Genel 19 ARALIK 2013 / 16:27

WWW tehlikede

Eski CIA Ajanı Edward Snowden skandalının ardından 2014’te devletlerin kararıyla , internetin ulusal bölümlere ayrılmaya başlayacağı tahmin ediliyor. Snowden’in sızdırdığı bilgiler, devletler arasındaki siber casusluğun amaçlarından birinin “dost” şirketlere ekonomik yardım sağlamak olduğunu ortaya koydu. Siber  casusluğun ticari amaçları olması da, artış göstereceğinin kanıtı. Dolayısıyla, devletlerin daha sıkı siber güvenlik önlemleri alması bekleniyor.

Kaspersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’nden Baş Güvenlik Uzmanı Alexander Gostev "internet ulusal bölümlere ayrılmaya başladı. Snowden’in ifşaatları yabancı hizmetlerin kullanımını yasaklayan kurallara olan talebi daha da artırdı. Ülkeler, artık tek bir bayt bilginin dahi ağlarından çıkmasına izin vermek istemiyor. Bu istekler gitgide daha da güçlenirken, yasalarla getirilen kısıtlamalar da kaçınılmaz olarak teknik yasaklara dönüşecek. Bunu ise, muhtemelen yabancıların bir ülke içindeki verilere erişimini kısıtlamaya yönelik teşebbüsler izleyecek. Bu eğilimin daha da gelişmesi bir noktada mevcut internetin çökmesine ve düzinelerce ulusal ağa bölünmesine neden olabilir. Bu durumda, şüpheli ‘Darknet’ de gerçek anlamdaki tek dünya çapındaki ağ olacak" diyor.

Birçok ülke yabancı hizmetlerin kullanımını yasaklayan  yasaları hayata geçirdi veya geçirmeyi planlıyor. Almanya, Kasım ayında, Alman makamları arasındaki tüm iletişimlerin ülke içinde kilitli kalacağını açıkladı. Brezilya ise, Florida (ABD) üzerinden geçeni kullanmamak için alternatif bir internet kanalı inşa etmeyi planladığı açıkladı.

 

 
ETİKETLER : Siber güvenlik www