Görüş 14 ŞUBAT 2011 / 20:06

YeniPazar.com: Mobil Cihaz Paketleri

Yeni bir web sitesinden bahsetmek istiyorum. Türkiye için yeni yeni gündeme gelmeye başlayan iş yaklaşımının bir örnek modellemesi. Adı, YeniPazar.com, ilginizi çekerse...
Aslında, başka bir isimle de bu siteyi kurmak mümkün tabii. Hatta daha çarpıcı ve kabul gören isimlerle başarısı daha da artacaktır. Ancak web sitesi bu adıyla, hedeflediği alandaki boşluğa da dikkat çekmek istiyor. Bu web sitesinde aslında yapılan yeni bir şey yok. Sadece mobil operatörlerin dünyada uzun yıllardan beri yürüttüğü bir satış modelinin benzerini Türkiye’ye getiriyor, tabii internet üzerinde...
Mobil operatör rekabetinde Türkiye’de yeni cephe yakın zamanda cihaz paketlerinde açıldı. Önce Blackberry ile gündeme geldi hatların cihazıyla paketleyip satılması. Sonrasında iPhone’a sahip olmanın en önemli kolaylığı haline geldiler. Artık piyasada beğenilen bir çok yeni model, operatörlerce hatlarıyla paketlenip satılmaya çalışılıyor, mümkün olduğunca...
İşte bu YeniPazar.com sitesine girdiğiniz zaman Türkiye’nin tarihi belirsiz bir gelecekte mobil operatör servisleri ile mobil cihazların buluşacağı bir pazar yerine ulaşıyorsunuz. Web sitesindeki işlevselliği ise şu şekilde maddelendirmek mümkün;
•Siteye girdiğinizde piyasada faaliyet gösteren tüm mobil operatörlerin hizmetlerini bir arada satışa sunulmuş görebiliyorsunuz.
•Siteye girdiğinizde gördüğünüz tüm mobil operatörler tarife ve cep telefonu markalarıyla beraber paketlenmiş olarak bu platformda satılıyor.
•Sitede alışveriş yapabilmek için sitenin online alışverş mağazasına giriş yapmanız ve kendi hesabınızı oluşturmanız gerekiyor.
•Bir kere kendi hesabınızı oluşturduğunuzda istediğiniz alışverişi yapmak için alternatif tarifeleri, ve internet paketlerini beğendiğiniz telefon veya mobil cihaz ile paketlemeye başlıyorsunuz.
• Tercih ettiğiniz bir mobil operatörü seçip ihtiyacınız olan tarifeyi veya 3G paketini seçiyor ve farklı telefon modelleriyle aylık ödemesinin kaç liraya geldiğini görüyorsunuz.
• Hangi banka kredi kartıyla hangi sayıda taksit alabileceğinizi de seçip ödeme planınızı konuşmalarınızı da kapsayacak şekilde belirlemiş oluyorsunuz.
• Keyfinize göre bir tarifeyi seçip bir telefonla paketlediğinizde, bu sefer seçtiğiniz paketin diğer operatörlerdeki benzerinin ne olduğunu araştırabiliyorsunuz
• Farklı mobil operatörlerdeki bu paketleri birbiriyle anında kıyaslamalı görerek tek bir özet sayfada farklılıklarıyla inceleyebiliyorsunuz.
•Kıyaslamalarınızdaki belirlediğiniz hizmetleri değiştirip yerine bir başkasını koyarak fiyatlardaki ve hizmetleri değişiklikleri yine inceleyebiliyorsunuz.
•Bunları yaparken sitede yaptığınız kıyaslamaya yakın bir son dakika fırsatı olup olmadığını da kontrol edip hemen alım kararınızı farklı bir yöne çevirebiliyorsunuz.
•Bunları yapmadan önce dilediğiniz zaman telefonların özelliklerini de birbiriyle kıyasladığınız bir sayfada beğenilerinizi sonradan takip etmek üzere kaydediyorsunuz.
•Bu beğeniye uygun yeni gelen telefon modellerini ve kampanyaların size email, SMS veya iPhone App ile gönderilmesini isteyebiliyorsunuz.
•Web sitesi içinde önceden paylaşılan hizmet deneyimlerini ve aldığınız paketin kullanım profillerini izleyebiliyorsunuz, aynı zamanda kendi yorumunuzu da ekleyebiliyorsunuz.
• İstediğiniz sayfaları veya yaptığınız paket seçimlerini sosyal paylaşım sitelerinde yayınlayabiliyor ve bunlara yorumları toplayabiliyorsunuz.
• Tüm yaptığınız araştırmaları, kıyaslamaları ve alımları kişisel geçmişiniz olarak izleyebiliyor, sonraki alışverişlerinizde sadece tercihlerinizdeki istediğiniz kısmı değiştirerek alışverişinizi sürdürüyorsunuz.
• Siteden dilerseniz sadece telefon ve telefon aksesuarları da alabiliyorsunuz, bu aksesuarlar hakkında bilgi, kullanım ipuçları ve blogları buluyorsunuz.
• Aldığınız bir telefon veya mobil cihaz ise ücretsiz olarak adresinize teslim ettiriyor ve çağrı merkezinden de sorularınıza cevap isteyebiliyorsunuz.
Özetle harika bir hizmet alıyorsunuz. Yani bu web sitesinden, aynı anda farklı model telefon ve mobil cihazlar ile tüm mobil operatör tarifelerini bulabildiğiniz hallice bir bayideki tüm hizmetlere ulaşabiliyorsunuz. Hem de sadece size özel olarak ve bayideki satış temsilcisinin kişisel bilgisi veya gelişmiş hizmet algısı gibi değişken kriterlerle boğuşmaya gerek kalmadan.
Böyle bir web sitesine aslında erişiminiz yok..!
Bu sitenin kendine kısa sürede müptela bir kitle yaratacağı muhakkak. Ancak www.YeniPazar.com ile ilgili çözülmesi gereken küçük problemli bir nokta var. O da böyle bir sitenin gerçekte olmaması. Yani resimde görülen sitenin sadece bir maket olması.
Yukarıda bahsettiğim özellikler mevcut teknolojik yetkinliklerle kolayca hayata geçirilecek bir sitenin hayali sadece... Bu örneğin hayalin hayat bulması için ise aşağıdaki adımların atılması yeterli olabilir aslında.
• İlk aşamada mobil operatörlerin kendi iç dinamikleri bir yana serbest girişimin bu alandaki evrimini öngörmeleri ve bu iş modelinin pazara etkisi konusunda kendilerini güvende hissetmeleri gerekiyor.
• Sonrasında iş modeli olarak 3 farklı operatörden hat ve tarife satan bir bayinin ulusal seviyede nasıl bir ticari rasyonel ile pazarda varolabileceğini modellemeye sıra geliyor.
• Bu hazırlık sürecinden sonra ise bayilerin nasıl yönetileceğinin ve nasıl yönlendirileceğinin belirlenmesi gerekiyor. Halen internetten yapılan benzer ulusal satış kaçamaklarını da dikkate alarak düşünmek gerekiyor.
• Aynı anda tüm mobil cihaz tedarikçileriyle, web sitesinden yapılacak bu satışın ticari anlamda paylaşım modelinin ve rasyonellerinin çalışılması gerekiyor.
• En önemlisi ise bu maket sitede gösterildiği üzere ulusal yaygınlık ve talep yaratacak bir online ticaret markasının 2 veya maksimum 3’ten fazla olamayacağını dikkate alarak yola çıkmak gerekiyor.
Sonuç olarak, YeniPazar.com’un gerçekten de pazarda yer bulması için modeli doğrudan veya dolaylı olarak destekleyecek bir operatör öncü olacak mı sorusunu cevaplayabilmek gerekiyor.
Ya da bir teknoloji süpermarketi, bağımsız bir girişimi destekleyerek bu işe girmeye çalışacak belki de. Bakalım bu iş modelini ne zaman mobil internet hayatımızın içinde gerçekten de yer alırken göreceğiz?
Çok net olan bir konu var ki o da mobil internet dünyasında, yetişkin insanın tek oyuncağı mobil cihazlarla internete girmesi (“plug-in”) olması 6 aydan 2 yıla kadar değişen dönemlerde cep telefonu yenileme ihtiyacını yaratıyor. Bu ihtiyacın pazarının da yine internette yerini bulması aslında kullanıcılar için de en kolay ve verimli çözüm olacak.
ETİKETLER : Sayı:808

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics