Genel 05 EYLÜL 2013 / 11:33

Yahoo logosunu değiştirdi

Yahoo imaj değiştirme çalışmalarına 18 yıllık logosunu değiştirerek devam ediyor.    Yahoo’nun  CEO’su Marissa Mayer’ın yönetimindeki bir sene oldukça hareketli geçti. Mayer  Yahoo’nun imajının değişmesine özel önem verdiği için bu yöndeki  çalışmalar hızla sürüyor. Bu çerçevede onsekiz yıldır kullanılan logonun değiştirilmesini planyan Yahoo, geçtiğimiz ay içerisinde bunun için kullanıcıların fikirlerini alacağı duyurmuştu.Bir ay  boyunca şirketin Twitter hesabı, blog’u ve Yahoo’ya ait bazı farklı sitelerde değişik alternatifler denendi ve sonunda kazanan ortaya çıktı.

Araştırma süreci

Yeni logo ile ilgili seçim sürecini yöneten Survata tüm logoların beğenilme oranlarını da paylaşmış. Seçilen logonun beğenilme oranı yüzde 47 olarak saptanmış.  ve onu çok az farkla en yakından takip eden logo ise 7. günün logosu olarak  kaydedilmiş. En az beğenilen 21. günün logosu ise yüzde 6 oranında beğeni toplayabilmiş.

Kullanıcıların fikirlerinin alınması için verilen bir aylık süre zarfında 12 bin kişinin katıldığı  oylamanın, onuncu gününde  yayınlanan logo Yahoo’nun bundan sonra kullanacağı logosu  olarak seçildi. Yeni logoyu daha ince ve matematiksel bir şekilde hazırlanmış olarak ifade etmek mümkün.

Modern ve canlı

Marissa Mayer, Tumblr’da paylaştığı detaylarda, yeni logo oluşturma  süreciyle ilgili ; Yahoo, ne ifade etmek istediğini biliyordu, kendi tarihini yansıtan, modern ve canlı, kaprisli, sofistike, onurlu ve insan dokunuşu hissettiren bir arayıştaydık diyor. Yeni Yahoo logosunu oluştururken dikkat ettikleri unsurların bazılarının tırnaksız font kullanmak, önceki logonun eğlenceli yapısını korumak için ‘oo’ larda oynamaktan vazgeçmemek, matematiksel ahenge dikkat etmek olduğunu ifade ediyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics