Görüş 13 MAYIS 2017 / 19:40

Mart ayında BT distribütörleri 250 milyon dolar ciro gerçekleştirdi

Global BT Distribütör Pazarı ve Türkiye ‘Distribütör Paneli’ 2017 Mart verileri açıklandı.
 
*Erol Kuseyri
 
TÜBİSAD’ın öncülüğünde oluşturulan BT distribütörlerinin kanala sattığı ürünler baz alınarak hazırlanan “CONTEXT Türkiye Distribütör Paneli” raporuna göre 2017 Mart ayında 250 milyon dolar ciro elde edildi. Bir önceki sene, 2016 Mart ayında, bu ciro 267 milyon dolar idi. Yıldan yıla karşılaştırıldığında BT distribütörleri yüzde 6,4’lük bir daralma ile 2017 Mart ayını kapatmış oldu. 
 
Aylar bazında USD cirosal dağılım (KDV hariç)
 
CONTEXT’in dünya genelinde topladığı distribütör panellerindeki verilere bakılarak ve Euro baz alınarak oluşturulan TOP10 ülke sıralamasında Türkiye 233,8 milyon Euro ile 10. sırada yer almakta. Yıldan yıla mart ayı karşılaştırması yapıldığında birçok ülkede BT pazarının pozitif yönde değiştiği görülüyor. Maalesef değişimin negatif yaşandığı tek ülke Türkiye olarak gerçekleşmiş durumda. 2017 Mart ayında panele üye olan tüm distribütörlerin toplam cirolarının 6,7 milyar Euro seviyesine geldiğini ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,3 artış ile kapattıklarını görüyoruz.
 
 
CONTEXT Paneline üye olan distribütörlerin yaptığı satışları içermektedir
 
Cirosal büyüklüklerine göre ilk 15 kategori..
 
BT distribütörlerinin kanala sattığın ürünleri düşündüğümüzde ve cirosal büyüklük sıralaması yapılıp ilk 15 kategorisi incelendiğinde en yüksek ciroyu yapan ilk 5 kategorileri Dizüstü Bilgisayarlar, Akıllı Telefonlar, Masaüstü PC’ler, İşlemciler ve Toner’ler olarak sıralandı.
 
2017 Mart ayında 15 kategorinin toplam ciroya oranı yüzde 75,8 olarak gerçekleşti. Bu kategoriler 2,5 milyon dolar ve üzeri ciroları kapsamaktadır.
 
Sıralamada görünen “Diğer” kategorisi çoğunlukla BT dışı kategorilerini kapsamaktadır. “Diğer” kategorisinde birçok kategorinin birleşmesinden de oluşabilir. Örnek: Drone veya Küçük Ev Aletleri gibi BT dışı ürünleri gösterebilir.
 
Bu raporlamalar okunurken sadece panele üye olan ve tahminleme yapılan BT distribütörlerinin satışları baz alındığı unutulmamalıdır. Örneğin; genel anlamda Akıllı Telefon pazarının büyüdüğünü biliyoruz. Ancak bu kategorinin distribütör ağında daralma olduğunu CONTEXT raporları söylemektedir.
  
Büyüme ivmesi yakalayan kategoriler …
 
2017 Mart ayı cirosal anlamda büyümeler incelendiğinde bu ay iki yazılım kategorisi listede göze çarpıyor. 19 milyon dolar olan büyüme kategorileri toplam cirosunun 5 milyon dolarlık kısmı sadece bu iki kategoriden geldiğini belirtelim. Diğer yanlardan geçen aylarda büyüme gösteren PC bileşenlerinin bu ayda da ciddi büyümeler gerçekleştirdiği gözlemliyoruz.
 
Ekteki tabloda yer alan 18 kategorinin 2016 Mart ayında toplam cirosu 8,3 milyon dolar iken 2017 Mart ayında bu ciro 19,1 milyon dolar olarak gerçekleşmiş.
 
Büyüme trendi sağlayan kategoriler
Yapılan ciroların kanal bazında dağılımları…
 
Distribütörlerin kanala yapılan satışları incelendiğinde “SMB” olarak adlandırdığımız ve Türkiye’de ara toptan kanalının da içinde yer aldığı “Küçük ve Orta Ölçekli Bayiler” grubuna yapılan satışlardaki artış bu ayda devam ediyor. Diğer ayların dışında artık CONTEXT’in raporlarında iki farklı kategori daha görünecektir. Etailer tüketici ve ticari satışları. Bu yeni bayi kanalları ile distribütör kanalının elektronik bayilerin ölçüşmesini hedefliyoruz. Geçmiş raporlarda bu bayilerin “SMB” kanalında olduğunu söyleyebiliriz.
 
 
CONTEXT Panel raporlarındaki kanal dağılımı
 

 
 
 
 
 
 
CONTEXT hakkında:
 
CONTEXT'in "Pazar İstihbaratı", "Performans Göstergeleri" ve "Fırsat Analizi Raporları" ile müşterilerin operasyonel süreçlerini optimize etmeyi ve yarının gelirlerini hızlandırmaya hedefliyor. 30 yılı aşkın bir süredir devam eden endüstri ortaklığı ve büyük veri setleri üzerine deneyimlediği raporlamalar ile CONTEXT, değer zincirinin her noktasında analitik yayınlar yaparak ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Somut verilere dayanan bilgiler ve müşteri ihtiyaçlarını derinlemesine anlamaktadır. CONTEXT'in merkezi Londra'da olup dünya genelinde 250'den fazla çalışanı bulunmaktadır.
 
*Context Türkiye Yöneticisi
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics