Güvenlik 26 TEMMUZ 2013 / 15:08

‘İş tatil dinlemez’ diyorsanız…

Mobil cihazlar sunduğu konfor ve avantajlara karşılık, beyaz yakalıların tatil günlerini kabusa çevirebiliyor. Bu cihazlar sadece eğlence ve kişisel amaçlı kullanılmıyor. Bu gerçeğin yanı sıra yönetim pozisyonunda çalışanların işkolik oldukları da yapılan bir çalışma ile ortaya çıktı. Buna göre, üç yöneticiden ikisi tatildeyken bile telefonlarını yanlarından ayırmıyor. Yine üç kişiden biri tatile giderken dizüstü bilgisayarını da yanında götürüyor.

Ama bu durumun yol açtığı güvenlik sorunlarını da unutmamak gerek. Bu nedenle Kaspersky Lab, tatilde bile çalışmaktan vazgeçemeyenler için güvenlikle ilgili ipuçları hazırladı. Tatilde huzurunuzun kaçmaması, işlerin aksamaması için bunları dikkate alın:

Cihazlarınızı asla etrafta başı boş bırakmayın: Tatile giderken yanınızda götürdüğünüz cihazlarınızı, lokanta ya da plaj gibi kalabalık mekanlarda başı boş bırakmayın. Cihazlarınızın çalınma veya kullanılma riski sizin için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Eğer işinizi garantiye almak istiyorsanız, akıllı cihazınızı veya tabletinizi otel kasasına kilitlemeniz en güvenli yol olacaktır.

Cihazlarınızı koruma altına alın: Cihazlarınızın güvenliğini sağlamak tabii ki her zaman gerekli; ancak özellikle seyahat ederken daha fazla önem kazanıyor. Bunun için korumaya, erişimi kısıtlamak üzere bir PIN (veya daha iyisi bir parola) belirlemekle birlikte şifreleme ve önemli bilgileri kodlamayı da dahil etmenizde fayda var.

Zararlı yazılımlara karşı koruma: Zararlı yazılımlara karşı koruma olmazsa olmaz bir tedbir ve tatillerde de bunun unutulmaması gerekiyor. Bu kuralın sadece dizüstü bilgisayarlar için değil, tabletler ve akıllı telefonlar için de geçerli olduğunu hatırlatalım. Kaspersky Lab güvenlik uzmanları, bugüne kadar yüzde 99’u Android cihazları hedef alan yaklaşık 70.000 adet zararlı mobil yazılım örneği topladı. Mobil cihazlarınızı korumanın en güvenilir yolu, Kaspersky Internet Security for Android gibi bir güvenlik uygulaması kullanmak.

Halka açık yerlerde kablosuz internet bağlantısı yaparken dikkatli olun: Roaming ücretlerinin yüksek olması nedeniyle, özellikle yurtdışına yapılan seyahatlerde halka açık internet noktalarından daha fazla faydalanıyoruz. Ancak bu noktalardan bağlantı yaparken veri hırsızlarına karşı mutlaka dikkatli olmak gerekiyor. Bu durumda güvenli bağlantı yapabilmenin tek yolu ise etkin bir VPN bağlantısı. Etkin bir VPN bağlantınız yoksa, işinizle ilgili e-postaları kontrol etmemeye, Facebook’a giriş yapmamaya veya internet bankacılığını kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Ek güvenlik tedbirleri: Tatile gitmeden önce kredi kartı iptali için gerekli olabilecek destek hattının numarasını ve mobil hizmet servis sağlayıcınızın iletişim bilgilerini mutlaka not edin. Eğer akıllı telefonunuzu çaldırırsanız, servis sağlayıcınızı arayıp cihazınızın kilitlenmesini talep edebilirsiniz. Bu sayede hırsızın sizin paranızla (önemli miktarlara ulaşabilir) telefonunuzdan arama yapmasını ve internette gezinmesini engellemiş olursunuz.

 

 
ETİKETLER : Kaspersky Lab

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics