Genel 13 TEMMUZ 2018 / 13:28

Yeni neslin emlak alışkanlıkları farklılaşıyor (BThaber Özel)

Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter

Dijitalleşmenin hızla yaygınlaştığı günümüzde Emlakjet, geliştirdiği farklı uygulamalarla gayrimenkul arayanlar ile emlak ofisi ve proje firmalarını biraraya getiriyor.

Ayhan Sevgi

Türkiye’nin en büyük sektörlerinden biri haline gelen emlak sektörü, dijitalleşmenin de en hızlı yaygınlaştığı alanlardan. Müşterinin ihtiyacını en iyi şekilde anlamak ve en uygun fırsatları en kısa sürede sunmanın hedeflendiği bu alanda Emlakjet de önemli teknolojik yatırımlara imza atıyor. Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, bu konudaki sorularımızı yanıtladı.

Emlak sektörünün teknolojiye yaklaşımını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Emlak sektörü, bugün Türkiye’nin en büyük ve önemli sektörlerinden biri. Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) içinde iyi bir yere sahip ve büyümenin dinamo taşlarından biri. Sektör, 100’ün üzerinde sanayi ve hizmet sektörünü besliyor, yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Yani, çok göz önünde, çok büyük ve bir o kadar da gelişime açık bir sektörden bahsediyoruz. Dolayısıyla emlak sektörü içinde, özellikle teknoloji ve internet yatırımları bakımından, birçok fırsatı da barındırıyor.

İçinde bulunduğumuz teknolojik değişim ve dijtal dönüşüm, emlak sektörüne çok yeni olan PropTech terimini kazandırdı. Akıllı ev, gayrimenkulde fintech ve paylaşım ekonomisi alanlarını içine alan PropTech, gayrimenkullerin inşa, işletme, pazarlama ve satış süreçlerindeki dönüşüm teknolojilerini kapsıyor. PropTech 1.0 dönemi, bizim gibi online gayrimenkul startup’larının kurulması ile başladı. Şu anda PropTech 2.0 dönemini yasıyoruz. PropTech 2.0 ile inanılmaz bir inovasyon patlamasına şahit oluyoruz.  Ancak, genel gayrimenkul endüstrisi, PropTech’in getirdiği avantajlardan yararlanma amaçlı strateji geliştirmede yavaş kalıyor. PropTech gayrimenkulde hızla kabul görse de çok az şirket uygulamaya geçiyor.

Geleneksel şirketler dijital dünyada hayatta kalmak istiyorsa kültürel bir dönüşüm ve zihniyet değişikliği gerçekleştirmek durumundalar. Gayrimenkul sektöründe de büyük veriyi işleyen ve müşterisinin ihtiyacını, daha müşteri fark etmeden tahmin edip öneren şirketler dijital çağda avantajlı olacaklar.

Emlakjet, bu konuda nasıl bir boşluğu dolduruyor?

Emlakjet olarak en önemli özelliklerimizden biri gayrimenkule ürün değil hizmet olarak yaklaşmamız. Bu anlayışımızı müşteri ihtiyaçlarını doğru anlama ve teknolojiyi iyi kullanma yoluyla inovatif ürün geliştirme yetkinliğimiz ile birleştiriyoruz. Emlakjet, teknolojiyi çok iyi kullanan ve teknolojiyi bütün süreçlerine entegre edebilmiş bir marka.

Özellikle teknoloji içine doğan Y ve Z kuşakları olarak adlandırılan yeni neslin beklenti, talep ve ihtiyaçlarını doğru analiz ederek, teknolojiyi hizmetlerimize doğal bir şekilde entegre ettik. Hedefimiz, ev arama sürecine hız, kolaylık ve keyif katmak. Altyapımıza yaptığımız yatırımlarla kişilere ihtiyaçlarına ve beklentilerine tam olarak uyan evleri “nokta atışı” bulabilecekleri bir ortam yaratıyoruz. Sadece emlak ilanlarının yer aldığı yenilikçi bir platform olarak herkesin hayalindeki evi en kolay, en hızlı ve en keyifli şekilde bulması için çalışıyoruz.

Emlakjet olarak, teknoloji bizim en önemli ayrım noktalarımızdan biri. Kolay kullanıcı arayüzümüzle emlak almak, satmak ve kiralamak isteyen herkesi buluşturuyor, teknolojik altyapımızla hızlı çözümler sunuyoruz. Teknolojiyi, ev arayanların beklentilerini en doğru şekilde karşılamasına yarayacak katma değerli ürün ve hizmetler yaratmak için kullanıyoruz.

Sektörde “oyunu değiştiren” yaklaşımımız hızlı büyümemizi beraberinde getirdi. Emlakjet olarak, 2014 yılında risk ve girişim sermayesi platformu iLab Holding tarafından satın alınmamızdan bu yana hızlı bir büyüme grafiği sergiliyoruz. Piyasaya girdiğimizde 4. sırada yer alırken marka yatırımları ve ürün geliştirme süreçlerine odaklanarak bugün dikey emlak arama siteleri içinde 2. sıraya yükseldik.

Emlakjet’i benzerlerinden farklılaştıran unsurlar neler?

Kimi zaman zor ve karmaşık olan ev arama sürecini hızlı, kolay ve zevkli hale getirebilecek inovatif ürünler geliştirdik. Yeni ve teknolojik altyapı çözümlerimizle kullanıcılarımıza daha rahat bir emlak arama deneyimi sağlıyor ve emlak bulma deneyimini yalnızca iki adıma indiriyoruz.

Emlakjet’i benzerlerinden ayıran hizmetlerimiz arasında  “Yakınımda Ara” uygulamamız bulunuyor. Sektörümüzde ilk ve tek olan, Emlakjet olarak çok iddialı olduğumuz bu uygulamamız metro, metrobüs durağı, okul, hastane, AVM gibi merkezlerin yakınındaki ilanları listelemeyi sağlıyor. Bu uygulama ile kullanıcıların hayatı büyük bir oranda kolaylaşıyor. Bu ürünümüzü müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdik.

Bizi benzerlerimizden ayıran diğer hizmetlerimiz arasında, seçilen dört ilan aynı anda özellikleriyle yan yana görüntülemeyi, böylece konut ilanlarını lokasyon, daire tipi, daire büyüklüğü ve fiyatı gibi en temel bilgiler açısından kıyaslamayı olanaklı kılan “İlan Karşılaştırma” da bulunuyor. Bulut teknolojisi üzerinde geliştirdiğimiz “Birlikte Arama” hizmetimiz kullanıcıların hayalindeki evi ararken linkler arasına kaybolmadan oluşturdukları favori ilan listelerini mail yoluyla istedikleri kişiyle kolaylıkla paylaşmasını sağlıyor; “Ulaşım Bilgisi” hizmetimiz ilanı merkez alarak, yakın mesafedeki önemli yerlere ulaşım bilgisi ve uzaklığı görüntülenebiliyor; “Çevrede Ne Var” hizmetimiz ise evin çevresindeki sosyal ve kültürel ortam hakkında bilgi sunuyor.

Emlakjet olarak verdiğimiz hizmetlerin arasında teknolojiyi iyi kullanan iş ortakları ile işbirliğine gitmeyi çok önemli buluyoruz. Teknolojik altyapımıza yaptığımız yatırımların yanı sıra, ev arama veya satma deneyimine katkıda bulunacak ürün ve hizmetler geliştiren inovatif şirketlerin hizmetlerini kullanıcılarımızla buluşturmaya da büyük önem veriyoruz. Bu doğrultuda bağımsız gayrimenkul veri merkezi Endeksa, evini satmak ve yeni ev bulmak isteyenlerin hayatını kolaylaştıran işbirliğimiz çerçevesinde “Bölge Analizi” hizmeti veriyoruz. Emlakjet.com’da satılık ya da kiralık konut arayanlar, diledikleri bölgenin yaşam tarzlarına ve beklentilerine ne kadar uygun olduğunu görebiliyor.

Sektörde müşteri memnuniyetsizliğinin önemli nedenlerinden biri ilanların doğruluğuyla ilgili yaşanan sıkıntılar. Bu konuda bir yasal zorunluluğumuz olmasa da kullanıcılarımıza en iyi hizmeti sunmak için “Temiz ilan” olarak nitelendirdiğimiz bir hizmeti sunmaya başladık. Bu konuya odaklı özel ekibimiz, teknolojik bir platform üzerinden belirli algoritmalar ile yalnızca ilan kontrolü yapıyor.

Sektördeki ilk ve tek “dijital sekreter” hizmeti olan ve dijital bir CRM altyapısıyla sunulan JETHAT bunun en güzel örneklerinden biri. Emlak danışmanlarının müşteri kaçırmasını önleyen JETHAT’tan yararlanan emlak ofisleri danışmanlarına verilen bir sanal numara üzerinden gelen tüm çağrıları panellerinde görerek arayan müşteri numaralarını listeleyebiliyor. Böylece cevapsız çağrıları kolaylıkla takip etmek ve müşterilere hızla geri dönüş yapmak mümkün oluyor ve satış fırsatları kaçırılmıyor.

Hedefiniz sadece Türkiye mi? Yurt dışına açılım konusunda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Kullanıcılarımıza daha değerli bir hizmet sunmada en önemli iş ortaklarımız üye emlak ofislerimiz ve proje firmaları. Emlak danışmanlığında profesyonellik seviyesinin artırılması ve yeni bir iş kültürünün oluşturulması için başlattığımız Emlakjet Akademi ile emlak danışmanlarının eğitim konusundaki eksikliklerini kapatma konusunda destek olmayı sürdürüyoruz. Ayrıca, biraz önce belirttiğim gibi Türkiye’nin dört bir yanından 1000’i aşkın güncel konut projesinin bulunduğu “Projeler” sayfamızla doğru projelerle doğru alıcıları buluşturmak da odak noktalarımız arasında olmaya devam ediyor.

Yurtdışındaki alıcılara ise kurduğumuz farklı ortaklıklarla ulaşıyoruz. Türkiye’de ev almak veya kiralamak isteyen yabancılara Mitula, Trovit, realestate.com üzerinden ulaşıyoruz.

Bir “teknoloji yatırımı” olarak bundan sonraki hedefleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Emlakjet olarak müşteri memnuniyetini merkeze alarak, teknolojik altyapımıza yaptığımız yatırımlar, müşteri ihtiyacını adresleyen ürün ve hizmetleri geliştirerek son yıllarda hızlı bir büyüme grafiği sergiledik. Önümüzdeki dönemde hayallerindeki evi arayanlara sunduğumuz hız, kolaylık ve keyfi artırmak üzere yeniliklere imza atmayı sürdüreceğiz. Özellikle müşteri ihtiyacını doğru anlama ve buna hizmet eden teknolojiyi iyi kullanma konusundaki başarımızı artırarak sürdürmek ve bu alanda kendimizi daha da geliştirmek her zaman odak noktalarımızdan biri olacak.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics