Genel 20 MAYIS 2012 / 11:27

Yeniden yapılanan Bilişim 500, sektöre ayna tutacak

Bu yıl yapılan çalışma ile sektörden gelen istekler doğrultusunda, şirketlerin kendilerini dokuz ana kategoride konumlayacakları İlk 500 Bilişim Şirketi araştırması için başvurular 24 Mayıs’a kadar uzatıldı.

İnterpromedya tarafından Türkiye bilişim sektörünün gelişimini ve değişimini, pazarın durumunu, şirketlerin performansını değerlendirmek üzere gerçekleştirilen “İlk 500 Bilişim Şirketi” araştırması, bu yıl farklı yapısıyla öne çıkacak. Şirketlerin resmi belgelere dayalı net satış gelirlerine göre gerçekleştirilen araştırmada bilişim sektörünün en büyük 500 şirketi bu yıl 13. defa açıklanırken, şirketler bu yıl ilk kez kendilerini belirlenen dokuz ana kategoride konumlayacaklar. Katılımcıların başvurularında öncelikle kendilerini bu dokuz ana kategoride konumlayacağı araştırmada alt kategori sayısı da 37 olacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bin civarında başvurunun beklendiği araştırma için başvurular 24 Mayıs’a kadar devam edecek.

Ozlem UnanGeçtiğimiz senelerden farklı olarak bu sene sektörün önemli derneklerinden biri olan TÜBİSAD’la birlikte özel bir çalışma yürüttüklerini belirten İnterpromedya Pazarlama Hizmetleri ve Araştırma Grup Müdürü Özlem Unan, araştırmada artık şirketlerin kendilerini belirlenen dokuz ana kategoride konumlayacağını belirtti. Ana dokuz kategorinin Türkiye merkezli üretici, uluslararası merkezli üretici, sistem bütünleştirici, hizmet sağlayıcı, telekom şirketi, dağıtıcı, perakende ve e-ticaret başlıklarından oluştuğunu ifade eden Unan, bu yıl ki işleyiş hakkında da şu bilgileri verdi: “Şirketlerden istiyoruz ki öncelikle bu ana kategorilerden birinin altında kendilerini konumlasınlar. Ondan sonra da bütün bilgilerini kendilerini konumladıkları bu kategoriye göre versinler. Bir de kategorilerimizde konsolidasyonlara gittik bazı kategorileri birleştirdik. Örneğin monitör ve OEM ürünlerini, masaüstü bilgisayar ve OEM ürünleri diye tek bir kategoride topladık. Bu sene önce şirketler kendilerini ana kategorilerden birinde konumlayacak, sonra alt kategorilere göre gelirlerini dağıtacak.”
Bu yenilikle yurtdışı üretici ve bayi gibi yapıların birbirinden ayrıldığını belirten Unan, “Sıralamayı iki türlü yapacağız bu dokuz kategorinin altında bütün bu kategorileri dağıtacağız ayrıca her kategoriyi de ciro sıralaması olarak kendi içinde sıralayacağız. Diğer taraftan yayın içinde daha fazla kullanılabilir veri ortaya çıkacak” değerlendirmesinde bulundu.

Sektörün tek referans kaynağı olan araştırmaya katılan şirketlere prestij ve bilinirlik sağlıyor
“İlk 500 Bilişim Şirketi” araştırmasının Türkiye’de bilişim sektöründeki bu tür verileri içeren tek referans kaynağı olduğunun altını çizen Unan, “Bilişim 500, bilişim şirketlerinin hem kendilerinin nerede olduklarını görmeleri açısından hem de rakipleri ile kendilerini karşılaştırmaları için önemli bir araç. Şirket satın almaları için ise ciddi bir referans kaynağı” diye konuştu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da araştırma yayınının Türkçe ve İngilizce olarak basılacağını da dile getiren Unan, “Yayının Türkçesi Türkiye’nin en büyük 1200 şirketinin BT yöneticileri ve satın alma yöneticilerine gönderiliyor. İngilizcesi de yurtdışı etkinliklerde dağıtılıyor ve ticari ateşeliklerin kullanımı için gönderiliyor. Özellikle yurtdışından Türkiye’ye gelmek isteyen, Türkiye’de işbirliği yapacak şirket arayanlar için de önemli bir referans kaynağı” hatırlatmasında bulundu.

Başvurular Mayıs sonuna kadar devam, ödül töreni Temmuz’da
Bu yıl araştırmada yenilikler olsa da özünde sıralamaların her yıl olduğu gibi yine resmi belgelerdeki net satış gelirlerine göre yapılacağını belirten Unan, başvuru süreci ve final ile ilgili olarak da şu açıklamalarda bulundu: “Bütün şirketler yine net satış gelirlerini belirtebilmek için resmi gelir gider tablolarını bize iletmek durumundalar. Başvuru süremiz 4 Mayıs’ta sona ermişti ancak biz 24 Mayıs’a kadar başvuru formlarını iletme süresini uzattık. Bu tarihe kadar başvuru formlarını toplamaya devam ediyoruz. Web sitesindenden başvurmak isteyenler www.interpromedya.com.tr/bilisim500 adresimizden formu indirerek doldurup, resmi belgelerle birlikte bize gönderebilirler. Bu sene farklı olarak bu değişikliklerden dolayı özel olarak araştırmayı da Temmuz ayının ikinci haftasında ödül töreni ile birlikte anons edeceğiz.”
ETİKETLER : featured Sayı:872

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics