Dosya Giyilebilir Teknolojiler 09 KASIM 2015 / 05:02

Sağlık alanında büyük gelişim bekleniyor

Teknoloji sürekli ilerliyor ve günlük hayatımıza daha fazla giriyor. Giyilebilir teknolojiler de bu gelişimin bir parçası. 5 sene önce kullanmayı düşünmediğimiz ürünler şimdi günlük hayatımızın birer parçası oluyor.
Giyilebilir teknolojiler, geleceğin dünyasının en önemli unsurları arasında yer alacağı düşünülen “Nesnelerin İnterneti” teknolojisinin önemli bileşenlerinden biri. Qualcomm Türkiye Genel Müdürü Baruş Ruacan’a göre internetin biz insanlara sağladığı dijital altıncı hissin, yalnızca tabletler, bilgisayarlar ve cep telefonlarıyla sınırlı kalmayıp evimizde ve işimizde kullandığımız diğer teknolojik aletlere de taşınması anlamına gelen bu kavram, giyilebilir teknolojilerle son kullanıcılar nezdinde oldukça olumlu bir noktaya gelecek. Öyle ki, giyilebilir teknolojilerin, tüketicilerin akıllı telefon ve tablet ürün kategorilerinden sonra tercih edecekleri üçüncü ürün kategorisi olacağı düşünülüyor. Bu alanda teknoloji geliştikçe, tanınan markalar bu pazara girmeye devam edecek ve son kullanıcıların ilgisi artacak. Akıllı saatlerin 2013-2018 yılları arasında yıllık olarak iki kattan fazla büyüyen bir alan olacağını tahmin ediliyor.
“Önümüzdeki dönemde özellikle sağlık alanında ciddi bir gelişim göreceğimize inanıyorum” diyen Ruacan, şunları kaydetti: “Örneğin vücut ısınızı belli seviyede tutan kıyafetler, doğru pozisyonda oturmanız için sizi uyaran akıllı bel kemerleri, kan şekerinizden tansiyon bilgilerinize kadar bilgilerinizi anlık olarak hastaneyle paylaşabileceğiniz akıllı yara bantları piyasaya çıkmaya başladı bile. Uzun vadede nano-teknoloji alanındaki gelişmelere paralel olarak bu teknolojilerin vücudumuza enjekte edilerek bazı ölçümler yapması da söz konusu olacaktır. Tüm bu teknolojiler birbirleri ile entegre çalışarak nesnelerin interneti ve akıllı yaşam alanlarına doğrudan temas edecektir. 
Qualcomm, giyilebilir teknolojiler alanında da önemli Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirdi. Snapdragon markalı işlemciler ile mobil alanda edinilen deneyimi giyilebilir teknolojiler alanına uyarlıyor. Giyilebilir teknolojiler alanında cihaz üreticilerinin kullanımı için entegre ve optimize edilmiş işlemciler geliştiriyor ve üreticilerin kullanabilecekleri referans tasarımları hazırlıyor.”
 
 
 
ETİKETLER : 1045

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics