Görüş 04 KASIM 2017 / 16:44

Her şeyi yakalamak gerek

İyi, Kötü ve Çirkin: gözetim depolama alanında nelere bakılmalı? 
 
*Arkın Balıkçıoğlu
 
Küresel anlamda ilgi çekici bir haber hikayesi ortaya çıkınca, dünya üzerindeki tüm gazeteciler kamera görüntülerini bulmak için yarışırlar. Ortalama olarak, dünya üzerinde her yirmi dokuz kişi için bir kamera düştüğü düşünürlürse, ısrarlı bir gazetecinin ve araştırmacının kamera görüntülerini ortaya çıkarabilmesi şaşırtıcı olmaz. Aslında bu rakamın ABD ve İngiltere gibi olgun pazarlarda her on bir kişi için bir kamera kadar yüksek olduğu tahmin edilmektedir. Herhangi bir anda kullanılan bu kadar çok CCTV sistemi, çok miktarda ham veri üretir. HIS, Inc tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2015 yılında dünya genelindeki tüm yeni video gözetim kameraları tarafından sadece bir günde 566 petabayt veri üretildi.
CCTV sistemleri için talep büyüdükçe, müşteriler kamera ve gözetim yazılımı gibi en çok aşina oldukları "sınıfının en iyisi" özelliklerini istemeye devam edecektir. Ancak ele geçirilen verilerin nasıl depolandığı konusundaki daha az somut ama aynı derecede önemli faktörler hakkında düşünmemiş olabilirler.
Aslında, birçok kameradan kesintisiz HD veya FHD video çekimleri için tasarlanmaktan çok, modern CCTV sistemlerinin benzersiz talepleri için özel olarak test edilmeyen gözetimsiz sınıf sürücüler kullanılmaktadır. Gözetim sistemleri için optimize edilmiş bir sürücü, hata riskini azaltmak ve çerçeveleri düşürmeye yardımcı olmak için gerekli iş yükünü karşılayabilmelidir.
Optimize edilmiş bir sürücü düşük miktarda güç tüketmeli yani daha az ısı üretmeli ve başarısızlık olasılığı daha az olmalıdır. Aşırı ısınma, bir gözetim sistemindeki okuma ve yazma işlemlerini olumsuz bir şekilde etkiler ve aynı zamanda bir sürücünün ömrünü de azaltır. Gözetim sistemleri için tasarlanmış bir sürücü, işletmenize gelişmiş performans ve güvenilirlikle fayda sağlar.
Ortalama masaüstü sınıfı bir sürücü, 6 ila 8 watt arasında güç gereksinimine sahipken, WD Purple Surveillance sabit disk gibi bir gözetim sürücüsü 3 ila 5 watt arasında çalışır. Doğru gözetim depolama çözümü, sert gözetim ortamları için tasarlanmış yüksek performans, verimlilik ve kapasite sunacaktır. Peki farkı nasıl anlarız?
Sürücülerin gözetim altında tasarlanıp tasarlanmadığını değerlendirirken kontrol etmemiz gereken çeşitli özellikler bulunuyor:
• Daima açık: Bir gözetim sistemi genellikle 7x24 çalışır. Sürücü, yüksek yazma döngüsü için tasarlanmalı ve test edilmelidir. Bir masaüstü sürücüsü, günde sekiz saat boyunca etkin olacak şekilde tasarlanırken, bir gözetim sürücüsü ise 24 saat boyunca kullanım için tasarlanmıştır.
• Performans Güvenilirliği: WD'nin Mor gözetim sınıfı sabit disk ailesi gibi bazı sürücüler, oynatma performansını artırmaya yardımcı olan, hataları ve çerçeve kaybını azaltan özel bir teknolojiye ( AllFrame 4K ™ Teknolojisi) sahiptir.
• Etkin RAID: Müşterinizin memnuniyetini artırmak için ayrıca RAID ile desteklenen bir sürücüyü tercih edebilirsiniz. Bu kapasiteye sahip bir sistem, sürücünün çalışmaması durumunda bile kaydın devamını sağlayarak, bir sürücünün başarısız olması durumunda destek sağlamak için iki veya daha fazla sabit disk kullanabilir. Bu verimlilikteki kesintileri ve veri kaybı olasılığını azaltır.
• Düşük güç tüketimi: "Düşük güç tüketimi" bir sabit diskte aranacak şeylerin listesinde ilk olmayabilirken, sürekli açık kapasiteye duyulan gereksinim bunu çok önemli kılar. Bazı sürücüler, düşük güç tüketimini göz önünde bulundurarak tasarlanır ve müşterinin cüzdanına daha fazla güvenili ve daha dostça gelir.
• Yüksek kamera sayımı desteği: Bir NVR sistemi çok sayıda IP kamerayla ölçeklenebilir olacak şekilde tasarlanmıştır ve bu nedenle muhtemelen daha yüksek bir depolama alanı kullanımı gerektirir. 4K video, iş yükünü önemli ölçüde artıran ve saniyede diskte daha fazla veri bulunan standart tanımın boyutundan çok daha büyüktür. Gözetim sürücüleri, daha uzun süreli muhafaza ve yüksek iş yükü ile başa çıkabilmek için 10 TB'a kadar mevcuttur.
• Yüksek sistem bölmesi sayısı desteği: Bir sisteme birden fazla sabit sürücü eklediğinizde, şasi titreşiminde bir artış olur; bu, döner disklerinin doğası nedeniyle kaçınılmazdır. Doğru sürücü sistemi, sürücü performansını korumaya yardımcı olan sistem kaynaklı titreşime karşı teknoloji içerir.
• Kapsamlı sistem uyumluluğu: İç gövde tasarımında ve sürücünün tam kapasitesinin görülmesi için sürücüyü bir bölmeye fiziksel olarak uydurmayla ilgili sorunlar yaratan farklılıklar vardır. Kullanılan DVR ve NVR üreticisi ile uyumlu sürücüler aranmalıdır.
Gözetim sistemlerinde depolama alanının önemini göz önünde bulundurarak, ihtiyaçlarınıza en uygun doğru sürücüyü ve kapasiteyi bulmanıza yardımcı olacak bir kapasite hesaplayıcıyı kullanmayı düşünebilirsiniz.
Gözetleme kameralarının sayısı artmaya devam ederken, CCTV sistemlerinin de karmaşıklığı artacaktır. Kurulumcular mevcut farklı seçeneklerin farkında olduklarından ve müşterilerinin talep ettiği güvenilirlik, maliyet ve performansı almalarını sağlamak için en iyi desteği sağladıklarından emin olmalılar.
 
*Western Digital Türkiye Ülke Müdürü
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics