Girişimcilik 04 MART 2016 / 10:34

Başarı hikayeleri ile yatırım için cazibe merkezi

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve Yaşar Üniversitesi işbirliği ile yürütülen ‘İzmir Yenilik Başarı Hikayeleri’ projesi İzmirli firmaların başarılarını ortaya koydu. Proje kapsamında genç firmalar, Türkiye’nin alternatif enerji kaynaklarından başlayarak flora zenginliğine kadar tüm temiz kaynaklarından nasıl katma değer elde edilebileceğini gösterdi. Afrika’nın sıtma hastalığına bile çare bulan İzmirli firmalar, ilaç ve kozmetik sektöründe de fark yaratmayı hedefliyor.  

Yaratıcılık paylaşılıyor
İZKA ve Yaşar Üniversitesi Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nin katkılarıyla hazırlanan ‘İzmir Yenilik Başarı Hikayeleri’ projesinin sonuçları Selçuk Yaşar Kampüsü’nde düzenlenen Yenilik Meydanı Panelinde sunuldu. İzmir’deki firmalar tarafından gerçekleştirilen inovasyon çalışmalarını ortaya çıkarmak ve tanıtmak amacıyla hazırlanan projede tespit edilen 20 çalışma da kamuoyuna tanıtıldı. Panele İZKA Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer ve çok sayıda firma yetkilisi katılırken, panelin ana tema konuşmacısı Onuk Taşıt Sanayi CEO’su Dr. Ekber Onuk oldu.
Ülkelerin kalkınmışlık düzeylerini inovasyon üzerine yaptıkları yatırımlarla artırabileceğini belirten İZKA Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban, İzmir’in yetişmiş insan kaynağı ve artan teknolojisiyle yeni yatırımlar için cazibe merkezi haline geldiğini söyledi. İZKA’nın 14 milyon Liralık Teknolojik Üretim ve Yenilik Mali Destek Programı çerçevesinde 29 projeye destek verdiğini hatırlatan Yılmazçoban, “Gerek üniversiteler gerekse sanayi kuruluşları ile işbirliklerimiz devam edecek” dedi.  

Sürdürülebilir büyüme hedef olmalı
2015 yılı itibariyle Küresel Yenilikçilik Endeksinde Türkiye’nin 143 ülke içinde 58’inci sırada yer aldığını ifade eden EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Almanya ve ABD gibi ülkeler yerini Çin ve Hindistan gibi ülkelere kaptırmamak için üretim modellerini, teknolojik gelişmelerle en üst noktaya getirme gayretindeler. Sanayi 4.0; nesnelerin interneti, 3D yazıcılar, bulut bilişim, robotlar, akıllı sistemler aracılığıyla akıllı üretimleri hayata geçirecek. İleri teknoloji, sürdürülebilir büyüme ve nitelikli eğitimi içeren üç boyutlu bir yaklaşımın hayata geçirilmesine ihtiyacımız var” dedi. Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer de Yaşar Üniversitesi’nin Yenilikçilik ve Girişimcilik Araştırma Merkezi’ni hayata geçirmek için çalışmalara başladığını duyurdu.
Türkiye’de seri üretim için tasarlanan ilk otomobil Anadol STC-16’nın proje lideri, MRTP hücümbot konseptinin yaratıcısı, ayrıca Savunma Sanayi Müsteşarlığı Mühendislik ve Tasarım Ödülü, V. Teknoloji Başarı Ödülü, Industrial Design Excellence Award bronz madalya gibi pek çok ulusal ve uluslararası ödülün sahibi olan Dr. Ekber Onuk ise 1997 yılında kurulan Yonca-Onuk A. Ortaklığı’nda hayata geçen projeleri anlattı. Onuk, 70 knot hızla dünyanın en hızlı hücum botunu üretmeyi hedeflediklerini söyledi. Trafik kazasında hayatını kaybeden oğlu Kaan’ın tasarımı olan hücum botları üreterek, aynı zamanda oğlunun hayallerini ve eserlerini de hayata geçirdiklerini ifade eden Onuk, Türk savunma sanayisi için dünyada nitel üstünlük sağlayacak ürünleri üretmeyi amaçladıklarını söyledi. Onuk, “Savunma sanayinde küresel anlamda rekabetçi olabilmek için üretim yatırımının yanında, Ar-Ge’ye kaynak ayırmakla mümkün olabilir. Türkiye dünyanın en önemli askeri güçlerinden birine sahip ve jeopolitik durumu itibariyle bu gücünü kendi kaynaklarına dayanmak önceliğiyle artırarak sürdürmeli. Ayrıca Türkiye’nin ihraç ettiği bir ürünün ortalama kilogram fiyatı oldukça düşük. Dünyada tanınmış lüks spor otomobillerin kilogram fiyatı 70-80 avro civarı. Bizim ürettiğimiz hücum botları ise silah sistemleri olmadan kilogram fiyatı 200 avroya kadar çıkabiliyor” dedi.

Başarı hikayelerinde öne çıkanlar
Proje kapsamında tespit edilen 20 şirketin başarılı yenilik çalışması ise İzmir Yenilik Başarı Hikayeleri kitabında yer aldı. İşte bazı örnekler: 
5S Makina Sanayi ve Ticaret: “5S Makina, İtalyan bir müşterisinin 120 metrelik kuru yük gemisi için elevatör konveyör, yani bir çeşit taşıma sistemi tasarladı. Patentle korunan ve kendi kendine otomatik olarak boşaltım yapabilen en yüksek kapasiteli bu gemi benzerlerinden daha ucuza mal olması ve açığa toz çıkarmamasıyla da ekolojik açıdan üstünlük sağladı.”
Bilims Enerji Mühendislik: “Donanım ve yazılım tasarımı, siber güvenlik ve teknik danışmanlık hizmetleri veren firma, Lodos ismini verdiği rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları için bir veri toplama cihazı tasarladı.”
Bionorm Doğal Ürünler: “Kozmetik ve ilaç sektörü için bitkilerden elde edilebilecek organik moleküller üzerine çalışan firma, Türkiye florasını çok değerli buluyor. Türkiye’nin flora zenginliğinden faydalanarak katma değer yaratan ürünleri hayata geçirmeyi hedefliyor. Firmanın kurucu ortaklarından Prof. Dr. Erdal Bedir ise ilaç sektöründe kullanılan bir molekülü yüzde 98 saflıkla üretmeyi başardı. Bu ürünün ihraç fiyatı kilo başına 10 bin doları bulurken, kilo başına ithal girdilerin toplam miktarı 200 dolara ulaşabiliyor.”
İSONEM Yapı Kimyasalları ve Boya Sanayi: “Isı yalıtımına ve yapı kimyasallarına yönelik pek çok ürüne sahip olan firma, 100’den fazla ülkeye ihracat yapıyor. Firma, sivrisinek kovucu bir boya üreterek Afrika’da eboladan daha yaygın ve ölümcül bir hastalık olan, yılda 17 milyon insanı öldüren Afrika’ya özgü sivrisineklerden bulaşan sıtma hastalığının büyük ölçüde önüne geçmeyi başardı.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics