Girişimcilik 04 NİSAN 2013 / 16:11

Kadın girişimcilere destek

Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi öncülüğünde kurulan “KUGlobalAid” öğrenci yardım kuruluşundan sekiz öğrenci, Erzincan’daki kadın girişimcileri destekleme projelerine dikkat çekmek için bisikletle İstanbul’dan Erzincan’a gidecek. 4 Nisan’da Caddebostan’dan hareket edecek olan sekiz kişilik KUGlobalAid gönüllüleri, 14 Nisan Pazar günü Erzincan’a ulaşacak.

Gönüllü öğrencileri bir araya getirerek, yurtiçinde ve yurtdışında mikro-finans projeleri üzerine çalışan Koç Üniversitesi “KUGlobalAid” öğrenci yardım kuruluşu, Erzincan’daki kadın girişimcileri destekleme projelerine dikkat çekmek için proje başlattı. Proje kapsamında, Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi öncülüğünde kurulan “KUGlobalAid” üyesi 5’i Türk, 3’ü değişim programı öğrencisi toplam sekiz kişilik grup, 1.049 kilometre pedal çevirerek bisikletle İstanbul’dan Erzincan’a gidecek. İlk üç günlük parkurda öğrencilere Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz da eşlik edecek.

4 Nisan 2013 tarihinde Caddebostan sahilinden hareket edecek olan ekip, 14 Nisan Pazar günü akşam saatlerinde Erzincan’a ulaşacak. Erzincan’da Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası’nın da katkılarıyla öğrenci grubu, kentte yaşayan ve gelir düzeyi düşük kadınları ve KOBİ’leri finansal olarak desteklemeyi ve toplumda farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Koç Üniversitesi öğrencileri yolculuk boyunca; Sakarya, Bolu, Çerkeş, Tosya, Merzifon, Erbaa ve Reşadiye’de konakladıktan sonra Erzincan’a ulaşacak.  5 Nisan Cuma Günü Sapanca’ya varacak olan grup Sapanca Anadolu Lisesi ve Sportizm Otizm okullarını da ziyaret edecek.

Günde ortalama 100 km yol almayı planlayan öğrenciler, ayrıca; Sakarya, Bolu, Merzifon, Tosya ve Erzincan duraklarında gençlerin farkındalık, kadın hakları, kadın girişimciliğinin önemi ve sosyo-ekonomik eşitlik konularında neler yapabileceğiyle ilgili sunumlar gerçekleştirecek. Yolculukları için şimdiden yoğun bir şekilde çalışan ekip, hikâyelerini aynı zamanda weeproject.tumblr.com sayfasında Türkçe ve İngilizce olarak paylaşacak.

10 gün sürecek olan bisiklet turuyla öğrenciler, Erzincan’a vardıklarında burada gerçekleştirilecek kadın girişimcilerin yer alacağı mikro-finans projesine katılacak. Öğrenci grubu, bu çalışmanın yanı sıra küçük işletme sahibi 25 kişiye de eğitimler verecek.

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi ve proje koordinatörü Hülya Zeynep Hatip ise, “Gerçek şu ki bu eşitsizliklerin hala var olmasının nedeni bazı insanların sosyo-ekonomik durumlarını iyileştirme şansı bulamamalarıdır. Biz Erzincan’da bu noktada ihtiyacı olan kadınları finansal olarak destekliyor, toplumun geri kalanında da farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.” dedi.

 

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN