Dosya Giyilebilir Teknoloji 22 EYLÜL 2014 / 11:47

Giyilebilir teknolojiler geliyor ama…

Giyilebilir cihazların sayısı her geçen gün artıyor ama yanıtlanması gereken sorular da bulunuyor. Son yıllarda mobil cihazlara olan ilgi inanılmaz ölçüde arttı ve satılan cihazların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Mobil cihazlar her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da diğer taraftan yeni bir bağımlılığı da hayatımıza soktu. Etrafımıza baktığımızda otobüslerde, restoranlarda, bekleme yerlerinde hatta misafirliklerde insanların birbirleriyle konuşmak yerine akıllı telefonlarını ve tabletlerini kullanmayı tercih ettiklerini görüyoruz. Giyilebilir teknolojilerin yaygınlaşması ile birlikte bu bağımlılık sorunu da artacak gibi gözüküyor. Çünkü giyilebilir teknolojiler geçmişteki mobil teknolojilerden daha farklı, sizin 24 saat boyunca üzerinizde taşıdığınız yani vücudunuzun bir parçası haline gelen cihazlar. Bu yüzden günde yüzlerce kez cep telefonlarını kontrol eden kullanıcıların giyilebilir teknolojilerle ne yapacaklarını şimdiden kestirmek pek mümkün gibi gözükmüyor. Ama ortada kesin bir gerçek var ki o da giyilebilir cihazların hayatımızın bir parçası haline geleceği.

Giyilebilir cihazların beraberinde getireceği tek sorun bağımlılık değil. İnsanların özel hayatlarına saldırdığını düşündükleri gözlükler gibi giyilebilir cihazlar var. Örneğin ABD’de birçok yerde mahremiyete olan etkilerinden dolayı Google’ın gözlüğünün yasaklandığını görüyoruz. Birçok kişi karşısında bu gözlüğü takan bir kişi gördüğünde rahatsızlık duyuyor, çünkü karşısındaki kişinin gözlükle o an ne yaptığını bilmiyor. Bu yüzden önümüzdeki yıllarda giyilebilir cihazlarla ilgili yasal düzenlemeler yapılacağını tahmin etmek çok zor değil.

Diğer yandan mobil cihazlar gibi giyilebilir cihazlar insanları ne yazık ki tembelleştiriyor. Örneğin eskiden insanlar birçok telefon numarasını hafızasında tutar, kafadan hesap yapardı. Şu an birçok kişi hafızasında telefon numarası tutmuyor ya da kafadan hesap yapmaya çalışmıyor, cep telefonundan hesap yapmayı tercih ediyor. Giyilebilir teknolojilerde de benzer şeyleri söylemek mümkün.

Giyilebilir teknolojilerde bir diğer önemli nokta ise toplanan veriler. Bileğinize taktığınız bir bantla spor yaparken toplanan ya da sağlığınızla ilgili bir giyilebilir cihazdan toplanan bu veriler ne şekilde korunacak? Giyilebilir cihazlar daha akıllandıkça üçüncü taraf uygulamalar da artacak, dolayısıyla bu verilerin kullanımı da artacak. Şu an bu verileri koruyan herhangi bir yasa ya da düzenleme yok. Yani giyilebilir cihaz üreten ya da bu cihazlar için uygulama geliştiren ve verileri toplayan bir şirket bu verileri kullanarak sizin profilinizi oluşturabilir, istediği gibi bir kampanya yapabilir. Bu da giyilebilir teknolojilerle birlikte birçok sorun da gelebilir anlamına geliyor.

Giyilebilir teknolojilerin sağlık, spor, eğlence ve iş alanında birçok avantaj sağlayacağı ortada ama bu teknolojilerin insanların hayatının bir parçası olmak yerine hayatı tamamlayan bir teknoloji olmaları gerekiyor.

 

 

 
ETİKETLER : 989

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics