Görüş 25 MART 2012 / 14:32

SEO stratejinizde Long Tail yaklaşımı

Long Tail teorisine göre, yaygın bir dağıtım ağına sahip işletmeler, nadir bulunabilen ürünleri her yerde satılan yaygın ürünlere kıyasla daha fazla satıp daha yüksek gelir elde edebilirler. Dağıtım kanalının yeterince büyük olması durumunda, daha nadir talep gören ürünlerin satışları yaygın ve her yerde kolay bulunabilir ürünlerin satışlarını geçebilir. Pazarlamacıların küçük, niş pazarlara odaklanmalarını salık verir.
Oysaki şu ana kadar bildiğimiz Pareto prensibi ise bunun tam tersini söylemektedir. Pareto prensibine (80-20 kuralı) göre, satışların büyük bölümü hit (çok talep gören) ürünlerden gelmektir. Normal piyasa koşullarına göre geçerli olan bu kural, internet iş modelleri için tam olarak geçerli olmamaktadır.
Bunun sebebi, reel piyasa koşullarının, internet iş modellerine göre sahip olduğu kısıtlar. Örneğin, işlek bir caddede açılmış olsa dahi bir kitapçıya bir gün içerisinde gelebilecek kişi sayısı sınırlıdır. Dolayısı ile hiçbir zaman çok büyük kitlelere hitap edemez. İkincisi, raflarının ve deposunun bir sınırı vardır. Bu alanları en çok satılabilir ürünlerle doldurmak mecburiyetindedir. Öyle ki, satılmayan bir kitap kısa süre sonra rafta yerini bir başka kitaba bırakır. Oysa ki bir internet kitapçısında stok ve raf maliyeti yoktur. Az satılan bir kitap, yılda bir kez satılsa dahi web sitesi üzerinde durabilir. Bunun şirkete bir yükü olmayacaktır. Bu şekilde çok nadir bulunan, çok az satan kitaplar dahi bu internet kitapçısının sanal raflarında bulunabilmektedir. Bu tür ürünlerin satışları ise az dahi olsa, sayıca fazlaca olduğundan uzun kuyruğu oluşturur ve hatırı sayılır bir gelir anlamına gelir. Öyleki Amazon.com’un gelirlerinin yaklaşık yüzde 40 kadarının, nadir satılan ürünlerden oluştuğu yani Long Tail’den geldiği bilinmektedir.

Seo_2Long Tail’i uygulayan başarılı iş modelleri
Long Tail iş modeline iyi bir örnekte Google’dır. Google sayısal reklam piyasasına adımını attığında, birçok rakibinin burun kıvırdığı küçük ama sayıca fazla küçük reklam verenleri hedefledi. Bu reklamverenler oldukça küçük bir bütçe ile de reklam verebiliyorlardı. Ancak bu olanak, sayıca fazla bir kitleydi ve Long Tail’i oluşturdular. Bugün Google’ın gelirlerinin büyük bölümünü bu Long Tail’den geldiğini biliyoruz. Bu modeli başarı ile uygulayan internet şirketlerine
örnek olarak, Ebay (açık arttırma), Amazon (kitap satış), iTunes (müzik indirme) ve Netflix (video kiralama) verilebilir.

Seo_3SEO (Search Engine Optimization) da Long Tail yaklaşımı
SEO yani arama motoru optimizasyonu bildiğiniz gibi, belirli anahtar kelimelerde web sitemizin daha üst konumlarda yer almasını sağlamak için web sitemiz içerisinde ve dışarısında yapmış olduğumuz çalışmalardır. Bu tür çalışmaları yapanlar / yaptıranlar daha çok SEO ile popüler veya daha fazla trafik çekebilecekleri kelimeleri hedeflemektedirler. Oysa ki bu anahtar kelimeleri muhtemelen rakipleri ve hatta rakibi bile olmayan web siteleri hedeflemiş olabiliyorlar. Bu durumda ilgili anahtar kelime için yüksek derecede bir rekabet ortamı oluşuyor. Bu tür rekabeti yüksek anahtar kelimelerde ilk sayfalara kadar yükselme şansı da haliyle az oluyor. Oysaki, kullanıcıların bir çoğunun arama motorlarında genel kelimelerden 2 veya daha fazla kelimeden oluşan öbeklerle arama yaptığını biliyoruz. Üstelik bu tür arama yapanların daha bilinçli, ne aradığını bilen ve satın almaya daha yakın kullanıcılar olduğunu öngörebiliriz. Kitapçı örneğimizdeki daha niş kitaplar gibi.
Evet belki arama hacmi açısından daha az ancak bu tür kelimelerden onlarca var. Ayrıca, bu kelimeleri arayanlar satışa çok daha yakın! Üstelik rekabeti çok daha az olduğundan bu anahtar kelimeleri hedefleyen bir SEO çalışması çok daha verimli olmaktadır.

Seo_4Long Tail’i hedefleyen bir SEO stratejisi
Öncelikle jenerik kelimelerinizden yola çıkarak bir niş anahtar kelime listesi oluşturun. Bunun için birçok ücretsiz araç var. Size Google Anahtar Kelime Aracı’nı tavsiye edebilirim. Bulduğunuz bu anahtar kelimeleri, arama hacmini ve işletmeniz için önemine göre listeleyin. Önem listesinde en üstten alta doğru kelimelerinweb sitesi içerisinde geçmesini sağlayın. Bunun dışında, eğer altyapınız destekliyorsa bu kelimelerin TAG olarak atanmasını sağlayın. Bilhassa sizin için önemli kelimeler için özel, optimize edilmiş landing page’ler (inişi sayfası) tasarlayabilirsiniz. Yine bu kelimeleri hedefleyen, backlink çalışmaları da yapabilirsiniz. Bu kelimelere yönelik stratejiniz, size uzun dönemde daha kaliteli bir trafik sağlayacağı gibi, sonuca daha hızlı ulaşabileceğiniz bir stratejidir.
ETİKETLER : Sayı:864

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics