Görüş 03 TEMMUZ 2018 / 11:40

Başarılı startup girişimcileri hangi okullardan?

Steve Jobs, Mark Zuckerberg ve Bill Gates’in üniversite mezunu olmadığı iyi bilinir. Hatta, başarılı bir girişimci olmak için, parlak bir fikrin yeterli olduğu gibi genellikle doğru olmayan bir görüşü savunmak için de örnek olarak gösterilir bu üç istisna isim. Maalesef Einstein’ın yanlış yorumlanan “Hayal gücü, bilgiden daha önemlidir” sözü de bu yanıltıcı görüşü pekiştirmek için kullanılır. Oysa, araştırmalar başarılı startupların iyi okullardan mezun olduğunu gösteriyor.

ABD’de geçen ay yayımlanan bir araştırma, son 3 yılda 100 milyon dolar üstünde yatırım çekebilen startupların CEO’larının mezun olduğu okulları sıralamış (http://bit.ly/2Jp6veF). Harvard ve Stanford’un açık ara önde olmasında bir sürpriz yok. Şaşırtıcı olan, MIT’nin önlerde olmaması. Bunun ilginç bir açıklaması olmalı. (Yine sürpriz olmayan ama beni mutlu eden, 19 yıl hocalık yaptığım İllinois Üniversite’sinin ilk 10’da olması.)

Ülkemize gelince, Startups Watch verilerine göre, en çok startup girişimci mezun eden üniversiteler sıralamasında (http://bit.ly/2JfJLKx) ilk üç sırada İTÜ, Boğaziçi ve ODTÜ var. Fakat, bu startupların kaçının başarılı olduğu ise belirtilmemiş.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics