Girişimcilik 04 EYLÜL 2013 / 13:29

Yatırımcılarla girişimciler buluşuyor

Türkiye’yle bağı olan dünya vatandaşı kadınları bir araya getirmeyi amaçlayan TurkishWIN, 3 Eylül’de Murat Mediçeler, Barış Aksoy, Cavit Yantaç ve Leyla Alaton’un da katılımıyla gerçekleştirdiği lansmanla, “TurkishWIN TechConnect” Mentöring Programı’nın detaylarını paylaştı. “TurkishWIN TechConnect” programı ile Türkiye’deki girişimciler ilk kez Silikon Vadisi ve New York’taki girişimci ve yatırımcı mentörlerle buluşuyor.

Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı kadınların birbirlerine ilham ve güç vermesi amacıyla kurulmuş ilk paylaşım platformu olan TurkishWIN, “TurkishWIN TechConnect” Mentöring Programı’nı 3 Eylül Salı günü gerçekleştirdiği bir toplantıyla duyurdu. TurkishWIN’in teknoloji/bioteknoloji girişimcilerini Amerika ve Türkiye’deki mentörlerle eşleştireceği ve Dell ana sponsorluğunda gerçekleştirilen yeni TurkishWIN TechConnect Programı, Microsoft Türkiye ofisinde yapılan bir yuvarlak masa toplantısıyla tanıtıldı.

Toplantının açılış konuşmasını, TurkishWIN kurucusu Melek Pulatkonak yaptı. Pulatkonak konuşmasında şunları vurguladı: “‘TurkishWIN TechConnect’ Mentöring Programı ile amacımız, yurtdışında yaşayan ya da yurtdışı tecrübesi olan girişimci ve yatırımcıları, Türkiye’deki girişimcilerle buluşturmak. Şirket büyüklüğü kriterimiz yok, fikir aşamasındaki projeler de programımıza başvuruda bulunabilir. Network’ümüz bu program aracılığıyla birbirimize yatırım yapmamız için bir araya geldi. Kadınların başarı hikayelerini çoğaltmak ve paylaşmak çok önemli.”

Dell Türkiye Ülke Müdürü Murat Mediçeler, “Türkiye’deki teknoloji girişimcilerinin katılabildiği TurkishWIN ‘TechConnect’ Mentöring Programının ana sponsoru olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. TurkishWIN ‘TechConnect’ programı ile katılımcılara kişisel deneyim ve network’lerimizden yararlanma olanaklarını sunarak onların bizim deneyimlerimizi kullanarak kendilerine iş hayatlarında yardımcı olabilmeyi hedefliyoruz. Dell olarak dünya çapında girişimcilere destek olabilmek en büyük amaçlarımızdan biri Dell Türkiye olarak geçtiğimiz haziran ayında ‘DWEN – Dell Kadın Girişimciler Ağı’ etkinliğinin dördüncüsüne ev sahipliği yaptık. Önümüzdeki dönemde de yatırımcılara yönelik desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Intel Capital Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü ve TurkishWIN TechConnect Mentöru Barış Aksoy şunları söyledi: “‘TurkishWIN TechConnect’ Mentöring Programı bizi çok heyecanlandıran bir proje. Bu tip programlarda yeni girişim sahipleri çok profesyonel kadrolarla bir arada çalışma fırsatı yakalıyor. Biz de teknoloji alanında çalışan genç girişimcilerin yolunu açma imkanı veren böyle bir projeye hem mentör hem de destekçi olarak katkıda bulunmaktan çok mutluyuz.”

Microsoft Türkiye Yazılım Geliştirme Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç şunları söyledi: “Türkiye’nin her yerindeki kadınların aklında güzel fikirler var ama bunları gerçekleştirecek desteği bulamıyorlar her zaman. Microsoft olarak 3 yıldan daha genç şirketlere yazılım desteği veriyoruz. Kuruluş aşamasında ihtiyaç duydukları Microsoft ürünlerinin lisanslarını ve bulut bilişim kullanım imkanlarını 3 sene için, ücretsiz olarak onlara sağlıyoruz. Yazılımdan başka girişimcilerin doğru network’lerle buluşmasını sağlıyoruz. ‘TurkishWIN TechConnect’ programına da yazılım ve teknolojik olarak doğru yolu görme desteği vereceğiz. TurkishWIN de bu genç girişimleri dünyaya bağlayacak.”

TurkishWIN üyesi Leyla Alaton ise şunları söyledi: “Bugün geldiğim noktada hem girişimciler hem de yatırımcılar için merkezi bir noktadayım. Her iki tarafta da yer almış biri olarak önemli bir çevre edindim. Bu anlamda TurkishWIN benim için değerli bir platform. Kadının ekonomik bağımsızlığını her zaman önemsedim. Türkiye’de de bunun artık farkına varıldığını görmek büyük bir motivasyon.”

 

“TurkishWIN TechConnect” Mentöring Programı tanıtım toplantısı, konuşmacıların basından gelen soruları yanıtlamasıyla son buldu.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics