Genel 26 KASIM 2012 / 10:25

Yazılımın gücünü keşfedenler hızla büyüdü

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2012 Programı kapsamında son 5 yıllık büyüme performansları ışığında seçilen teknoloji şirketleri, Sabancı Müzesi’nde The Seed Etkinlik Merkezi’nde düzenlenen törenle ödüllerine ulaştı. Türk Telekom’un sponsor olduğu ve bu yıl Türkiye’de yedincisi düzenlenen programın birincisi ise geçen yıl ikinci sırada yer alan Elkotek oldu. Son 5 yılda yüzde 13 bin 880 büyüme sergileyen şirketi, yüzde 11 bin 368 büyüme ile Tektronik izledi. Yüzde 4 bin 345 büyüme ile FG Dijital Teknolojiler ise bu yılki sıralamada üçüncü oldu. Türk Telekom Teknoloji Özel Ödülü’nü yüzde 598 büyüme ile Innova alırken, ‘Big Stars’ kategorisinde ilk üçte KoçSistem, Turkcell Teknoloji ve Innova yer aldı.
Yapılan araştırmada en hızlı büyüyen 50 şirketin 31’inin yazılım şirketleri tarafından oluşturulduğu görülüyor. Bu durum aslında Türkiye’de doğru yaklaşımları elde eden şirketlerin ne denli başarılı olabileceğini gözler önüne seriyor. Örneğin bu yıl listenin ikinci sırasında yer alan Tektronik, son beş yılda ortalama yüzde 11 binin üzerinde büyümeyi başardı. Şirket özellikle savunma ve havacılık, telekomünikasyon, sanayi, otomotiv ve ilaç sektöründe donanım ve yazılım bütünleştirmesi gerçekleştiriyor. Önceki haftalarda görüştüğümüz IBM Araştırma Grubu Başkan Yardımcısı Bijan Davari de geleceğin anahtarının yazılım ve donanım bütünleştirmesi olduğuna dikkat çekmişti.
Dördüncü sırada yer alan İdeasoft da günümüz ve önümüzdeki yılların en önemli başlıkları arasında yer alan e-ticaret konusunda geliştirdiği yazılımlarla son beş yılda yüzde 2 binin üzerinde büyüdü. Yine ilk onda yer alan bir başka yazılım şirketi Logic Bilişim Sistemleri de önemli paraların harcandığı, Avrupa’nın en fazla konuşan ülkemizde mobil operatörler ve internet hizmet sağlayıcılar için geliştirdiği katma değerli servislerle öne çıktı. EMEA bölgesinde bankacılık ve finans uygulamaları üreten Pozitron, yine en fazla dile getirilen konuların başında yer alan mobil teknolojiler alanında sunduğu teknolojilerle katma değer üretiyor.

EMEA’da teknoloji şirketlerimiz öne çıkıyor
Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Deloitte Türkiye Teknoloji, Medya ve Telekom Sektör Lideri ve Partner Tolga Yaveroğlu, Türkiye’de BT sektörünün ekonomiye etkisinin önemine işaret ederek, son 6 yılda EMEA bölgesinde Fast50 sıralamasında alınan birincilik sayısının da 2 tane olduğunu belirtti.
Geçen yılki ilk 500 bilişim şirketi arasında 27 Türk şirketinin de yer aldığına dikkat çeken Yaveroğlu, “Bu sıralamada en fazla teknoloji şirketi ile yer alan 6’ıncı ülkeyiz” dedi. Yaveroğlu, Fast50 Türkiye 2012 CEO araştırması konusunda da şu detayları paylaştı:
“En önemli güçlük İK yetiştirme ve sorumlulukları delege etme, şirket çalışanlarını şirket vizyonuna dahil etme. Gelecek 12 ayda büyümeyi sağlamak için yine eğitim önemli ve ilk sırada yer alıyor. Yeni TTK ve kurumsal yönetim ilkeleri de önemli bulunuyor. Bölgesel belirsizlikler ise geçen yıla kıyasla ön planda. 50 şirket arasında yazılım şirketi oranı yüzde 62.”

Yazılım sektörünün dev potansiyeli
Yaveroğlu’nun ardından sözü alan Türk Telekom Teknoloji Başkanı Timur Ceylan hız, verimlilik ve inovasyonun hiç olmadığı kadar önemli olduğunu belirterek, “İnovasyon kültürü, Ar-Ge ve rekabetçilik ruhu şirketleri farklılaştırır” dedi.
YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş de konuşmasında yazılım sektörünün büyümesi ve bu yolda verilmesi gereken desteklere işaret etti. Yapılması gerekenleri yazılım ihracatı ve kamuda yerli yazılım kullanımını artırmak olarak sıralayan Güneş’e göre, YASAD ve sektör şirketleri ile geçtiğimiz Mayıs ayında Almanya’ya yapılan seyahat Türk yazılım sektörünün potansiyelini görmek adına büyük bir fırsat oldu. 67 milyar dolar yazılım ithalatı yapan Almanya’nın kendilerine bir hedef verdiğini belirten Güneş, şunları söyledi:
“İlgili bakanlıklar ile temaslarımız sektörün önünü açabilmek için hep yoğun olarak devam ediyor. Bu yapılanları da birinci seviye hamle olarak görüyoruz. İkinci seviyede ise mühendislik gücümüz önemli, ama sektörde ara eleman eksikliği de var. Bin 200 meslek lisesi her yıl 358 ben öğrenci mezun ediyor, ama biz onları bulamıyoruz, sanayimizin istediği nitelikte yetiştiremiyoruz. Bu yüzden meslek tanımlarımızı yapıp, YASAD olarak bir sertifikasyon programı başlatacağız, bu gençleri istihdam eden şirketler de desteklenecek. Kamuda yerli yazılım için pozitif ayrımcılık yapılmasını da istiyoruz.”

Araştırmadan detaylar

• Bu yıl kazanan 50 bilişim şirketinin 35 tanesi İstanbul’dan, 11 tanesi Ankara, 3 tanesi Kocaeli ve 1 tanesi de Mersin’den.
• Fast50 galipleri içinde yüzde 62’lik oranla yine yazılım şirketleri ön sırada. 2011 sonuçları ile kıyaslandığında, telekomünikasyon ve ağ şirketlerinin katılım oranı yüzde 22’den yüzde 16’ya gerilediği görülüyor.
• Yüzde 1000’in üzerinde büyüme oranlarında azalmanın öne çıktığı görülürken, 2012 yılı katılımcılarının yüzde 55’inde yüzde 250-1000 aralığında bir büyüme dengesi ortaya çıkıyor.
• 2012 yılı verileri itibariyle, Fast50’de yer alan şirketlerin yüzde 60’ının yıllık geliri 5 milyon avro veya bunun altı. 2011 yılında ise bu bant yüzde 55 seviyesindeydi. 30 milyon avrodan fazla gelir sahibi olan şirket sayısında ise azalma sürüyor.

En hızlı büyüyen ilk 10

Elkotek
Tektronik
FG Dijital Teknolojiler
IdeaSoft
ODC İş Çözümleri
Logic Bilişim
Turkcell Teknoloji
Radore
Pozitron
AGC Yazılım

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics