Görüş 11 EKİM 2010 / 18:00

Tekerleğin hava ile dansı

Kyoto Coolling
CEO'su Mees Lodder
Kyoto Cooling, Hollandalı telekom şirketi KPN bünyesinde 2 yıllık Ar-Ge çalışması ile ortaya çıkarılmış bir soğutma yani iklimlendirme sistemidir. Bu sistemin başarılı olması üzerine ve KPN’nin de önerisiyle Kyoto Cooling International (KCI) adıyla bir şirket kuruldu. 5 yıllık geçmişi olan şirket, ‘veri merkezlerinin soğutma sorununu çözdük’ sloganıyla uluslararası pazara açıldı.

Hava bazlı soğutma
Büyük bir veri merkezine sahip olan kurum ve kuruluşlar, veri merkezi olmayan organizasyonlara göre 10 ile 30 kat daha fazla elektrik faturası ödüyorlar. Bu kadar büyük güç tüketiminin sorumlusu sadece bilgisayarların kendisi değil; ama aynı zamanda ortamı serinletmek için kullanılan havalandırma sistemleridir.
KCI, hava bazlı soğutmaya dayanan sistemin omurgasını, alüminyum saçaklardan oluşan yüksekliği 20 santimetre ve genişliği 6 metre olan bir tekerlek oluşturuyor. Bu tekerlek veri merkezi içindeki ısınmış havayı alıyor ve soğutarak içeriye tekrar gönderiyor. Bu şekilde hava sirkülasyonunu sağlıyor. Bu sayede veri merkezindeki hava sıcaklığı 19-25 °C arasında sabitleniyor.
ABD’deki şirketler veri merkezlerini işletmek için yılda yaklaşık 6 milyar dolar, bu yapıları soğutmak için ise 3,5 milyar dolar harcıyorlar. Bu nedenlerle de bilgi ve iletişim teknolojilerinin etkin kullanımı, şirketlerin neden olduğu çevre kirliliğinin azaltılmasında önemli rol oynuyor. KCI sistemi, bu özelliği ile veri merkezi büyümelerindeki enerji ve soğutma kısıtlamalarını kaldırmayı ve maliyetleri azaltmak açısından daha çevreci bir teknolojinin temelini oluşturmayı amaçlıyor.

Uluslararası kullanım
KCI patentli bir sistem olup veri merkezlerini en verimli şekilde soğutan bir sisteme sahiptir. KCI, 200 kWh ve üzerinde büyüklükteki (20 MW) telekom şirketleri, bankalar, sigorta şirketleri, kamu kuruluşları ve benzeri kurumların veri merkezlerinde büyük oranda tasarruf sağlıyor. KCI iklimlendirme sistemi halihazırda Kanada, ABD, Rusya, Hollanda, Almanya, Belçika ve Litvanya’ da kullanılıyor.
Kyoto Cooling’i diğer soğutma sistemlerinden farklı kılan özellikleri:
• BT donanımını mükemmel ve sınırsız soğutması,
• Soğutma giderlerinde yüzde 80 tasarruf sağlaması (Bu oran toplam enerji giderlerinde yüzde 25 tasarruf sağlamaktadır),
• Sürdürülebilinir bir çevre dostu olması,
• BT donanımı yüklenmesini dinamik bir yönetimle sağlaması,
• Ölçeklenebilir veri merkezi kurulumunu mümkün kılması (modüler yapılandırma),
• Veri merkezlerinin artabilecek kapasitesine uyum sağlayabilmesi (Just in Time),
• Veri merkezinin suyla soğutulması ihtiyacını ortadan kaldırması,
• Dayanıklı/sabit ve düzenli elektrik tüketimini sağlaması,
• Yatırımın kendisini 3 yılda amorti edebilme özelliğine sahip olması,
• Halihazırda calışan veri merkezlerine de uyarlanabilir olması (binanın çatısına, bahçesine ve değişik katlarına monte edilebilinir olması),
• Tier IV vasıflarını yerine getirmesinde uyum sağlaması olarak sıralanabilir.
(Tier IV: birden fazla aktif güç ve dağıtım yolları soğutulmasından oluşur, gereksiz bileşenleri açığa çıkarır ve arıza seviyesini makul bir seviyeye indirir, yüzde 99,995 kullanılabilirliği sağlar.)
KCI, veri merkezi soğutma sistemini bünyelerinde kurmak isteyen şirketlere, veri merkezlerinin proje tasarım aşamasında, sonrasında ve mevcut veri merkezlerinin daha verimli hale getirilmesinde danışmanlık hizmeti verecek uzmanlara da sahiptir.
Herhangi bir sorun oluştuğunda 7x24 sistemleri gözleyen teknisyen ve mühendis ekibi 10 dakika içerisinde sorunun kaynağına gerektiğinde fiziksel müdahalede bulunarak, herhangi üçüncü bir partiye güvenmeye gerek kalmaksızın sorunu en kısa sürede çözebiliyor.
KCI, soğutma sistemi kurulumunu işçilik dahil anahtar teslimi olarak sunuyor. KCI, çevreci veri merkezi kavramına tam olarak uyan bir sistemdir.
www.kyotocooling.com
ETİKETLER : Sayı:791

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics