Genel 11 EYLÜL 2011 / 11:04

Üç kilit ülkeden mobil pazar ipuçları

Gelişmekte olan önemli pazarlar olarak değerlendirilen üç kilit ülkeden operatörlerin operasyonel üst düzey yönetimi ve sektör basını ile yapılan görüşmelerle şekillenen araştırma, Avrupa’da mobil pazar oyuncuları ile ilgili gelişen algı ve Avrupa mobil pazarının gelişimi konularına ışık tuttu.

Mobil pazarın gelişen önemli pazarları olarak değerlenen üç ülke Rusya, Türkiye ve Polonya’yı kapsayan alanda mobil operatörler ve sektör basını ile gerçekleştirilen görüşmelerle Hedef Grup Araştırma Hizmetleri tarafından yapılan mobil telekomünikasyon araştırması, Avrupa’da mobil pazardaki satıcı marka ve yetenekleri konusunda önemli bir kıyaslama çalışması ortaya koydu. Üç ülkeden CTO, CMO, ürün yöneticisi gibi operatörlerin operasyonel üst düzey yönetimi ve sektör basını ile yapılan görüşmeler sonucu oluşan araştırma, Avrupa’da mobil pazardaki oyuncuları ile ilgili algılamalara ışık tutarken gelecek 3 yılda Avrupa mobil pazarının gelişiminde belirleyici teknoloji ve şirketi de ortaya koydu.

Avrupa mobil iletişim pazarının geleceğinde LTE 4G belirleyici teknoloji
Araştırmada, Avrupa’da mobil iletişim pazarının gelecek 18-24 ay içinde hangi konulardan etkileneceği konusunda sorulan soruya verilen yanıtlarda ise LTE 4G yüzde 40 ile birinci sırada yer aldı. LTE 4G teknolojisini yüzde 13 ile ağ altyapıları yatırımları, yüzde 8 ile tablet geliştirme, yüzde 9 ile IP üzerinden arama, yüzde 7 ile mobil TV, AB standartları yatırımları ve video arama, yüzde 3 ile NFC, android ve mobil ödeme geliştirmeleri takip etti.

Gelecek 3 yıldaki Avrupa mobil iletişim pazarı belirleyicisi Apple
Gelecek 3 yılda Avrupa mobil iletişim pazarını sürükleyecek, belirleyici olacak, bu noktada en iyi konumlanmış şirketleri sorgulayan araştırmada Apple yine ilk sırada aldı. Apple’ı Samsung ve Nokia izliyor. Nokia tüm yaşadığı sıkıntılara rağmen ilk üçte kendine yer buluyor. Google da yüzde 4’lük bir oranla oy alırken, sektörün geleceğinde Google’ın da payı olacağının düşündüğü görülüyor.

Mobil ürün yelpazesi sunum yeteneğinde Samsung, yeni ürün sunum yeteneğinde Apple öne çıkıyor
Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlara göre Avrupa’da mobil ürün yelpazesi sunum yeteneğinde Samsung öne çıkarken, yeni ürünün piyasaya sürüm yeteneğinde ise Apple başı çekiyor. Avrupa’da mobil ürün yelpazesi sunum yeteneğinin değerlendirilmesi için sorulan soruya, hem operatörler hem basın/medya tarafında verilen cevaplarda en yüksek oranı Samsung’un aldığı görülüyor. Samsung’u operatörlere göre Apple, medyaya göre ise HTC izliyor. Nokia, Huawei ve Qualcomm her iki gruba göre de izleyen şirketleri oluşturuyor. Yeni ürünün piyasaya sürüm yeteneği konusunda ise  değerlendirilmesi için sorulan soruya hem operatörler hem basın tarafında verilen Apple başta görülüyor. Cevaplarda operatörlere göre Apple’ı HTC, Nvidia, Qualcomm, Huawei, Nokia, Sony Ericcson ve Microsoft izliyor.

Yenilikçilik düzeyleri ve vizyon sahipliğinde sıralama değişken
Şirketlerin ne kadar yenilikçi birer şirket olduklarının değerlendirilmesi için sorulan soruya, hem operatörler hem basın/medya tarafında verilen cevaplarda en yüksek oranı Apple’ın aldığı görülüyor. Apple’ı HTC ve Samsung takip ediyor. İlgi çekici nokta 6 üzerinden verilen oranlarda Microsoft ve Samsung’un 2,5 - 3 oranlarında oy alması. Mobil dünya markalarının vizyon sahipliğini değerlendiren soruya verilen yanıtlarda da hem operatör hem medya kanadında Apple başı çekiyor. Araştırma vizyon sahipliği konusunda operatörler ve medyanın farklı görüşleri olduğunu da ortaya koyuyor. Operatörlere göre  bu konuda en sonda yer alan markalar Microsoft ve  Sony Ericsson olurken, medyanın  değerlendirmelerine göre sıranın sonunu Qualcomm ve Nokia oluşturuyor.

“Apple, Samsung ve HTC”, iş stratejisini oluşturma, bunun iletişimini sürdürme anlamında öne çıkıyor
Yenilikçilik konusunda en başta olan Apple’ı “yeni teknolojilerin cihazlara uyumunda” başarılı bulanların sayısı da oldukça fazla. Hem operatörler hem de basın/medya bu anlamda Apple’ı çok başarılı görüyor. Apple’ı Samsung ve HTC izlerken Nokia, BlackBerry, Motorola gibi markaların oy oranları altlarda seyrediyor. Bu üçlü yani “Apple, Samsung ve HTC”, iş stratejisini oluşturma, bunun iletişimini sürdürme anlamında iyi bir izlenim bırakmış durumda. Bu noktada basın/medya tarafından verilen cevaplarda yüzde 5’lik oranla Turkcell’de de görülüyor. Yenilikçilik konusunda oranları az olan Nokia’yı iş ortaklığı yaratma sıralamasında zirvede görünüyor. Nokia, Samsung ve HTC ilk üç sırada ve oy oranları 4’ün üstünde. Bu listede ilgi çeken nokta ise Apple’ın en sonda olması. Basın/medya tarafından verilen cevaplarda ise Microsoft’un bu konuda başarılı bulunduğu görülüyor. “Avrupa mobil telekom pazarında en büyük etkiyi yapan şirket kim” sorusuna verilen cevapta ilk sırada Apple’ı açık ara zirvede yer alıyor. İlk sırada olan Apple’ı Samsung ve Nokia takip ediyor. Cevaplarda Google’un yüzde 4’lük oranı da göze çarpıyor.

Şirketlerin Avrupa mobil pazar karnesi

Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlara göre mobil pazara şekil veren oyuncular, pazar ve piyasanın istediği ürünleri sunarak, herkes gibi Apple’ı yenmek istiyor. Apple’ın en güçlü adayı olarak algılanan Samsung,  kaliteli, sağlam ürünleri ile pazarın büyük bir kesimine hitap edebiliyor. Pazarda üçüncü olarak bilinen HTC, genel olarak farklı seçenekleri ve geniş bir ürün yelpazesi sunuyor ancak organizasyon yapısı ve dağıtım kanalları ile ilgili sorunlar olduğu düşünülüyor. Nokia ise dördüncü sırada ve hala büyük bir pazar payına sahip. Uygun fiyatlı, geniş yelpazeli ürün gamına sahip ancak müşterinin yenilik konulu beklentilerinin karşılanmasında geride kaldığı düşünülüyor.
ETİKETLER : featured Sayı:837

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics