Dosya Giyilebilir Teknoloji 29 EYLÜL 2014 / 10:01

Giyilebilir teknoloji günlük yaşamla bütünleşmeli

Yaşadığımız dijital çağda her geçen gün bir yenilikle karşılaşmamız kaçınılmaz oldu. Giyilebilir teknolojiler de bunlardan bir tanesi. Yaşam kalitesini arttırmak adına birçok marka da giyilebilir teknolojiler konusunda Ar-Ge çalışmalarına başladı.

ASUS Sistem İş Grubu Türkiye Ülke Müdürü Bora Aras “Bu konuda Google firmasının da önemli bir iş ortağıyız. Ortaklığımızın ilk ürünü ise, IFA’da tanıtılan, ilk giyilebilir cihazımız ZenWatch oldu. Android Wear işletim sistemine sahip akıllı saatimiz son derece hassas tasarım süreçlerinden geçti. ZenWatch, bir bakışta anlık bilgiler sunduğu gibi kullanıcıların birçok işlemlerini yalnızca bir dokunuş ya da sesli komutla gerçekleştirebilmelerine olanak tanıyor. Tüm güne yayılan bir konfor sunan ileri teknolojili sensörler sayesinde ZenWatch, kalp atışı, atılan adım sayısı, zindelik seviyesi gibi çeşitli sağlık istatistiklerini takip ederek, kullanıcılar için adeta kişisel bir sağlık danışmanına dönüşüyor. ZenWatch bu yönüyle kullanıcıların, yaşamlarını dengede tutma ve kişisel zindelik hedeflerini gerçekleştirme çabalarına destek veriyor” diyor.

Kullanıcıların geçmiş aktivitelerini gözlemlemeleri ve geleceğe yönelik hedefler koymaları kolaylaşıyor

2007 yılında, ilk Bluetooth saatleri SmartWatch’ı kullanıcılarla buluşturduklarını belirten Sony Mobile Türkiye Ülke Müdürü Tarık Akad, “Eylül ayında düzenlenen IFA’da ise SmartWatch’un geldiği en son nokta olan SmartWatch 3’ü ve SmartBand Talk’u tanıttık.

Lifelog uygulamasının yeni üyesi SmartBand Talk Sony’nin SmartWear Experience vizyonunu geliştiriyor. SmartBand Talk’a yeni eklenen 1,4 inç E Ink ekran sayesinde bileklikten kısa konuşmalar yapmaya olanak sağlıyor. Suya dayanıklı (IP68) SmartBand Talk’la bütünleştirilen Voice Control teknolojisi sayesinde, ses ile özel uygulamalar kontrol edilebiliyor ve ses komutları oluşturulabiliyor. SmartBand Talk ile kullanıcılar uyku süresi, yürüyüş mesafesi, bisiklet veya arabada geçen zaman, adım sayısı, nabız gibi verileri kayıt altında tutuyor.

Giyilebilir teknoloji, büyüme potansiyeli gördüğümüz bir pazar. Mobil deneyimi güçlendirmek için Xperia akıllı telefonlarla birlikte kullanılabilecek bir ürün yelpazesi sunuyor. Yani, akıllı telefonlar ana odağımız olmayı sürdürecek. Giyilebilir teknolojide uygulama, servis ve donanım alanlarında üçüncü partilerle de işbirliği yaparak, ticari faaliyetlerimizi azami düzeye çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

Bugüne kadar çok sayıda Google Glass ve Smartwatch çalışma grupları düzenlediklerini, Türkiye genelinde birçok üniversiteyi ziyaret edip giyilebilir teknolojilerle neler yapılabileceğini gösterip aynı zamanda bu konuda daha çok araştırma yapılmasını teşvik etmek için üniversiteler ile ortak Ar-Ge projelerinde yer almayı hedeflediklerini söyleyen Monitise MEA Ürün Grup Yöneticisi Aras Bilgen “ Monitise olarak geleceğin teknolojilerini bugüne taşıma felsefesini ve ilkesini benimsiyoruz. Bu kapsamda trendleri izliyor, gelecekteki vizyonu bulup bugüne neler taşıyabileceğimizi araştırıyoruz. Pozitron olarak mobilin, geleceğin ta kendisi olacağını öngörmüş ve mobil teknolojilere odaklanmıştık. Bu gelecek vizyonunu Monitise çatısı altında daha da ileriye taşımayı hedefliyoruz. Ürün ekibimizi de giyilebilir teknolojiler konusunda akademik geçmişi, doktorası olan adaylarla güçlendirdik. Yazılım ve tasarım bölümleri başta olmak üzere diğer departmanlarımızda da iç eğitimlerimiz, denemelerimiz ve konsept çalışmalarımız sürüyor” diye belirtiyor.

Henüz sektör olarak yolun başındayız

 

Qualcomm olarak bir tüketici elektroniği firması olmamamıza rağmen Qualcomm Toq akıllı saatini geçen sene piyasaya sunduk. Bu adımımızla Qualcomm’un giyilebilir teknolojiler alanında geliştirmiş olduğu arkadan aydınlatma olmadan çalışan mirasol renkli dokunmatik ekran, kablosuz sarj ve düşük pil tüketimi gibi teknolojilerimizi vitrine çıkarmayı ve yeni gelişmekte olan bu sektörü biraz da hızlandırmayı hedefledik.

Giyilebilir teknolojilerin gelişmesi için Ar-Ge yatırımlarına önem veriyoruz. Bu alanda cihaz üreticilerinin kullanımı için entegre ve optimize edilmiş işlemciler geliştirmeye ve yazılım yatırımlarına devam ediyoruz.  Ayrıca giyilebilir teknolojiler ile ilgili üreticilerin kullanabilecekleri referans tasarımları hazırlıyoruz. Sene içinde Samsung, LG ve ASUS gibi üreticilerin akıllı saatleri piyasaya Qualcomm Snapdragon işlemcileriyle çıktı.

Bu ürünler kullanıcı alışkanlıklarının evrimi ile birlikte gelişecek ve günlük hayatımızın bir parçası haline gelecektir. Giyilebilir teknolojilerin yayılmasında tasarım, pil ömrü, bağlantı yöntemleri (3G/4G, BT, WiFi, NFC, GPS) ve sensörler gibi teknolojilerin efektif bir şekilde kullanılması önem taşıyacaktır.

Samsung’a göre giyilebilir teknoloji, günlük yaşamı daha anlamlı kılmalı

Samsung olarak, yeni nesil akıllı cihazların ve giyilebilir teknolojilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar doğrultusunda, yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımlarımızı ilerletmek için Ar&Ge çalışmalarına odaklanıyoruz. Kullanıcılar, kendi yaşam tarzlarını tamamlayacak, uygun gördükleri şekillerde kişiselleştirme ve bağlanma seçeneğine sahip olmalı. Gear serisi cihazlarımız, giyilebilir cihazların daha fazla seçim ve kişiselleştirme seçeneğine sahip olmasına yönelik tüketici taleplerine doğrudan cevap veriyor. Nihayetinde de Samsung’un bu pazardaki hakimiyetini ve potansiyelini büyük ölçüde genişletiyor. Cihazlarımız, şık tasarımla tüketicilerin en çok istedikleri bildirim ve araçların bir birleşimini sunuyor ve insanlara daha fazla tasarım ve bağlantı seçeneği sunarak, tarzlarını ifade etmede daha büyük özgürlük sağlıyor.

İlk modelimiz Galaxy Gear çok olumlu tepkiler aldı ve bir seneden kısa bir süre içerisinde globalde 1 milyon adetten fazla satış rakamına ulaştı. Tüketicilerimizin gereksinimlerini en iyi şekilde karşılamak üzere ürünlerimizi sürekli iyileştirip geliştiriyoruz. Samsung olarak, günümüzün dinamik teknoloji dünyasında “herkese uyan tek beden” yaklaşımının bir seçenek olmadığının farkındayız. Bu nedenle kullanıcılara, ihtiyaç duyduklarını ve sahip olmak istediklerini seçebilme özgürlüğü sunuyoruz.

Galaxy Gear, Samsung’un pazara sunduğu ilk giyilebilir cihazdı ve Gear sayesinde Samsung, pazardaki liderliğini genişletti ve giyilebilir teknoloji inovasyonda bir adım öne çıktı. Sonrasında pazara sunduğumuz Gear 2 ve Gear Neo; daha fazla kişiselleştirilebilen, bağlantı özellikleri geliştirilmiş ve daha fazla kontrol imkanı sunan cihazlar olarak tüketicinin karşısına çıktı. Gear Fit sporseverlere hitap eden özellikleri ve çarpıcı tasarımıyla farklılaştı. Gear Live, Gear markasını farklı bir yönde geliştirerek Android deneyimiyle Gear deneyimini bir araya getirdi. IFA 2014’te tanıtılan Gear S ise, 3G bağlantı özelliği ve kavisli ekranı ile mobil iletişim kültürünü ve akıllı giyilebilir cihazlar algısını değiştirecek bir yapıya sahip. Gear S ile kusursuz uyum sağlayan Gear Circle, benzersiz bir bağlantı ve mobilite özelliği ile öne çıkıyor. Aynı zamanda Samsung’un Nike, Swarovski, Diese gibi sektörün öncü şirketleriyle gerçekleştirdiği işbirlikleri tüketicilere benzersiz içerikler ve benzersiz aksesuar tasarımları sunulmasını sağlıyor. Samsung’un gerçekleştirdiği ve her seferinde daha da farklılaşan inovasyonlar, giyilebilir teknolojiler pazarının daha da ilerlemesine ve gelişmesine öncülük ediyor”

 
ETİKETLER : 990