Sağlıkta Teknoloji Gündem 13 EKİM 2013 / 21:48

BTK mahkeme kararıyla dinliyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Basın ile İlişkiler Müdürlüğü bir basın açıklamasıyla 13 Ekim 2013 tarihli Cumhuriyet Gazetesi' nin  “Big Brother masum kaldı” haberine yanıt verdi.BTK, mahkeme kararı olmaksızın Türkiye’deki tüm internet, yazılı, sözlü, görüntülü iletişim trafiğini izleme kararı aldığı iddiasını reddediyor. BTK' nın açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan bir soru önergesindeki sorular henüz cevaplandırılmadan söz konusu Gazete tarafından gerçekmiş gibi kamuoyunu yanıltacak şekilde haberleştirilmiştir. Habere konu olan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurulu’nun 18 Temmuz 2013 tarihli Kararı’nda “Türkiye’deki tüm internet, yazılı, sözlü, görüntülü iletişim trafiğinin izlenmesine” yönelik hiçbir ifade yer almamaktadır.

Haberdeki iddiaların, Kararda geçen “Sabit Telefon Hizmeti (STH) işletmecilerinin tüm POP noktalarına ait trafiğini Başkanlık Ankara lokasyonuna teslim etmesi” ifadesinin yanlış yorumlanmasından kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Söz konusu Karar, yetkili ve görevli birimlerce, mahkeme kararıyla belirli numaralara ilişkin dinleme yapılması sırasında karşılaşılan teknik sorunların giderilmesini sağlamak amacıyla Sabit Telefon Hizmeti (STH) işletmecilerinin altyapılarını mevzuata uygun hale getirmelerine ilişkin yükümlülükleri içermektedir.

Sonuç olarak “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun mahkeme kararı olmaksızın Türkiye’deki tüm internet, yazılı, sözlü, görüntülü iletişim trafiğini izleme kararı aldığı” iddiası tümüyle gerçek dışıdır.
ETİKETLER : BTK

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics