Görüş 27 MAYIS 2017 / 15:19

DÜNYA EKONOMİK FORUMU’NUN YENİ RAPORU: GENÇ BİREYİMİZ İÇİN ALARM

Dünya Ekonomik Forumu 17 Mayıs günü “The Future of Jobs and Skills in the Middle East and North Africa: Preparing the Region for the Fourth Industrial Revolution” başlıklı bir rapor yayınladı (http://bit.ly/2q7dXOJ). Türkiye de artık Ortadoğu ve Kuzey Afrika (kısaca MENA) ülkesi olarak görüldüğü için, rapora dahil edilmiş. Nitekim, beşeri sermaye ve eğitim ile ilgili kriterlerde, 13 ülkeden oluşan MENA grubunda Türkiye ancak ortalarda yer alabiliyor.
 
Raporda yer alan en çarpıcı bulgu, 2020 yılında gerekli olacak çekirdek beceriler ile ilgili. 2015 yılında gerekli olmuş olan çekirdek becerilerin %41’i 2020 yılında gereksiz olacak. Onların yerine yeni ve farklı beceriler gerekecek. Yani, şu anda okulda olan ve mezuniyetine 3 yıl kalmış genç bireyimiz, mezun olur olmaz çok farklı çekirdek becerilerin gerekli olduğu bir ortamda bulacak kendini.
 
Yapılmış olan araştırmanın ayrıntıları ve yöntemi raporda belirtilmemiş. Eğer raporda belirtilen öngörü kısmen bile doğru çıkacak olursa hem iş arayan genç bireyin hem de nitelikli eleman arayışındaki şirketlerin şu anda yaşadıkları sıkıntı daha da artacak demektir. TBMM’de görüşülmeye başlanan Üretim Reform Paketi’nde yer alan staj ve işyerinde eğitim destekleri, şimdiki haliyle, bu sıkıntıya çare olamaz. İş dünyasının kendi çıkarı için, eğitimi sadece okullara bırakmaması gerektiğinin bilincine varması gerekir. 
ETİKETLER : 1124

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics