Dosya Giyilebilir Teknoloji 22 EYLÜL 2014 / 11:42

Artık moda teknoloji…

Bundan yıllar önce, çocukluğumda Uzay Yolu, Uzay 1999, 6 Milyon Dolarlık Adam gibi dizileri izlerken kendi kendime hep sorardım acaba bu olayların gerçekten yaşandığı günleri görebilir miyim diye… Henüz uzaya giden dev gemilerimiz olmasa da bu dizilerde, filmlerde yer alan bazı “teknolojileri” artık günlük hayatta görmeye hatta kullanmaya başladık.

Cep telefonları, sesle kontrol edilebilen cihazlar, düz ve ince ekranlı hatta kıvrımlı televizyonlar, elektrikli araçlar ve en önemlisi giyilebilir cihazlar bunlardan sadece birkaç tanesi. Bizim bu haftaki konumuz olan giyilebilir cihazlar ise sağlıktan spora, iş hayatından eğlenceye birçok alanda hayatımıza girmeye başladı. Elbette ilk örnekleri bizim beklediğimiz kadar mükemmel değil, her teknolojide olduğu gibi zamanla gelişecek ve olgunlaşacak. Şu an özellikle sağlık ve spor alanında geliştirilen cihazlar çok ümit verici.

İnsanların yoğun bir şekilde spor yaptıkları yerlerde etrafımıza dikkatlice baktığımızda birçok kişinin akıllı bilezikler ve saatlerle attıkları adımları, kat ettikleri mesafeleri, kalp atışlarını kontrol ettiklerini görüyoruz. Diğer taraftan sağlık açısından baktığımızda vücuda takılan cihazlar yoluyla sağlıkla ilgili bilgileri sürekli toplayan ve kişi hakkında bilgiler veren cihazların da kullanımının arttığını da söylemek zor değil.

İnsanoğlu var olduğundan bu yana her zaman sahip oldukları yeteneklerin daha ötesine geçmek ve daha fazla kontrol elde etmek isteğine sahip, bu yüzden giyilebilir cihazlara olan ilgi bu teknolojiler geliştikçe, cihazlar olgunlaştıkça daha da artacak.

Bu haftaki dosyamızda giyilebilir teknolojileri masaya yatırıyoruz.

 
ETİKETLER : 989

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN