Genel 04 TEMMUZ 2018 / 11:20

Uber, Orta Doğu'da Careem ile büyümek istiyor

Uber dünyada pek çok yasaklamalara rağmen operasyonlarını sürdürmeye devam ediyor. Şirketin Orta Doğu bölgesine yapacağı operasyon için, Dubai merkezli taşımacılık hizmeti veren Careem'in çoğunluk hisselerini alacağı söyleniyor. Careem, Türkiye'de de hizmet veriyor ve anlaşma sağlanırsa bu durum ülkemizi de etkileyebilir.

Ön görüşme aşamasında bulunan iki şirketin, farklı yapıları ortak bir noktada buluşturmak için detayları konuştuğunu belirtelim. Halka açılmak isteyen Uber için bu anlaşma büyük önem arz ediyor. Uber daha önce Güneydoğu Asya, Rusya ve Çin'deki operasyonlarını rakiplerine satmış ve global iş anlaışında satışla ilgili defteri kapattığını açıklamıştı. Careem ile yapılan görüşmelerde ise Uber'in şirketin çoğunluk hisselerini almak istediği farklı kaynaklardan doğrulanıyor. Eğer bu şekilde anlaşma sağlanamazsa Uber, Careem'i satın alma yoluına gidebilir.

Anlaşma sağlanması halinde, ortaklık sonrası Careem yöneticilerinin markayı korumak istedikleri seçenekler arasında sunuluyor. Bu arada şirket, 500 milyon dolara kadar yatırım almak üzere diğer yatırımcılarla da görüşüyor. Yatırım sağlanması halinde şirketin değeri, 1.5 milyar dolara çıkacak.

2019'da halka açılması beklenen Uber ise, ana pazarları haricindeki ülkelerde işlerini hafifletiyor.  Geçen yıl Rusya'da Yandex NV ile birleşen şirket, Martta Singapur merkezli Grab'in yüzde 27,5 hissesi karşılığında operasyonlarını devretmişti.

Careem, şu anda KUzey Afrika'dan Pakistan'a uzanan coğrafyada 10'dan fazla ülkede ve 70 şehirde hizmet veriyor. Kullanıldığı ülkelerin büyük bölümünde pazar lideri konumundaki şirketin en büyük pazarı Suudi Arabistan olarak göze çarpıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics