Genel 15 OCAK 2012 / 11:36

Yeni stad projeleri teknoloji şirketlerinin de iştahını kabartıyor

Geçtiğimiz hafta yapılan resmi açıklamayla Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yeni stadyumların inşa edileceği müjdesi verildi. Tüm bu projelerde en son teknolojilerin kullanılması planlanırken, bu durum projelerde yer almak isteyen teknoloji şirketlerinin de iştahını kabartıyor.

Türkiye son dönemde hem spor ekonomisinin büyümesi hem de birçok uluslararası organizasyon ev sahipliği yapma ve düzenlemeye aday olma sürecini yaşaması nedeniyle spor tesisleri konusunda bir atılım içinde. Futbol, basketbol, voleybol gibi birçok alanda artık müsabakalar modern ve son teknolojilerin hakim olduğu stadyumlarda ve spor salonlarında gerçekleşiyor. Bu atılım 2012’de ve önümüzdeki yıllarda da sürecek, birçok yeni stadyum ve spor tesisi ya inşa ya da plan aşamasında. Bu konuda müjdeyi geçtiğimiz haftalarda Bakan Suat Kılıç verdi. Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, imza altına aldıkları protokol kapsamında Türkiye’nin değişik illerine, çok modern ve UEFA kriterlerine uygun yeni stadyumlar kazandırmayı hedeflediklerini belirtti. Kılıç ‘’2012 yılında temeli atılacak stadyum inşaatlarının sayısını 18’e ulaştırmayı hedefledik. Stadyumlar sadece 15 günde bir futbol müsabakalarının yapılacağı yerler olarak kullanılmayacak. Stadyumların tribün altındaki bölümlerini çok amaçlı sportif faaliyetlere tahsis etmek üzere planlamamızı yaptık. Stadlar son teknolojilerle sporseverlerin hizmetinde olacak’’ diye konuştu.

Stad yatırımları teknoloji şirketlerinin takibinde
Türkiye’nin dört bir yanında yapılacak yeni stadlarda son teknolojilerin kullanılacağı açıklaması da teknoloji ve bilişim endüstrisinin bu yatırımlara yönelik ilgisini artıracağa benziyor. Altyapıdan iletişime, enerji üretiminden güvenliğe kadar birçok alanda bu yeni stad yatırımlarında teknoloji yatırımları başrolü oynayacak. Yapılacak 18 yeni stad da benzer teknoloji yatırımlarının önünü açacak, şirketler bu yatırımlarda yer almak için kıyasıya yarışacaklar. Bu noktada Katar da iyi bir örnek. 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar, hiçbir masraftan kaçınmayıp son teknolojilerle donatılacak stadyumlar inşa ediyor. Kumla örtülü, sıcak ve kuru bir iklime sahip olan ülkede finallerin nasıl oynanacağı sorularına cevaben, futbolseverlere sıcaklığı 20’li derecelerde tutarak maç izleme imkanı verebilmek için özel sistemler geliştiriliyor. Önümüzdeki Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak Polonya’da özellikle ulusal stadyumu Varşova Ulusal Stadyumu için hizmetleri tek platform üzerinde toplayacak şekilde teknoloji yatırımları yapıyor. Tüm dünyada yeni stadlarda sporseverlerin mobil cihazlarından erişebilecekleri uygulamalarla maç günü deneyimlerini binlerce taraftarla ve tüm dünyadaki milyonlarca insanla paylaşmasına olanak tanıyan sistemler geliştiriliyor. Basın ve diğer medya temsilcilerine daha iyi bir hizmet sunulmasına olanak tanıyacak iletişim kanalları kuruluyor. Altyapılar yoğun video ve Wi-Fi trafiğini destekleyecek şekilde tasarlanıyor. Üst gelir sınıfı sporseverlerin rağbet ettiği localarda yeni çokluortam ve iletişim kanalları oluşturuluyor. Yani kapıda bilet alma sürecinden maçın çıkışında kalabalığın staddan güvenle ve en hızlı şekilde ayrılmasına kadar her aşamada teknoloji sonuna kadar kullanılıyor. Türkiye’de yeni yapılacak stadlarda da benzer teknolojilerin olmazsa olmazlar olacağını öngörmek zor değil. Tüm bunlar da teknoloji şirketlerinin de iştahını kabartıyor.
Can HabibDünyada birçok stadyum projesinde yer alan Cisco’nun Akıllı Şehir Teknolojileri Satış Yöneticisi Can Habib “EURO 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak tesisleri de Cisco çözümlerini tercih eden stadyum referanslarımıza ekledik. Türkiye, 2013’te ev sahipliği yapacağı FIFA U-20 Dünya Kupası, diğer uluslararası müsabakaları ve yeni stadyumlarıyla Cisco’nun önem verdiği bir pazar. Teknolojilerimizin Türkiye stadyumlarında da kullanılmasını ve Türk sporseverlerin stadyum deneyimini zenginleştirmeyi hedefliyoruz” diyor.

Baris_ OztokKoçSistem Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Can Barış Öztok ise, sayısal yayıncılık yazımı Pixage’in kişiselleştirilmiş mesajları hedef izleyici kitlelerine doğrudan iletilebilen bir ürün olduğunu anlatırken, “İngiltere Premier Ligi’nde 23 stadyum ile Galatasaray Türk Telekom Arena, Fenerbahçe Ülker Sports Arena’da Pixage teknolojisi kullanılıyor. Ayrıca elektronik bilet ve kamera sistemleri ve bina otomasyon sistemleri de sunuyoruz. Türkiye uluslararası spor turnuvalarına ev sahipliği yapma konusunda giderek öne çıkıyor. Bunun sebeplerinden en önemlisi, ülkemizde yapılan stadyumların dünya standartlarında bir altyapı ve teknolojiyle donatılması. Federasyonun şehir merkezlerinde yer alan bu alanlarla ilgili olarak yatırım kararlarını alırken, 7/24 yaşayan mekanlar oluşları etkili oluyor” dedi.

Yenilenebilir enerji teknolojileri için de bir fırsat
Yeni stadlar Türkiye’de bir türlü istenilen seviyeye gelemeyen yenilenebilir enerji yatırımları için de fırsatlar taşıyabilir yorumları yapılıyor diğer yandan. Farklı mevsimlerin ve iklim olanaklarının olduğu şehirlerde inşa edilecek stadlarda özellikle rüzgar ve güneş enerjisi teknolojilerinden faydalanılabilir.
Stadların enerji verimliliği yüksek, çevreci stadlar olması planlanırken, kendi elektriklerini üretmesi fikirleri de dillendiriliyor. Bu konuda Avrupa’da örnekler var. Özellikle Almanya’da. Bundesliga son zamanlarda güneş enerjisi şirketlerinin takibinde. Bayern Münih Ocak ayında Çinli bir şirketle
anlaşma imzalamıştı.
Ardından Schalke 04, Werder Bremen, Köln, Borussia Dortmund da benzer anlaşmalar imzaladı. Bundesliga’nın önde gelen takımları hem gelişen teknolojiye uyum sağlıyorlar, hem de stadlarının enerji giderlerini azaltıyorlar. Türkiye’de de benzer bir atılımın gerçekleşmemesi için hiçbir sebep yok.

Yapılan ve yapılması planlanan stadlar için hangi şehirler düşünülüyor?

Mersin
Eskişehir
Bursa
Sivas
Konya
Trabzon
Diyarbakır
Kocaeli
Sakarya
Samsun
Adana
Afyon
Batman
Gaziantep
Malatya
Antalya
Hatay
Ankara
İstanbul İnönü (Anıtlar Kurulu ve Bakanlık ile ilgili sıkıntılar mevcut)
İzmir (İzmirli sporseverler yeni stad inşası için bastırıyor)

Yeni spor tesislerinin önünü açabileceği teknoloji yatırımı olanakları

• Akıllı skorboard sistemleri
• Ağ teknolojileri yatırımları
• Stadyum akustiği teknolojileri
• İnternet ve sosyal medya projeleri
• Sayısal yayıncılık ve IPTV projeleri
• Aydınlatma teknolojileri
• Güneş enerjisi sistemleri
• Rüzgar enerjisi panelleri
ETİKETLER : featured Sayı:854
YORUMLAR
a 03 HAZİRAN 2012 / 01:31 0 0
katarda 86 bin kişil stadlar dünya kupası için yapılıyor.katarın nüfusu zaten ne kadar ki?o stadların dolmasını beklemesinler
Sebahattin ÜSTÜN 03 MART 2012 / 18:17 0 0
KAHİRE'de: 120.00,Tahranda :100.000,Budapeşte'de: 100.000.İskenderiye'de: 87.000 daha bir çok örnek.Türkiye spor ve tesis konusunda çok kötü durumda, her konuda çok geri kalmış
Sebahattin ÜSTÜN 03 MART 2012 / 18:13 0 0
Yapımı planlanan Stadyumlar anormal derecede küçük.Mahalle Stadyumları gibi. Mahalli amatör Küme maçlarının oynanabileceği Satdyumlar.Katar'da dahi 86.000 kişilik Satdyum var.
Onder Sonugur 17 OCAK 2012 / 14:32 0 0
Sadece yukaridaki gibi teknolojiler yaninda sosyal aglar ile etkilesim teknolojilerinin de yer almasi.
Buna ornek bir teknoloji;
www.Shareatsite.com