Görüş 20 KASIM 2016 / 11:23

Bir gün ‘dizüstü bilgisayarsız’ olacak mıyız?

*Jan Kaempfer
 
Her yıl hızla yeni teknolojilerin üretildiği bir dünyada hangi teknolojilerin düşüşte olduğunu okumak ilginç gelebilir. Örneğin, comScore’un yaptığı bir araştırma masaüstü bilgisayarda internette gezinmenin hızla tarihe karıştığını ortaya koyuyor. Araştırmayı özetleyen makalede, Nisan 2016’dan bu yana geçen sürede internette gezinmek için masaüstü bilgisayar kullanmanın geçen yıl aynı dönemde ölçülen kullanım oranının bir hayli altında kaldığı belirtiliyor.
Söz konusu oranların yanı sıra, masaüstü bilgisayarların mobil cihazlara kaybettiği zaman payına da vurgu yapılıyor. Zira mobil cihazlar, dijital medyada geçirilen zamanın yüzde 65’ini temsil ediyor. Bunun bir sonucu olarak, mobil cihazlar geleneksel PC’lerin yerini alıyormuş gibi görünüyor. Her yerden, her anda bağlantıda olma çağında bu aslında çok da şaşırtıcı değil. Peki elimizde taşıdığımız diğer cihazları neler bekliyor?
Son 10 yıllık süreçte giderek artan oranda avuç içi cihazların sunulmasına tanık olduk. Bu cihazlardan en çok dikkat çekense kullanıma sunulur sunulmaz teknoloji pazarını adeta bir fırtına gibi kasıp kavuran akıllı telefondu. Fakat çok geçmeden tablet pazarı doğdu ve teknoloji firmaları bu yeni sektörde tüketicilere satış yapabilmek için kıyasıya bir rekabete girdi. Akıllı telefondan tablete kadar, bu avuç içi cihazların kullanılması Batı toplumunda bir hayli yaygınlaştı. Öyle ki, halihazırda bir avuç içi cihaza sahip olmayanların azınlıkta olduğunu görüyoruz.
Masaüstü bilgisayarların tasfiyesinin başlaması ve gündelik işler için giyilebilir ve avuç içi cihazların kullanımındaki yükseliş düşünüldüğünde bir gün dizüstü bilgisayarların artık kullanılmadığını görecek miyiz?
 
Dizüstü cihazların geleceği nerede yatıyor?
Birleşik Krallık’taki düzenleyici kuruluş Ofcom 2015’in Ağustos ayında akıllı telefonların dizüstü bilgisayarların yerini alarak Birleşik Krallık’ta internete erişmek için en popüler cihaz hale geldiğini vurgulayan bir rapor yayımladı. Buna ek olarak Britanyalıların yüzde 33’ü artık akıllı telefonlarını en önemli internet cihazı olarak görüyor, internet sitelerinde gezinmek için günde ortalama iki saatlerini harcıyorlar.
Ancak tabletlerin mobil çalışma anlayışında devrim yaratma potansiyellerine rağmen, Panasonic’in Ekim 2015’te yaptığı ‘Makinelerin Yükselişi’ araştırması dizüstü bilgisayarın halihazırda Birleşik Krallık iş gücü tarafından en çok tercih edilen cihaz olduğunu gösteriyor. Avrupa çapındaki teknoloji tüketicileri ve çalışanların yüzde 48’i, kendilerine yöneltilen ofis dışında çalışırken en üretken olduğunuz cihaz sorusuna dizüstü bilgisayarı ilk sıraya koyarak yanıt verdi.
İş yaşantımızla kişisel yaşantımız karşılaştırıldığında aradaki farkın kullanım devreye girdiğinde görüldüğünü söyleyebiliriz. Dizüstü bilgisayarlar ve PC’ler ofis ortamındaki iş yaşamına hakim olmaya devam ederken ofis ortamından çıktığımızda tabletlerin ve akıllı telefonların kontrolü ele aldığına tanık oluyoruz. Smart Insights’ın yaptığı bir araştırmaya göre PC’ler ve dizüstü bilgisayarlar sabah 10.00 ile öğleden sonra 17.00 arasındaki iş ve görevler tamamlanırken kullanılıyor. Bu zaman diliminin dışında akıllı telefonların ağırlıklı olarak iletişim kurmak içi kullanıldığı, tabletlerinse en çok akşam 20.00 ile 00.000 arasında kullanıldığı görülüyor. Söz konusu araştırma favori cihazlarımızın günün belirli saatleri için olduğunu, dizüstü bilgisayarların iş yaşamımızın temel bir parçası olduğunu öne sürüyor.
Buna rağmen tablet hiç kuşkusuz önemli bir pazar payına sahip ve biçim itibarıyla kullanımının ideal olduğu görevler bulunuyor. Eğer bir çalışan tüm gün ofis dışındaysa bir tabletin taşınabilirliği ve pil ömrü dizüstü bilgisayara kıyasla bir nebze avantajlı olabilir. Dayanıklı cihazlara erişime sahip olmak, olağanüstü koşullarda hayati öneme sahip bilgilere erişmek için verimli çalışmayı gerektiriyor.
Böylelikle dizüstü bilgisayar birçok tüketici için bir numara olmayı sürdürüyor. Panasonic tarafından görüşüne başvurulan kesimin yüzde 49’u dizüstü bilgisayarın mobil çalışırken en üretken cihaz olduğunu söylüyor. Peki cihazı zorlayan biçim ve kullanım kolaylığı gibi unsurların olduğu düşünüldüğünde standart dizüstü formatıyla rekabet etmek için ne gibi çözümler geliştiriliyor?
 
Hibritin yükselişi
Hibrit dizüstü bilgisayar ve tablet cihazları hızla pazara giriyor ve her sektörden çalışana bir görev üzerinde verimli bir şekilde çalışma kabiliyeti sunuyorlar. Zira sahip oldukları çok yönlülük modern iş yaşamında günden güne daha fazla tercih edilen bir norm haline geliyor. Hibrit çözüm her iki dünyanın da en iyi yanlarını sunuyor. Yapmanız gereken işe göre dizüstü ve tablet modları arasında geçiş yapabiliyor, ofiste ya da yolda başladığınız işinizin devamını iki farklı ortamda da getirebiliyorsunuz.  
Araştırmamıza göre gelecekte Avrupa’da halihazırda dizüstü bilgisayarların sahip olduğu hakimiyet sona erecek. Zira görüşüne başvurulanların yüzde 36’sı önümüzdeki üç yıl içerisinde hibritin kurumsal alanda hakim cihaz olacağını düşünürken, dizüstü bilgisayarın bu rolde olacağını düşünenlerin oranı yüzde 26, tablet diyenlerin oranı yüzde 14, masaüstü PC diyenlerin oranı yüzde 11, akıllı telefon diyenlerin oranıysa yüzde 7 olarak ölçülüyor.
Birleşik Krallık’ta hibrit cihaz kullanmayı düşündüğünü belirtenler için bunun ana sebepleri arasında daha fazla işlevsellik, daha iyi yazılımlara erişim ve daha yüksek performans yer alıyor. Hibrit cihazların pazarda belirli bir yer edindiği ortamda söz konusu cihazların gündelik yaşamlarımızdaki verimlerinin artırılması ve gelişmesi için bir hayli alan bulunuyor.
 
Gelecek vaat ediyor
Dizüstü bilgisayarların ofiste ya da mobil olarak çalışanlar nezdinde ortadan kalkıp kalkmayacağını yalnızca zaman gösterebilir. Ancak şu an için dizüstü bilgisayarlar varlıklarını sürdürecekler. Yine de hibrit cihazlar, teknoloji pazarındaki erken günlerinde olmakla birlikte  yapılacak yükseltmeler ve sektöre düzenli olarak sunulacak çözümler eşliğinde gelecek vaat ediyorlar. Hibrit cihaz dizüstü bilgisayar pazarı için güçlü bir aday ve mobil cihazlar hakkında halihazırda sahip olduğumuz görüşleri dönüştürebilir.
 
*Panasonic Kurumsal Mobil Çözümler Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics