Görüş 28 MAYIS 2018 / 16:27

Hayatın devamı için “Arıyı Unutma”

Yeni haftadan merhaba sana,

Ramazan ayında İftar saatine geri sayımda kuyruğunda beklediğimiz pide için Getir, yine pratik bir yöntemle karşımızda. Getir, Ramazan boyunca iftarda ve sahurda Ramazan pidesini 10 dakikada olduğumuz yere getiriyor. Uygulamanın ana ekranında ‘Ramazan’ kategorisi ile ayrıca pidelerin yanında sandviç, içecek ve tatlıdan oluşan özel menüler ve daha birçok ürün de belirttiğiniz yere geliyor. Getir, istenilen ürünü, istenilen noktaya 7/24, ortalama 10 dakikada ulaştırıyor ve bize de ‘Allah kabul etsin’ demek düşüyor.

Trafikte karşılıklı anlayış ve motosiklet kullanıcılarının yaşadığı zorluklara dikkat çekmek için Taximono, Caddebostan’da “Motosikletleri Farkedin” etkinliğini düzenledi. #MotosikletleriFarkedin hashtag’i ile sosyal medyada farkındalık çalışmalarına devam eden Taximono; şerit ihlalleri, diğer araç sürücülerinin kurallara uyma zorunluluğu, trafik levhalarında motosiklet ibaresi yer alması gibi birçok konuda farkındalık yaratma çabasında.

Örnek olmasını dilediğim haberlerim bunlarla sınırlı değil. HP, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk) ve nabutech ile işbirliği yaparak, çocukların teknoloji ile yakınlaşmalarını hedefleyen sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. Proje ile Koruncukköy Bolluca’ya teknoloji laboratuvarı kuran HP, çocuklara Geleceğin Bilişimcisi-  robotik ve animasyonla kodlama eğitimleri veriyormuş. Projenin ilk etabında toplam 53 öğrenciye haftada 12 saat eğitim veriliyor. İlk etap tamamlandığında her öğrenci 8 saat robotik ve 8 saat animasyonla kodlama eğitimi almış olacak. Geleceğe yatırım adına önemli bir adım.

Sırada ödüllerim var… Dünyanın en büyük online sınıfı olarak tanımlanan Khan Academy ise Google Play Ödülleri’nde En İyi Sosyal Etki ödülünü almış. Ödül, küresel bazda sosyal fayda sağlayan ve insanlığın gelişimine katkı yapan uygulamalara veriliyor. Bugüne kadar 5 milyondan fazla indirilen Khan Academy uygulamasının dünyadaki ilk resmi iştiraki Khan Academy Türkçe’den de her gün yüz bin kişi yararlanıyor. Öyle ki, şu ana kadar Türkçeleştirilen 6 bin 500’den fazla ders videosu, 100 bini aşkın interaktif alıştırma www.khanacademy.org.tr ve tr.khanacademy.org adreslerinde. Eğitim şart ve bu tarz yapılar da bu gerekliliği karşılamada çok önemli adımlar.

Yazılım, donanım ve hizmetleri şirketi Vector ise 2015 ve 2016 sonrası, bu yıl üçüncü kez Great Place to Work ödülüne layık bulunmuş. Nasıl mı? İşte sırrı… Çalışanlarını memnun edemeyen bir şirketin, müşterilerini memnun etme çabasının boşa olacağına inanan Vector, çalışan odaklı organizasyon yapısı oluşturmuş, Great Place to Work ödülünü bu yıl da çalışanlarına ithaf etmiş. Doğrudan yabancı yatırımlar konusunda faaliyet gösteren ABD merkezli Site Selection dergisi her yıl belli kriterlerle bu alanda en başarılı ülkeler, şehirler ve promosyon ajanslarını belirliyor. Dünya çapında 48 bin kurumsal abonesi olan derginin son sayısında 2017’nin en başarılı tanıtım ajansları açıklanmış. Listeye göre İzmir Kalkınma Ajansı da dördüncü kez Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölgesinin en iyi “bölgesel yatırım tanıtım ajansı” seçilmiş.

Türkiye'nin siber güvenlik robotu ATAR'ın küresel pazara açılımını gerçekleştiren Atar Labs ise Red Herring Top 100 Avrupa Ödülleri'ni kazanan yenilikçi girişimler arasında yer almış. Atar Labs'ı ödüle layık gören Red Herring editörlerinin bugüne kadar Alibaba, Facebook, Google, SalesForce.com, Skype, SuperCell, Spotify, Twitter ve YouTube gibi şirketleri ilk fark eden otorite olduğunu da hatırlatalım. Novartis İlaç Türkiye, üç farklı kuruluş tarafından ödüle layık bulunmuş. Great Place to Work’ün “2018 Türkiye’nin En İyi İşverenleri” listesinde “En İyi 2. Şirket” olan Novartis İlaç Türkiye, üçüncü kez üst üste “Türkiye’nin En İyi İşvereni” ödülünü almış. Ama bu kadar da değil… Novartis İlaç Türkiye, bu yıl da AON Hewitt Türkiye’nin gerçekleştirdiği ve şirketlerin çalışan bağlılığı, liderlik, işveren markası ve performans kültürü başarı kriterlerine göre değerlendirildiği araştırmada “En İyi İşyeri” seçilmiş. Ayrıca 17’incisi düzenlenen Capital Dergisi’nin Türkiye’de iş dünyasının en beğenilen şirketleri araştırmasında da Novartis İlaç Türkiye, “En Beğenilen İlaç Şirketi” olmuş. Novartis Grup Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Dr. Senay Kızılkaya’nın belirttiği gibi, çalışan mutluluğu en önemli odak olunca, ödüller de haklı olarak yağıyor. Bu arada, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hazırladığı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi sonuçlarına göre, Türkiye’nin En İyi Gelişmekte Olan Teknoloji Geliştirme Bölgesi ise Yıldız Teknopark olmuş.

Bilirsin, gurur veren içerikler bende bu kadarla sınırlı kalmaz… Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından düzenlenen “Tek Dünya Kentleri Yarışması”nda Türkiye’den İstanbul, İzmir ve Gaziantep finale kalmış. Hatta finalistlerden İzmir ve Gaziantep, “Kentimi Seviyorum” kampanyasına da katılıyor. İnternet üzerinden 30 Haziran’a kadarki oylama sonunda birinci gelen kent “En Sevilen Kent” olacak. welovecities.org oylarımızı bekler.

Bu haftaya noktayı, yaşamsal süreklilik için demirbaş olan arılarla koyuyorum. Balparmak, 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nü “Arıyı Unutma” kampanyası ile kutlamış. Arıların insan yaşamı ve doğa için önemine dikkat çekme hedefiyle düzenlenen kampanya ile Balparmak, Aromaterapist ve İyi Yaşam Koçu Ayşe Tolga’nın bir arıyı seslendirdiği videoyu sosyal medya hesaplarında yayına almış. Balparmak, videonun sosyal medya kullanıcıları tarafından aldığı her beğeni ve paylaşım için TEMA Vakfı’na bağışta da bulunacak. Doğanın en çok çalışan ve üreten canlıları olan arılarla ilgili videolarımızın linkleri www.youtube.com/watch?v=n61emP2biDk, www.youtube.com/watch?v=e4zgsQb-8TY ve www.youtube.com/watch?v=Vpn2pr5Gp5w. İzleyelim, izlettirelim ve yaşamsal devamlılığın önemini idrak edelim.

Haftaya da alışıldığı üzere yine buluşalım,

İtirazım var…

Markaların kurumsal iletişim bölümleri ve çalıştıkları ajansların reklam medya seçiminde sadece "takipçi", "beğeni" ve "tıklama" sayılarına bakmasına itirazım var.

Önemli olan nicelik değil, niteliktir. Medya ortamının kaç kişiyi değil, kimleri hedeflediği önemlidir. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics