Genel 15 ŞUBAT 2013 / 14:00

Wikipedia’nın haritası çıkarıldı

Wikipedia ’da yer alan coğrafi etiketleme özelliği, veri görselleştirme uzmanlarının elinde oldukça ilginç bir araştırmanın kaynağı oldu.


Programcı ve veri görselleştirme uzmanı Olivier Beauchesne, Wikipedia’nın coğrafi etiketleme özelliğinden yararlanarak elde ettiği haritalar ile kullanıcılar, ülkelerin sömürge geçmişinden, kültürlerin yayılışına kadar ilginç ve geniş kapsamlı bilgilere ulaşabiliyor. Haritalarda şarap veya bira hakkındaki makalelerin aynı zamanda İtalya, Kaliforniya ve Fransa gibi üzüm yetişen bölgelerle ilişkili olduğunu görülebiliyor.


Haritalarda makaleler mavi ile gösterilirken, ilişkili oldukları bölgeler kırmızı ile belirtiliyor. Tüm Wikipedia içeriğini indirerek içinde popüler anahtar kelimelerden oluşan 300 farklı konu kümesi oluşturan Beauchesne, söz konusu ilişkilendirmeyi ortaya çıkarabilmek için bir algoritma geliştirdi.


Kullanıcılar 300 farklı haritayı incelerken dünya savaşları, Osmanlı ve Roma İmparatorluklarının bıraktığı etkilerin coğrafi izleri ya da müziğin farklı kültürlerce algılanışını ifade eden örneklerle karşılaşabiliyor. Daha ayrıntılı bilgi edinmek bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.


22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN