Dosya Giyilebilir Teknolojiler 09 KASIM 2015 / 05:06

Giyilebilir teknolojiler ile daha kaliteli yaşam

Giyilebilir teknolojilerin hem sağlık, hem eğlence alanındaki önemi artarken kurumsal alanda da çeşitli gelişmeler yaşanacak. Giyilebilir teknolojilerin amiral gemisi uzun bir süre akıllı saatler olarak kalacak.
Giyilebilir teknoloji ürünlerinde temelde aksesuar ve giyim olmak üzere iki format bulunuyor. Aksesuar alanında bileklik, saat, yüzük, gözlük gibi ürünler karşımıza çıkıyor. Giyim alanında ise tişört, ayakkabı, şapka, mont gibi ürünler geliştirilmeye ve üretilmeye başladı.

Tesla Teknoloji Genel Müdürü Serkan Gezici’ye göre giyilebilir teknoloji ürünleri şu anda genel olarak dışardan herhangi bir veriyi almak için kullanılıyor. Bu alandaki gerçek devrim ise dışarıya kullanıcının kendi girdiği verilerin veya ürünün kendi derlediği bazı verilerin dışarıya aktarılması ile gerçekleşeceğini düşünüyor.
“Bu iletişim günlük aktivitelerimizin dışarıya aktarılması, bulunduğumuz alandaki bazı verilerin dışarıya iletilmesi ve ya bazı sağlık verilerimizin iletilmesi şeklinde olabilir. Bu gelişmenin özellikle daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için kullanılması daha mümkündür. İşte bu andan itibaren sağlıkta giyilebilir teknoloji ya da giyilebilir sağlık ürünleri kavramı ortaya çıkıyor. Bu alanda gelişecek ürünler daha sağlıklı yaşamımızı sağlayacaktır.

Vücut ısınızı veya başka sağlık verilerinizi aracınıza ya da akıllı evinize bildirildiğinizi ve bunların sizin o anki fiziksel durumunuz için hazırlandığını düşünün. Ya da vücut ısınız, tansiyonunuz, kandaki oksijen değeriniz hatta kan şekeri değerinizin düzenli bir biçimde doktorunuza aktarıldığını, gerçekten sağlıklı ve kaliteli yaşamanıza çok yardımcı olacaktır. Quadro olarak bu başlıkta ilk ürün olan Quadro Akıllı Ateş Ölçer ile doktorlar, eczacılar ve kullanıcılardan çok olumlu geri dönüşler aldık. Önümüzdeki dönemde giyilebilir sağlık ürünlerinde daha farklı işlevlere sahip ürünler ile kullanıcıların karşısına çıkacağız.
Bu alanda üretilen ve aktivitelerinizi takip eden bileklik saat gibi ürünler, daha sağlıklı yaşamamıza önemli katkılarda bulunuyor. Quadro olarak şu anda ürünlerimizde adımsayar, uyku monitörü ve egzersiz hatırlatıcı gibi özellikler mevcut. Önümüzdeki dönemde günlük olarak yediklerinizi girip aldığınız kaloriyi hesaplayan hedef kilonuz için size egzersiz hedefinizi belirten ve bunu takip edip size uyaran çeşitli özellikler ile yeni ürünlerimiz karşınızda olacak.

Giyilebilir teknolojinin amiral gemisi: Akıllı saatler
Akıllı gözlükler, VR ve AR gözlükler giyilebilir teknolojinin hızlı gelişen ürün gruplarından birini oluşturuyor. Özellikle VR gözlükler çok geniş bir ürün çeşitliliğine sahip durumda. Ancak bu alanda da maalesef uygulama ve yazılımlar donanımın gerisinde gidiyor. Önümüzdeki dönem bu ürünlerin çok daha işlevsel kullanıldığını göreceğimizi tahmin ediyorum.  Özellikle sanal gerçeklik ürün ve uygulamalarında çok farklı ve eğlenceli ürün ve özellikler göreceğiz.

Bu başlıktaki diğer bir ürün grubu olan akıllı saatler ise giyilebilir teknolojilerin en gelişmiş ve en çok çeşide sahip ürün grubunu oluşturuyor. Şu anda neredeyse bütün akıllı telefon üreticileri kendi markaları ile akıllı saat üretiyor. Akıllı saat ürün grubu uzun süre giyilebilir teknolojilerin amiral gemisi olmaya devam edecektir. 
 
Kurumlarda giyilebilir teknoloji
Cihazlara entegre edilen, SIM kart, 3G, 4G, WiFi, Bluetooth gibi veri bağlantı sistemleri ve jiroskop, ısı, nabız, kandaki oksijen ölçen sensörler aracılığı ile bir çok veri ölçülüp, veri alışverişinde bulunulabiliyor. Yakın dönemde bu akıllı ürünlerin güçlü işlemcilere ve işlevli işletim sistemlerine sahip olmasının kaçınılmaz olduğunu kaydeden Serkan Gezici, şunları kaydetti:
“Bu sürecin sonucu olarak yakın zamanda üzerimizde bilgisayarımızı taşıyor olacağız. Bu gelişim ile birlikte kurumsal alanda giyilebilir teknoloji daha yoğun kullanılmaya başlanacaktır. VR gözlükler ile insanları kilometrelerce öteye birkaç saniye içinde taşımanız mümkün. Önümüzdeki dönemde insanları mağazanızda sanal bir tura çıkarıp alışveriş yaptırmanız, satmak istediğiniz evinizde gezdirmeniz, ya da binlerce kilometre mesafede gezintiye çıkarmanız mümkün olacak. Temelde alışveriş, eğitim ve turizm olmak üzere birçok başlıkta VR ürünleri ve uygulamaları profesyonel olarak kullanılacak.”
 
Batarya sorunsalı
Batarya sorunu akıllı telefonlardan dizüstü bilgisayarlara hemen hemen bütün elektronik mobil ürünlerin ortak sorunu aslında. Bu sebepten dolayı bu alanda pek çok çalışma var. Çok daha yüksek enerji kapasitelerini barındırabilen bataryalardan güneş veya hareket enerjisini depolayacak bataryalara kadar bu alanda çok önemli gelişmeler oluyor. Bu konuda Hitachi, Fujitsu, Samsung gibi firmalar ve MIT gibi üniversitelerin çalışmaları mevcut. Buralarda geliştirilen ürünler yakın zamanda yoğun bir biçimde kullanılmaya başlanacaktır.
Bu alandaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Serkan Gezic, “Kullanıcılarımıza mümkün olan en uzun kullanım süresini sağlamaya çalışıyoruz. Ürünlerimizde yüksek kapasiteli bataryalar kullanıyoruz. Giyilebilir Teknoloji ürünlerinin, mümkün olduğunca elektrik prizinden uzak durması kullanıcı açısından çok önemli. Bu başlıkta kullanıcıyı memnun edecek diğer bir başlık ise şarj sürelerinin kısaltılmasıdır. Quadro ürünleri bu konuda da oldukça iddialı durumda ve önümüzdeki dönemde ürünlerimizi bu başlıkta da daha başarılı hale getireceğiz” dedi.
ETİKETLER : 1045

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics