Güvenlik 19 ARALIK 2013 / 16:14

2014 siber suçlarla geliyor

2013’ün bitmesine sayılı günler kaldı. Bu yılın önemli güvenlik trendlerinden yola çıkan güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri alanında dünyanın lider şirketi Kaspersky Lab’in uzmanları 2014’e dair tahminlerini açıkladı.

Siber suçlular mahremiyetinizi hedef alacak. Bunun sonucunda, VPN hizmetleri ve Tor anonimleştiriciler gibi uygulamaların popülerliği artarken, yerel şifreleme araçlarına olan talep de yükselecek. Kaspersky Lab uzmanlarına göre, siber suçlular doğrudan veya dolaylı olarak nakit çalmak için araçlar geliştirmeye 2014 yılında da devam edecek. Dolaylı hırsızlıkların desteklenmesi için, mobil cihazlar üzerindeki verileri şifreleyecek, bir şifre çözme bedeli ödenene kadar fotoğraflara, kişi listelerine ve yazışmalara erişimi engelleyecek, daha karmaşık Truva atı program sürümleri ile karşılaşmamız da muhtemel. Bitcoin kullanıcılarının cüzdanlarını, bitcoin havuzlarını ve borsalarını hedef alan saldırıların sayısında ciddi bir artış olmasını bekliyor.

Bulut kolay hedef 

Bilgisayar korsanları, güvenlik zincirinin en zayıf halkası olarak gördükleri bulut hizmeti çalışanlarını hedef alıyor. Burada gerçekleştirilecek başarılı bir saldırı muazzam miktarda verinin anahtarını siber suçluların eline verebilir. Veri hırsızlığına ek olarak saldırganlar, bilgileri silmek veya değiştirmekle de ilgilenebilir.

Popüler ürün kaynaklarının çalınması (oyun sektörü, mobil uygulama geliştiriciler, vs.) saldırganlara ürünlerdeki zayıf noktaları bulmaları, ardından da bunları sahtekarlık amacıyla kullanmaları için mükemmel bir fırsat sunuyor. Ayrıca, siber suçlular kurbanın veri havuzuna erişim sağladıkları takdirde, program kaynak kodunu değiştirebiliyor ve bunlara arka kapılar yerleştirebiliyorlar.

"Dost"luk için casusluk artacak

Snowden’in sızdırdığı bilgiler, devletler arasındaki siber casusluğun amaçlarından birinin “dost” şirketlere ekonomik yardım sağlamak olduğunu ortaya koydu. Bu etken, başlangıçta şirketlerin rakipleri ile rekabet ederken geleneksel olmayan yöntemler kullanmasını engelleyen etik bariyerleri ortadan kaldırdı. Siber uzayın yeni gerçekliklerinde, işletmeler kendileri için bu tarz faaliyetler gerçekleştirme olasılığını da değerlendiriyorlar. Şirketler, ihtiyaca göre özelleştirilmiş siber casusluk hizmetleri sunabilen yetenekli bilgisayar korsanlarını içine alan organize gruplardan oluşan siber paralı askerler tutacaklar.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics