Genel 14 MART 2018 / 10:04

Ünlü bilim insanı Stephen Hawking vefat etti

Günümüzün en dahi bilim insanlarından biri olan Stephan Hawking, 76 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bilim ve teknoloji dünyasını yasan boğan ölüm haberi, çocuklarının yazılı açıklaması ile kamuoyuna duyuruldu.

Stephen Hawking, günümüzün en dahi bilim insanları arasında gösteriliyordu. Yaptığı sayısız keşifler ve çalışmalarıyla evrenin oluşumuna ve kökenine ilişkin en net teorileri ortaya atmıştı. Son yıllarda ise insanlığı uyarmaya ve olabilecek tehlikelerer karşı önlem almaya çağıran ünlü bilim insanı, genç yaşlarından itibaren ciddi bir hastalıkla mücadele ediyordu.

Stephen Hawking’in çocukları olan Lucy, Robert ve Tim  Hawking, “Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi.” açıklamasıyla haberi kamuoyuna duyurdu.

2013 yılında kaleme aldığı otobiyografi niteliğindeki kitabı ''My Brief History'' Stephen Hawking'in son eseriydi. Yazdığı kitapta son 50 yılını bir sandelyeye mahkum eden ALS hastalığına rağmen hayatından memnun olduğunu dile getirmişti.

Stephen Hawking kimdir ?

Tam adı Stephen William Hawking olan dahi bilim insanı 8 Ocak 1942 tarihinde İngiltere'nin Oxford şehrinde dünyaya geldi. Üstün zekası onu ileride matematik ve fiziğe olan aşkını doğuracaktı. Daha çocuk yaşlarında bile dereceler görmek büyük bir başarı.

Ömrü boyunca kara deliklerin evreni yok edeceğini savunan Hawking, Big Bang'in başlangıç noktasına dair kesin ifaleder sunan sayılı bilim insanları arasında yer aldı.  Yaptığı çalışmalarla birçok ödül, madalya ve nişan almayı başardı. Fakat bu çalışmaları yaparken ALS hastalığı 21 yaşında onu tehdit ediyordu. Git gide eriyen bedeni onu tamamen hareketsiz bırakana kadar moralini bozmadan çalışmaya devam etti. Evliliğini eşinin büyük desteği ile sürdürdü ve üç çocuk sahibi oldu. Hayatının son demlerine kadar da fizik teorileri üzerine çalışmaya devam etti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics