Güvenlik 20 ARALIK 2013 / 11:22

2014 endişelerle geliyor

ESET dijital güvenlikte 2014 öngörülerini yayınladı.ESET, 2014 yılı ile ilgili global sayısal güvenlik öngörülerini paylaştı. Buna göre internette yoğunlaşan tehditler ve gizlilik tartışmaları nedeniyle kullanıcılarda giderek artan endişe, 2014 yılına damgasını vuracak. Yeni yılda mobil platformlar, siber suçluların gözdesi haline gelirken, yeni siber suç türlerinin de ortaya çıkmasına tanık olacağız. Akıllı otomobiller, akıllı binalar, kısaca akıllı olarak tanımlanabilecek tüm bilgisayar kontrollü sistemlerin tehdit altında olabileceğini gözlemleyeceğiz.

ESET, 2014 trendleri ile ilgili tahminlerini bir raporla duyurdu. ESET; son bir yılda yoğunlaşan dijital tehditler, sofistike hale gelen zararlı yazılımlar, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) bağlı çalışan ancak Rusya’ya sığınan Edward Snowden’ın açıklamaları ve pek çok ülkede devam eden internet üzerindeki bilgi akışı ve gizlilik mekanizmaları tartışmaları nedeniyle 2014 yılında kullanıcıların çevrimiçi güvenlik konusuna giderek artan endişeyle yaklaşacaklarını öngörüyor. ESET, “Gizlilik hakkındaki endişeler, kullanıcı tarafı için iyi bir başlangıç olarak öne sürülebilir. Ama bu, bilgi güvenliğinin bütün yönlerinden haberdar olan insanlar için olmazsa olmazdır. Diğer türlü, bilgisayar tehditlerinin etkisini azaltmak mümkün değildir“ açıklamasını yaptı.

Mobil siber suçluların yükselişi Akıllı cep telefonu kullanımındaki olağanüstü artış, mobil platformları siber suçluların temel hedefi haline getirdi. Özellikle Android işletim sistemine yönelik kötü amaçlı yazılımlarda 2013 yılında bir yıla göre yüzde 60 artış söz konusu. Bu önemli artış 2014 yılında da devam edecek.

ESET Latin Amerika Araştırma Laboratuarı’ndaki uzmanların tespitine göre siber suçlular, mobil platformlara saldırmak için geleneksel saldırı yöntemlerini kullanmayı sürdürecekler yani temelde kritik zayıflıkların keşfi ve daha sonra kötü niyetli kodlar ile sömürme yöntemini mobil teknolojilere uygulayacaklar.

Yeni siber suç türleri ortaya çıkacak

Yeni dönemde; Cryptolocker tarzında şifreleyici fidye yazılımları, java üzerindeki zayıflıklar, daha karmaşık botnetler; 64 bit tehditler gibi tehditlerle yine karşılaşacağız Ancak yeni bir tehdit alanı olarak geleneksel olmayan akıllı arabalar, oyun konsolları, akıllı televizyonlar gibi bilgisayar sistemli ve internet erişimli teknolojiler gündeme gelecek. Yeni nesil dijital platformlar üzerinden çalışan aydınlatma sistemleri, buzdolapları, IP kameralar, binalar, otomobiller, akıllı TV’ler ve Google Gözlük gibi mobil cihazlar, siber suçluların yeni hedefleri haline gelecek.
ETİKETLER : 2014 ESET güvenlik

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics