Görüş 09 EKİM 2016 / 15:00

5G düşündüğünüzden daha yakın bir zamanda gelebilir

Steve Mollenkopf
 
Mobil endüstri hızlı hareket ediyor. Yeni çıkan her telefon bir önceki telefondan daha güçlü, gelen yeni ağlar öncekilerden daha iyi.
Yaşanan her marjinal gelişim teknoloji ve günlük hayatta kullandığımız cihazlar ile ilişkilerimizi şekillendiriyor. Hemen hemen her on yılda bir büyük bir dönüşüm yaşanıyor ve bu dönüşüm mobilin çalışma şeklini ve ne olduğunu yeniden tanımlıyor. Qualcomm olarak 3G teknolojileri ile genişbant internet erişiminin genelde telefon aramalarının yapıldığı bir cihaza getirilmesine yardımcı olduk ve tamamen yepyeni bir dünyanın kapılarını açmış olduk. 4G LTE çağına girdimizde ise mobil videolar uçuşa geçti ve mobil genişbant bağlantılarının sayısı fırladı.
Şimdi gelecek on yıl ve sonrası için 5G’ye giden yolda ilerliyoruz. 3G ve 4G insanları bağladı, ancak 5G her şeyi bağlayacak. Bu birleşik ve kapsamı daha geniş iletişim yapısı, mobil teknolojinin bir önceki nesline kıyasla çok daha büyük bir rol oynayacak. Sunduğu bağlantı katmanı şehirlerimizin, işlerimizin, konutlarımızın ve bizlerin temeli olacak. Bu, bir sonraki teknolojik devrimin temelidir.
5G, mobil ağları ve teknolojileri çok daha fazla endüstri içerisine katacak. Bu bağlantı, gelecekte kentsel nüfus artışını kaldırabilecek akıllı şehirleri, birbirleri ile iletişim kuracak sürücüsüz arabaları ve hayat kurtaracak trafik ışıklarını, dünyayı yeni bir şekilde deneyimleyeceğimiz sanal gerçeklik gözlükleri, vücudumuzu gözlemleyerek beslenme tavsiyelerinde bulunacak sensörleri ve buna benzer diğer teknolojileri mümkün kılacak. Dünyamız ve birbirimiz ile etkileşim şeklimizi değiştirecek.
Bağlantılı 5G dünyasını gerçeğe dönüştürmek ise inanılmaz derecede karmaşıktır. Bunun için her geçen gün artan ve radikal bir şekilde değişen bağlantı şartlarını – yüksek çıktı ve düşük gecikme zamanı, yüksek güvenlik ve düşük güç, yüksek güvenirlik ve geniş kapsama alanı - karşılayacak yeni bir mobil ağa ihtiyacınız var. Her bir uygulamaya uygun doğru tekniklerin, spektrumun ve bant genişliğinin uygulanabilmesi, ayrıca gelecekte ortaya çıkacak servis ve cihaz tipleri karşılayacak yeterli sinyal için 5G platformunun esnek ve çevik olması da gerekiyor.
Mevcuttaki spektrum düzenleyici paradigmalar ve bantlar genelinde yer alan tüm spektrumlara – 1 GHz’nin altındaki düşük bantlardan 1 GHz - 6 GHz’deki orta bant ve milimetrik dalga olarak bilinen yüksek bantlara kadar – sahip olmalısınız. Ayrıca cihazların lisanslı ve paylaşımlı spektrumlarda aynı anda çalışmasını sağlamalısınız. Nesneleri, cihazdan cihaza gibi yeni yöntemler ile birbirine bağlamalı ve bunu yapmak için tamamen yeni uçtan uca çözümler geliştirmelisiniz.
Tüm bunlar için ise şu ana kadar inşa etmiş olduğumuz temel üzerine kurulu yeni teknolojik inovasyonlar gereklidir. Tek bir 5G teknoloji bileşeni, 5G’de sürpriz yaratacak bir öğe yoktur. Bunun yerine yüksek genişbant düşük gecikme süreli tasarımlar, spektrum paylaşımlar, gelişmiş anten ve kanal kodlama teknikleri, devasa MIMO gibi birçok farklı teknolojik inovasyon vardır.
Qualcomm icat eden bir şirkettir. Bu 5G bloklarının inşasında yıllardır çalışıyoruz. Tıpkı 3G ve 4G için blokların inşasında yaptığımız liderlik gibi. Bu kolay bir süreç değildir. İyi çalışan ileri düzey bir teknoloji geliştirmek zordur. Bu tarz teknolojilerin bir arada çalışmasını sağlamak ise daha zordur. Ancak Qualcomm’un yaptığı da budur.
5G’nin üzerine kurulacağı 4G LTE ve Wi-Fi alanında deneyimimiz var ve liderlik yapıyoruz. Lisansız LTE, Gigabit sınıfı LTE, LTE IoT, WiGig 802.11ad ve mobil milimetrik dalga radyoları alanında öncülük ediyoruz. Son olarak duyurduğumuz 5G 6 GHz altı test platformu gibi gelişmiş uçtan uca 5G prototiplerimiz ve test ortamlarımız var. 5G Yeni Radyo’nun (NR) 3GPP standardizasyona aktif şekilde katkıda bulunuyoruz ve ön 5G test faaliyetine katılım gösteriyoruz. Çoklu teknoloji yollarını takip etmemizi ve en iyi yolu seçerek bu yolda ilerlememizi sağlayacak deneyim ve kabiliyet sahibiyiz. Ayrıca bu teknolojilerin her açıdan hayata geçirilmesinde kilit rol oynayan iş ortaklarımız ile nasıl çalışılacağını biliyoruz. Dünyayı 5G çağına götürecek bu yolda, liderlik edecek şekilde konumlanmış başka hiçbir şirket yoktur.   
Büyük değişimler tek bir gecede gerçekleşmez. Ancak 5G düşündüğünüzden daha yakın bir zamanda gelebilir. 5G için ön teknolojilerin saha testleri ve denemeleri bugün yapılıyor. 2019 yılına kadar ilk kurulumu yapılacak 5G tasarımını yaratacak 3GPP standardizasyonu devam ediyor. Bu değişim devasa boyutta olacak ve şu an neredeyse tüm endüstriler bu değişimin kendileri için ne anlam ifade ettiğini çözmeye çalışıyor. Qualcomm olarak takip edeceğimiz yollardan birisi, yeni özellikleri ve ağları optimize etmek için ekosistem genelinde çalışan global bir takım ile birlikte çalışmak. Yılların deneyimine sahip böylesi bir takım taklit edilemez. Bu takım 5G’nin hedeflendiği şekilde hayata geçirilmesi konusunda temel öneme sahiptir.
İcat ettiğimiz her şey, dönüştürdüğümüz her şey ve üstesinden geldiğimiz her zorluk, 5G’nin açacağı sınırsız fırsatların temelini inşa etmektedir. Diğerleri 5G hakkında konuşurken biz, 5G’yi yaratıyoruz. Diğerleri 5G’nin gelmesini beklerken biz, 5G’yi gerçeğe dönüştürecek yenilikler yapıyoruz. Neden bekleyelim ki?
 
ETİKETLER : Steve Mollenkopf 1091

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics