Genel 08 ŞUBAT 2010 / 10:00

Yeni nesil teknopark

Teknoparklar da gelişen Ar-Ge ihtiyaçlarına uygun olarak farklılaşıyor. Deneysel ve prototip ürün geliştirmenin de göz önüne alındığı bu teknoparklara bir örnek de YTÜ Davutpaşa Yerleşkesi’nde inşaatına başlanan YTÜ Teknoparkı. İlk bölümü faaliyete hazır hale gelen yeni nesil teknopark, İstanbul’da yeni ve üst düzey bir araştırma merkezi oluşturmaya hazırlanıyor. 104 bin metrekarelik alanda Yazılımpark, Robopark ve Biopark’ın ana Ar-Ge merkezi konuları olarak belirlendiği teknopark, sosyal yaşam alanları ile de Ar-Ge için bir yaşam merkezine dönüştürülecek.

İstanbul’da yeni ve üst düzey bir araştırma merkezi oluşturması amaçlanan ve üç fazda bitirilmesi planlanan 104 bin metrekarelik Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkı’nın ilk fazında sona ulaşıldı. Üç binayı içine alan şirketlerin de yerlerini aldığı 6 bin metrekarelik ilk bölümün tamamlandığı ve ikinci fazın da kademeli olarak 2010’dan itibaren faaliyete geçeceği YTÜ Teknopark’ı farklı yapısıyla Ar- Ge için iddalı bir merkez oluşturmaya aday. Ofis ortamında sürdürülecek Ar-Ge çalışmalarına hizmet edecek Ar-Ge Yapılarının yanısıra ve prototip,deneysel, örnek üretim gibi çalışmalar için kat yüksekliği ve altyapısı farklı tasarlanan Ar-Ge ve Prototip Üretim Yapılarının da yer aldığı yeni nesil teknopark, fiziki olarak bağımsız konumlanan Ar-Ge binaları, kuluçka Ar-Ge ofisleri, yönetim ofisleri, toplantı odaları, konferans, sergi merkezi, restoran, kafetaryanın yer aldığı Yönetim ve İnkübasyon Merkezi Binası, sosyal yaşam tesisleri ve spor alanlarından oluşuyor.
Bilgisayar yazılımları geliştirme (Yazılımpark), endüstriyel robo- otomasyon geliştirme (Robopark), Teknoloji geliştirme (Biopark)’ın Ar-Ge merkezleri konuları olarak belirlendiği Teknopark’ta “temiz enerji”, “yeşil T tasarım/uygulama”, “Türkiye’nin stratejik madenleri” ve nanoteknoloji uygulamaları da proje kapsamına alınabilecek potansiyel konular arasında yer alıyor.

Üç bina, 12 şirketle faaliyete hazırlanıyor
Bektaş, modern bir altyapının kurulduğu ilk bölümde bin 700 metrekarelik bir Ar-Ge yapısı olmak üzere iki bağımsız Ar-Ge binasından oluşan 3 bina bulunduğunu ve tümünün kiralandığını belirtti. Bağımsız binalarda nükleer tıp ve nükleer kanser teşhisi ilacı konusunda çalışacak Eczacıbaşı Monrol ve Moltek şirketlerinin yer aldığını belirten Bektaş, Ar- Ge yapısı içinde de Dizayn Grup, Tepum, Getron, Karaş, Etia, Promed, Sinerji Bilişim, FHM Bilgisayar, Codec, Verisay şirketlerinin bulunduğunu belirtti. Yapılan üç bina için 10 milyon dolarlık yatırım yapıldığını da dile getiren Bektaş, Ar-Ge yapılarında metrekareyi 12 dolardan kiraladıklarını en önemli amaçlarının üniversite – sanayi işbirliği artırmak olduğunu ifade etti.

Gelecek iki yılda ikinci faz da bitmiş olacak
Teknopark projesinin ikinci fazının 40 bin metrekarelik alanda dört binayı kapsadığını ve kademeli olarak yapılacağını belirten Bektaş, her biri 8 bin metrekare inşaat alanı olacak olan iki binanın inşaatının Şubat ayında ihale edileceğini belirtti. 2010 Kasım ayında da buradaki ilk binayı devreye sokmayı planladıklarını dile getiren Bektaş, “İkişer ay ara ile diğer bloklar devreye girecek” diye konuştu.
Dört binadan oluşan üçüncü fazın da planlandığını belirten Bektaş, talebe göre plan tadilatı ile bina sayısının da artırılabileceğini dile getirdi.

erdem_bektasDeğişik Ar-Ge hizmetlerini verebilecek bir teknopark kuruyoruz
YTÜ Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Bektaş’a göre farklı bir Ar-Ge Merkezi ortaya çıkaracak. Teknoparkın değişik Ar-Ge hizmetleri düşünülerek tasarlanan yapısıyla öne çıkacak bir Ar-Ge merkezi olmasıyla farklılaşacağını belirten Bektaş, “ Hem üretim hem ofis Ar-Ge’si için değişik mimari planlar oluşturularak tasarlanmış bir teknoparktan sözediyoruz. Elastikiyet sağlanmış iç yapılar ve özel araştırma konuları için düşünülmüş ayrı özel binalar var. Yapmış olduğumuz binaların bazı katları yüksek tavanlı, hafif üretim, prototip üretimine uygun olarak tasarlandı. Bu bakımdan değişik Ar-Ge hizmetlerini verebilecek bir teknopark kuruyoruz. Teknopark yasasının değiştirimesi gündemde hafif üretimler yapılabilmesi, ihracatın buradan yapılmasının teşviki gibi durumlar da var. Buranın ayrıca bir yaşam alanı olması için koruluk alanda sosyal tesis, Ar-Ge personelinin sosyal ihtiyaçlarına cevap verecek sosyal tesisler de bulunuyor. Bu yönleri ile Davutpaşa Kampüsü içinde Ar-Ge çalışanları için üst düzey bir yaşam merkezi yaratılmış olacak” diye konuştu.
Teknoparkta ana konuları
da dahil olmak üzere potansiyel taşıyan tüm konuların yer aldığı dengeli bir dağılım ve potansiyel konularla ilgili çalışmaların yapılabilmesini sağlamayı istediklerini de belirten Bektaş, “Bir ay içinde geleceğin önemli Ar-Ge alanlarını keşfetmek için YTÜ akademisyenlerimiz arasında bir arama konferansı yapacağız” dedi.
ETİKETLER : featured Sayı:757

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics