Sağlıkta Teknoloji Gündem 13 EKİM 2013 / 21:28

Yalnız gezegen keşfedildi

Uzayda yalnız dolaşan bir gezegen keşfedildi. Hawai'deki Pan-STARRS 1 teleskobuyla tespit edilen daha sonra bölgedeki diğer teleskoplarla yapılan araştırmalar sonucunda yaydığı zayıf ve özgün ısı iziyle tanımlandı. Gezegen' e PSO J318.5-22 adı verildi.

Astrophysical Journal Letters' in verdiği bilgiye göre, kütlesi Jüpiter'den altı kat daha büyük olan Gezegen, Dünya' dan 80 ışık yılı uzaklıkta. Güneş Sistemi' nin dışındaki PSO J318.5-22  yeni oluşmuş gezegenler kategorisinde yer aldığı ve yaklaşık on iki milyon yıl kadar önce oluştuğu belirtildi.

Keşif ekibinden Hawai Üniversitesi Astronomi Enstitüsü'nde Dr. Michael Liu  daha önce genç gezegenlerin karakteristik özelliklerini gösteren ve bir yıldızdan bağımsız olarak gezen böyle bir Gezegen görmediklerini bildirdi. PSO J318.5-22' nin, Güneş Sistemi dışında doğrudan görüntülenen gezegenlere benzer kütle, renk ve enerji üretimine sahip olmasının bu gezegenin en önemli özelliğini oluşturduğuna işaret etti.

Uzmanlar, PSO J318.5-22' nin bir yıldıza bağlı olmamasının, bilimsel çalışma yapmayı çok kolaylaştırdığını, bu gezegenlerin iç işleyiş mekanizmalarının incelenmesi açısından çok önemli bir işlevi olacağını ifade ettiler
ETİKETLER : PSO J318.5-22

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN