Girişimcilik 27 MAYIS 2014 / 14:13

Girişimcilik Vakfı kuruldu

“Farkınız özgürlüğünüz, cesaretiniz girişiminiz olsun” mottosu ile yola çıkan Türkiye Girişimcilik Vakfı, üniversite gençlerinin girişimcilikle tanışmasını sağlamak amacıyla kuruldu. Türkiye’de girişimcilik kültürü oluşturmayı hedefleyen Türkiye Girişimcilik Vakfı, ülkemizdeki girişimcilik ve liderlik açısından en yatkın ve en yetenekli gençlerin bulunmasını misyon edinirken, sadece internet girişimciliği değil, tüm alanlardaki girişimcilik fikrine ilham olmayı hedefliyor.

Girişimcilik kültürünü geliştirmek için altyapı oluşturma gereğinin altını çizen ve en temel başlangıç noktası olarak üniversite gençlerini hedef kitlesi olarak belirlediklerini ifade eden Türkiye Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra fikrin nasıl oluştuğunu şöyle anlattı:

“2006 yılında bir girişimciyle tanışmamdan sonra “girişimcilik” fikri kafamda oluşmaya başladı. 2008 yılında Markafoni’yi kurmamızda bu tanışmanın bende oluşturduğu farkındalığın payı büyük. Ancak bu fikri oturtmak, hayata geçirmek bile benim iki senemi aldı. Bunun nedeni de “girişimcilik”in nasıl bir şey olduğunu bilmememden kaynaklanıyordu. Çünkü memur bir aileden gelmiştim ve hayatım boyunca “kendi işini” yapma kültüründe büyütülmemiş, yaşamamış, hatta düşünmemiştim. “Keşke 20 yaşımdayken başlasaydım,” diye kendi kendime hayıflanmışımdır. Aynı “keşke”yi başka insanların hissetmemesi, 40 yaşında girişimci olmak yerine girişimciliğe istediği zaman adım atması umuduyla, Girişimcilik Vakfı’nı kurma kararı aldım.”

Dünyada Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın bir ilk olduğunu ve bu “özgün fikri” Garanti Banka’sının ana desteği ile hayata geçirdiklerini vurgulayan Afra, “Eğer girişimcilik başarılı olursa birçok insana iş imkanı yani istihdam ve uzun vadeli pozitif geri dönüş sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda birçok kişiye ilham da kazandıracaktır. Bu da Türkiye’nin gelişimi ve geleceği için çok önemli bir unsur. Zamanla gençlerin bakış açısı değişecek. Amacımız somut proje geliştirmek değil girişimcilik fikrini yaymak. Bu, kısa vadeli değil, en az 10 senelik bir program” dedi.

Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın Mütevelli Heyeti içerisinde gençlerin ilham alacağı farklı sektörlerin öncü firma yöneticileri ve iş hayatının başarılı isimleri yer alıyor:

Mütevelli Heyeti Listesi:

Alemşah ÖZTÜRK

Ali Can KAYA

Ali SABANCI

Alp SAUL

Asuman BAYRAK

Avi ALKAŞ

Burak BÜYÜKDEMİR

Can YÜCAOĞLU

Christian THEISEN

Coşkun YÜCEKÖK

Erdem YURDANUR

Erol BİLECİK

Faruk ECZACIBAŞI

Fevzi GÜNGÖR

GOOGLE Türkiye

Gökhan Uğur BAĞCI

Gülden YILMAZ

Hakan BAŞ

Joachim BEHRENDT

Murat ÖZYEĞİN

Nevzat AYDIN

Orkun TEKİN

Önder ÖZTARHAN

Sedat KAPANOĞLU

Sedef ORMAN

Serdar URÇAR

Sıdıka Baysal HATİPOĞLU

Sina AFRA Burak DİVANLIOĞLU

Şebnem Kalyoncuoğlu ÜNLÜ

Şevket BAŞEV

Ümit BOYNER

Yomi KASTRO

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics