Görüş 20 NİSAN 2015 / 10:14

Bilişim ülkesi Türkiye!

“Sektörün eskilerinden” unvanını almanın ödülü bence, eskiden bugüne yaşananları ve konuşulanları takip etme şansına sahip olmaktır.  Bu güzel ödül, bilişim teknolojileri ile ilgili her konuda söyleyecek bir anı aktarma veya bir kelam etme şansı yaratır. Yaşlanmanın da beraberinde geldiği bu durumu sevimli yapan unsur da budur.

Bu bağlamda 79 yılından beri duyduğum bazı söylemleri konuşmak istedim.  Bu söylemlerin ana amacı, ülkemizi bilişim alanında treni yakalamış ve hatta istediği istasyona varmış ülkelerden bir İrlanda, bir Hindistan, bir Slovenya yapma hayalidir;  “Bilişim ülkesi olacağız”, “Yazılım geliştirerek diğer ülkeler ile olan açığımızı kapatabiliriz”, “PC penetrasyon patlaması yaşanacak”, “Yazılım ile xxx milyar dolar ihracat yapacağız” vs.

Hayır olmaz.  Tren kaçtı, onların bindiği trenin kapısına bile gidemedik.  Bu yapımızla mümkün de değildir,  2023 mottosunu sektörümüzün yakalama ihtimali de çok zayıftır.

Bana kızabileceklere söylemimin açıklamasını da yapacağım tabi;

-           Bilişim dersleri ilkokuldan itibaren başlamadıkça

-          Büyüklerimizin daha biz çocukken tekrarladıkları “Başıma icat çıkarma lafını  terk etmedikçe

-          İlkokul çağı öncesi ve hemen sonrasında çocukların hayallerini törpülemeyi bırakıp , güdümlemekten vazgeçmedikçe

-          Okullarda ezbere dayalı eğitimi bırakıp,  paylaşan ve üreten çocukları desteklemedikçe

-           Bilişim konulu kamu spotları, etkinlikler ve sosyal aktivite programları artmadıkça

-           Ebeveynlerin teknolojiyi öğrenmek ve çocuklarına öğretmek yerine çocukların erişimlerini kısıtlamayı bırakmadıkça

-           Bilişim sektör paydaşlarının biraraya gelerek ortak güç oluşturmadıkları sürece

-          Bilgi teknolojileri sektör firmalarının sorunları çözülmedikçe

-          Olduğu söylenen fakat erişmek için bir uzman olunması gereken Ar-Ge destekleri fazlalaşmadıkça.

 

Olmaz. Olması da mümkün değildir.

 

Elbette bütün bu olumsuz şartlara rağmen büyük başarılara imza atmış az sayıda da olsa muhteşem bilişim firmalarımız var, onlarla gurur duyuyoruz. Özellikle Afrika ve Avrupa olmak üzere dünyanın her yerine yazılım ve genel ifadesiyle teknoloji ihraç eden firmalarımızın bu başarılarını duyurmak ve mutluluklarını paylaşmak gibi görevimiz de var. Buradan onları kutluyor ve hepimiz adına teşekkür ediyorum.

Bilgi teknolojileri sektörünün varolan ciddi sorunlarına da bir sonraki yazıda değiniriz.

 
ETİKETLER : 1018

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics