Genel 21 HAZİRAN 2018 / 13:56

Volvo geri dönüştürülmüş plastikler için hedef belirledi

Dünyanın sağlamlık konusunda bir numarası olarak gösterilen otomobil üreticilerinden olan Volvo, geçtiğimiz gün yaptığı açıklama ile Birleşmiş Milletler’in takdirini kazandı. İsveçli üretici, üreteceği yeni otomobillerde %25 geri dönüştürülmüş plastik kullanmayı hedefliyor.

Volvo CEO’su Hakan Samuelsson, geçtiğimiz gün Reuters’a açıklamalarda bulunmuştu. Samuelsson, açıklamalarında 2025 yılından itibaren Volvo otomobillerde yer alacak plastiklerin %25’inin geri dönüştürülebilir malzemelerden oluşacağını söyledi.

Çevreci planın son derece yerinde ve doğru bir karar olduğunu düşünen Samuelsson, kullanılacak olan geri dönüştürülmüş plastiğin otomobillerdeki güvenlik ve kalite standartlarını değiştirmeyeceğini belirtti.

Volvo, geçtiğimiz yıl tam 570 bin araç sattı ve bu araçların %5 civarında geri dönüşümden elde edilen plastik malzeme olduğu söylendi. Şirket, mevcut X60 T8 plug-in hibrid SUV modelinin yoğunluklu olarak geri dönüştürülmüş plastik kullanılan bir prototipini imal etti. Test edilen prototip mevcut standartların korunduğunu kanıtladı.

Şirketin bu önemli  geri dönüşüm hareketi Birleşmiş Milletler nezdinde memnuniyetle karşılandı ve büyük takdir topladı.  Ayrıca BM bu konuda verdiği demeçte, her yıl okyanuslardan sekiz milyondan fazla plastik atık çıkarıldığını ve bunun denizdeki yaşam alanlarını işgal ettiğini belirtti.

Erik Solheim, şu an Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın başında yer alıyor. Volvo’nun son derece çevreci olan yaklaşımı ile ilgili Reuters’a demeç veren Solheim, “Bu, atıkların otomobil üretiminde ham madde olarak kullanılmasına yönelik ilk girişim” dedi.

Volvo'nun çevreci yaklaşımı diğer otomobil üreticileri için hatta, diğer ulaşım araçları üreticileri için devrim niteliğinde bir adım olabilir. Örnek teşkil eden bu hareketin daha çok yayılması demek hem çevreyi hem maliyeti etkileyecektir.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics