Dosya Gömülü yazılımlar ve teknolojiler 28 EYLÜL 2015 / 06:09

Gömülü yazılımlar ve teknolojiler

Akıllı veya yarı akıllı cihazların hepsi, gücünü gömülü yazılımlar ve teknolojilerden alıyor.

Günümüzde elimizi nereye atsak kendi kendine iş yapabilen, belli başlı durumlara göre karar verebilen cihazlarla karşılaşıyoruz. Hatta buzdolabının kapağını açtığımızda içerisindeki ışığın yanması bile buna bir örnek. Elbette ki buzdolabının kapağının açık olup olmadığını gözlemlemek için çok basit bir elektrik ve anahtar devresi yeterli oluyor. Dolayısıyla gömülü bir sisteme ihtiyaç bulunmuyor. Peki bu buzdolabının içerisinde, her katta ayrı aydınlatma bulunsaydı ve her aydınlatma kendi katındaki meyve – sebze kadar aydınlatsaydı ne olacaktı? İşin içerisine kamera gibi bir sensör örneği girecekti ki işin içerisine sensör girdiği zaman ister istemez gömülü teknolojilerden faydalanıyoruz. Her kattaki yiyeceği kameralarla algılayan bir mikroçip ve bu mikroçipin nasıl çalışması gerektiğini gösteren bir yazılım, yiyecek miktarına göre her kattaki aydınlatmalara ayrı miktarlarda gerilim dağılımı yaparak aydınlatmayı düzenliyor olacaktı.

İşin en eğlenceli kısmı ise bu tip akıllı sistemlerin çoğunun farkına bile varmıyoruz. Bizim için bir kata daha fazla sebze koymasıyla o katın daha fazla aydınlanması yeterli. Teknolojiye ciddi merakı olanlar haricinde pek fazla kimsenin bu sistemin nasıl işlediğini sorgulamaz. Kullanır, geçer. Bir buzdolabı ve katlarının aydınlatılması üzerinden yol aldık fakat hayatımızın pek çok alanında gömülü yazılımlar ve teknolojilerden faydalanıyoruz. Trafik lambalarından otomobillerin sileceklerine, klimalardan gelişmiş kahve makinelerine her yerde karşımızdalar. Sessiz, sakin ve kendisinin varlığını hissettirmeyecek şekilde çalışırlar. Zaten gömülü sistemlerin de en önemli amacı budur.
ETİKETLER : 1039

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN