Genel 24 ARALIK 2013 / 14:09

Vodafone TEİAŞ'la anlaştı

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, TEiAŞ enerji iletim hatlarındaki fiber optik hatların kullanım hakları ihalelerini kazandıklarını açıkladı. 45 milyon 699 bin avro bedelle 15 yıllığına aldı.  TEiAŞ  Genel Müdürü Kemal Yıldırım’la 13 Aralık’ta imzalanan anlaşmayla toplam fiber ağ uzunluğunu 16bin km’ye çıkardıklarını açıkladı.

Fiber köprü

Vodafone’un TEİAŞ’tan kullanım hakkını aldığı fiber ağ, ilk etapta 3x100 Gbps’lik kapasite sunacak. Ek yatırımlarla yeni kurulacak fiber optik ağla birlikte maksimum kapasite 80x100 Gbps’ye erişecek. Vodafone Türkiye’nin santral ve transmisyon toplama merkezlerinin TEİAŞ’ın hatlarına bağlanması ile toplamda 2,5 katına çıkacak Vodafone Türkiye’nin fiber ağı, Vodafone Grubu’nun tüm dünyadaki 1 milyon kilometreyi aşan fiber ağıyla da entegre olacak. Vodafone’un transmisyon altyapısını güçlendirecek proje, Türkiye’nin Avrupa’dan Asya’ya fiber köprü olmasını da sağlayacak.

“ Yatırımlarında önceliğimiz, ülke kaynaklarının etkin kullanılması ve mükerrer yatırımları önlemek”

Vodafone’un mükerrer yatırımlara karşı olduğunu ifade eden Gökhan Öğüt, melez yatırımlar yapmayı hedeflediklerini, ve bu yatırım modelini paylaşmaya da hazır olduklarını söyledi.  Daha önce fiber ağ döşenmiş bir bölgede aynı yatırımı yapmanın verimli olmadığını, yapılmış yatırımlarda talep ve kiralama yükümlülüklerinin bulunduğunu ifade etti. Fiber ağlarla ekonominin batıdan doğuya kayan ekseni içinde kalite ve kapasite artıran bir rol oynayan Vodafone,  sürekli iyileştirmelerle Voice Over LTE'DE çağrı başlatmanın 0.372 saniyeye düşürmeyi başardı.  

Altyapıda rekabet etmek istemiyoruz

Öğüt  “Önceden yapılmış yatırımlarda talep ve kiralama yükümlülüğümüz var. Mükerrer yatırımlardan kaçınarak ülkemizi fiber ağlarla sarmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin sayısallaşması çok önemli. Daha iyi ağlar örülerek 4G’ye hazırlanmak gerekiyor”  dedi.

 
ETİKETLER : fiber TEİAŞ Vodafone

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics