Girişimcilik 16 ŞUBAT 2016 / 12:08

Melek yatırımcılık EGİAD ve BIC Angels ile büyüyecek

BIC Angels ile Ege Genç İş Adamları Derneği (EGİAD) arasında işbirliği protokolü imzalandı. Hazine Müsteşarlığı tarafından akredite edilen İzmir ve Ege Bölgesi’ndeki ilk ve tek melek yatırım ağı olan EGİAD Melekleri, kısa süre önce faaliyete geçmesine rağmen sağlam adımlarla ilerliyor. Sadece İzmirli değil, Egeli girişimcilere de destek olmayı hedefleyen EGİAD, BIC Angels ile imzaladığı işbirliği protokolü ile bölgenin ve Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine daha büyük katkılar sağlayacak bir sinerjiyi yaratmayı hedefliyor.
Girişimciliğin giderek artan bir ilgi gördüğünü belirten BIC Angels kurucusu Dr. Joachim Behrendt, Türkiye’deki melek yatırım ekosisteminin yavaş ama sağlıklı gelişen bir yapıda olduğunu söyledi. Behrendt, BIC Angels olarak yerel girişimcilerle yakından ilgilendiklerini ve bu amaçla İzmir’de EGİAD öncülüğünde üniversiteler ile işbirliği halinde olduklarını belirtti. EGİAD Melekleri ile imzalanan işbirliği protokolü ile kapsamlı ortak çalışmalar hedeflediklerini vurgulayan Behrendt, İzmir’deki melek yatırım ekosisteminin önemli bir potansiyel vaat ettiğini sözlerine ekledi.
 
Tüm Ege’de faaliyet göstereceğiz
Türkiye'deki melek yatırımcı sayısının 320'yi bulduğunu kaydeden EGİAD Başkan Yardımcısı Aydın Buğra İlter, “Bu yatırımcıların sadece 10'unun İzmir'de olması ve bir melek yatırım ağının bulunmaması bizleri harekete geçiren en önemli etkenlerin başında geldi. Ekim 2015'te Hazine Müsteşarlığı'ndan onay alarak 'EGİAD Melekleri Bireysel Katılım Yatırımcısı Ağı'nı kuran EGİAD, melek yatırımcılık konusunda İzmir'in var olduğuna inandığımız potansiyelini harekete geçirmeyi amaçlıyor. 'EGİAD Melekleri', bir işadamları derneği tarafından kurulan Türkiye'deki ilk melek yatırımcı ağıdır. teknoloji ve somut ürün geliştirmeye dayalı projeler öncelikli olmak üzere her alanda yatırımlarla ilgileniyoruz. EGİAD Melekleri Yatırım Ağı'na iş fikri, projesi ve iş planı olan, kendi şirketini kurmayı veya kurduğu şirketini ortaklık yaparak büyütmeyi düşünen girişimci adayları ve girişimciler başvurabilecek. Ayrıca üyelerimizin sahip oldukları iş kültürü, deneyim ve birikim sayesinde girişimci adayları, uygun olan ve ilgilenen yatırımcılarla eşleştikleri takdirde projelerine finansman imkânı bulabilecekler. Bugün ABD'de 300 binin üzerinde lisanslı melek yatırımcı bulunuyor. Türkiye'de bu sayı henüz 320 civarında. Bunlara lisanssızları da eklediğimizde sayı ancak 600’ü bulabiliyor” diye konuştu.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics