Genel 26 MART 2018 / 10:07

Yerli otomobil projesi için dev yatırım

Türkiye'nin ilk yerli otomobil projesi kapsamında yürütülen çalışmalar son hızda devam ediyor. Otomobil hakkında yapılan açıklamalar, dev yatırım bütçesini gözler önüne seriyor.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, teknik ve mali analizlerin tamamlanma sürecinde olduğunu belirtti. Kurulacak yeni şirketin CEO'sunun da Ortak Girişim Grubu tarafından seçileceğini duyurdu. Bakan Özlü, ''Küresel çapta başarılı olmuş 3 kişi arasında CEO seçilecek'' dedi. Ayrıca yerli otomobilin orta sınıf (C) klasmanında yer alacağını belirten Özlü, 5 farklı kasa modelinin yer alacağını söyledi. Yerli otomobil için farklı alternatif ve destek modelleri üzerinde de belli bir çalışma yürütüldüğünü belirten Bakan, batarya teknolojilerinde de önemli bir gelişme olduğunu ve bu alandaki maliyetlerin zaman içinde düşüşe geçeceğini açıkladı.

''Dünya pazarında da yer almak istiyoruz''

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı sözlerine şöyle devam etti. “Türkiye’deki sektörlere baktığımızda otomobil sektörü çok başarılı bir sektör. 29 milyar dolara yakın bir ihracatımız oldu. Her 2 dakikada bir otomobil üretiliyor. Bu rakamlara ticari araçlar dahil değil. Sadece otomotivden bahsediyoruz. Artık Türkiye’nin kendine ait bir tasarım ve marka ortaya koymasını gerektiriyor. Bundan sonraki aşamadan Türkiye bir marka oluşturmalı ve dünya pazarlarında yer almalı. Şunu ifade edeyim, dünyada bu sektör 35-40 yılda bir dönüşüm yaşadı.” Ayrıca yerli araçtan hali hazırda sipariş vermek isteyen çok sayıda vatandaşın olduğunu belirten Bakan Özlü, kalite ve fiyat bakımından emsallerinden daha iyi bir ürün kullanıcıları beklediğini aktardı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics