve mahkeme kararlarını tanımamıştır.

Yurtdışı merkezli sözkonusu internet sitesi Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin vermiş olduğu kararları yok saymıştır. Bu nedenle, vatandaşlarımızın ileride telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerinin önlenmesi için başka bir seçenek kalmadığından mahkeme kararları doğrultusunda Twitter’a erişimin engellenmesi tedbiri uygulanmıştır. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, hukuk devleti ilkesi çerçevesinde mahkeme kararlarını uygulamakla yükümlüdür.

Yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesi, Türk mahkemelerinin kararlarına uyarak hukuka aykırı içerikleri çıkardığı takdirde, tedbir amaçlı uygulanan erişimin engellenmesine son verilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur"

Twitter’dan yapılan açıklamada “Türkiye’den erişimin engellendiğine dair haberleri inceliyoruz” denildi. Siteye erişmek isteyen kullanıcılar şu mesajla karşılaşıyor:
“Bu İnternet sitesi (twitter.com) hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (TMK 10. Maddesi İle Görevli)’nin 20/03/2014 tarih vesayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından KORUMA TEDBİRİ uygulanmaktadır”

 

 

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics