Genel 13 MART 2018 / 10:16

Uber büyük yaptırımlarla karşı karşıya gelebilir!

Son zamanlarda ülkemizdeki Uber ile taksicilerin artan rekabeti işleri farklı boyutlara getirmiş durumda. İçişleri Bakanlığı  bu konuda ''yetkisiz yolcu taşımacılığı'' altında gördüğü Uber'e ağır yaptırımlar getirme çalışmalarına başlıyor.

Gerek dünya genelinde gerek ülkemizde son dönemlerde taksiciler ile Uber arasındaki rekabetin arttığını görüyoruz. Bazen taksicilerin bu tepkilerini sert bir şekilde ortaya koymalarına bile şahit olabiliyoruz. Bu rekabetin pazar kaygısının artmasıyla birlikte daha da sertleşmesi durumu daha da kötü hale getiriyor. Taksicilerin yıllık cirosu göz önüne alındığında bu pazarda rakip istememeleri, artan Uber kullanıcı sayısı bazı düzenlemeler olması gerektiğini gösteriyor.

Uber araçları trafikten men edilebilir

Bu noktada İçişleri Bakanlığı yeni çalışmalar için çalışmalara başlanacağını belirtmişti. Uber uygulaması ile birlikte ortaya çıkan ''yetkisiz yolcu taşımacılığı'' için kanun tasarısı hazırlandı. Tasarının içeriğine göre izin belgesindeki faaliyet alanı dışında yolcu taşımacılığı yapanlara bazı ağır yaptırımlara maruz kalacak. Yeni tasarı kabul edilirse, daha önce trafikten men edilemeyen Uber anlaşmalı araçlar, trafikten men edilecek ve bir süreliğine araç kapatma cezasına çarptırılabilecekler.

Uber'de yolcu taşımacılığı yapan araçlara idari para cezası kesen İçişleri Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi'nin emsal kararlarından dolayı trafikten men cezasını uygulayamıyordu. Kesilen para cezalarını da Uber'in ödemesi veya çeşitli hukuki yollarla çözmeye çalışması İçişleri Bakanlığı'nı yeni düzenlemeler getirmeye teşvik etti.

Korsan ve yetkisiz yolcu taşımacılığı yapan araçlara müdahale etmek isteyen bakanlık, yeni sistemle araca para cezası keserken, bununla beraber 1 aylık araç kapatma cezası verebilecek. Bu sayede Uber ve buna benzeyen oluşumları yok etmek isteyen bakanlık, araçlardaki şoför kim olursa olsun, aracın sahibinin de bu durumdan sorumlu olmasını sağlanarak araç kapatma cezası verilecek.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics