Genel 25 HAZİRAN 2018 / 12:24

Uber, Londra'da mahkemeye çıkıyor

Ülkemizin gündemini günlerce meşgul eden ve kullanıcıların oldukça sevdiği Uber, alınan bir kararla engellenmişti. Uber, aynı durumu şimdi de Londra'da yaşıyor.

İngiltere'deki taksiciler Uber'i  geçtiğimiz aylarda protesto etmiş ve geçtiğimiz Eylül ayında iş yapabilme ruhsatını kaybetmişti. Londra'nın ulaşımdan sorumlu birimi TFL, lisansı iptal edilen Uber için iş yapma yöntemlerinin aykırı olduğunu, kamunun güvenliğini tehlikeye attığını ve usullere aykırı davrandığı gibi sebeplerle ruhsat yenilemesinin olmayacağını açıklamıştı. Fakat, şirketin CEO'su Dara Khosrowshahi, mahkemenin almış olduğu bu karar değiştirmek ve Uber'in yeniden Londra'da faaliyete geçmesi için uğraşıyor.

Uber'in temsilcileri ve şirket avukatları, Londra'daki Westminster Sulh Ceza Mahkemesi'ne Uber'in ruhsat işlemlerine ilişkin alınan kararlara itiraz etmişlerdi. Pazartesi başlayacak olan ve üç gün sürmesi beklenen duruşmada henüz ne sonuç çıkacağı belli değil.

Eylül ayında alınan kararla birlikte TFL tarafından, 21 sayfalık bir açıklama metni yayınlanmıştı. Özellikle Uber firmasının yolcularının güvenliği konusunda yeterli donanıma sahip olmadığını ve sürücülerini gözden geçirme şeklinin yanlış olduğu belirtilmişti.

Bazı kaynaklardan gelen haberlere göre Uber, Eylül ayından bu yana İngiltere ve bazı Avrupa ülkelerinde köklü değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Bu doğrultuda Amazon’un eski bir yöneticisi ile irtibata geçen firma, Laurel Powers-Freeling, Acromas Susan Hooper ve girişimci Roger Parry gibi isimlerle çalışacak.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics